Definice života - organizace živých soustav, modelování v biomedicíně. Buněčná teorie - buňky prokaryontní a eukaryontní, mikroskopické techniky. Základní stavební prvky buněk, struktura a funkce nukleových kyselin. Jádro, chromozómy - mikrostruktura, makrostruktura. Syntéza DNA. Realizace genetické informace, transkripce a posttranskripční modifikace. Buněčné membrány - stavba a funkce, transport látek přes membrány, fúze biomembrán, princip kompartmentace. Endoplazmatické retikulum - stavba a funkce, Golgiho komplex. Mitochondrie - stavba a funkce, tvorba ATP, chemiosmotická teorie. Cytoskelet (mikrotubuly, mikrofilamenta, střední filamenta. Reprodukce buněk (mitóza). Pěstování buněk a tkání in vitro, využití v medicíně. Principy signalizací u prokaryotních a eukaryotních buněk. Stresové odpovědi - buněčná smrt.
Poslední úprava: Laláková Marcela (10.02.2021)
Literatura
Literatura:
Alberts, B. a kol.: Základy buněčné biologie (Úvod do molekulární biologie buňky), Espero Publishing, Ústí nad Labem, 2001
Alberts, B and Co.: Essential Cell Biology 5th edition, 2019
Snustad, D. a kol. Genetika. 2. aktualizované vydání. Brno, 2017
Vzhledem k tomu, že vývoj pandemie a opatření vlády nelze předvídat a situace se může průběžně měnit, je student povinen sledovat oznámení týkající se výuky biologie na stránkách Moodle/Praktická cvičení Biologie II/Novinky. " Pokud se některý ze studentů bude muset podrobit karanténě/izolaci individuálně, je povinen to neprodleně oznámit vedení ÚLBG a domluvit si individuální distanční výuku s vyučujícím po dobu trvání jeho nepřítomnosti.
Účast na praktických cvičeních je povinná. Toleruje se maximálně jedna řádně omluvená absence (doložená lékařskou zprávou nebo jinými závažnými důvody – omluvenka musí být doručena do 48 hodin od neabsolvovaného praktického cvičení); do absencí se budou započítávat i pozdní příchody na cvičení. Studenti mají možnost nahradit praktické cvičení ve stejném týdnu s jinou skupinou, po dohodě s příslušným vyučujícím.
Pečlivě vypracovaný protokol z absolvovaného blokového cvičení. Důraz se klade především na nákres objektů a jejich popis včetně odhadu velikosti pozorovaných buněk. Protokol se odevzdává vždy na následujícím praktickém cvičení.
absolvovat e-learningový kurz Buněčné pohyby (Moodle LF HK)
absolvovat e-learningový kurz Buněčná signalizace (Moodle LF HK)
absolvovat e-learningový kurz Fluorescence a fluorescenční techniky (Moodle LF HK)
Každý student musí absolvovat distančně všechny tři průběžné on-line testy (Moodle) dle sylabu. Minimální hranice úspěšnosti v každém testu je dosažení 70 % bodů. Při nesplnění tohoto limitu u jednoho či více průběžných testů, bude student muset absolvovat závěrečný písemný test (prezenčním způsobem) na konci semestru. Tento test bude mít student možnost opakovat maximálně dvakrát, z toho alespoň jednou v letním zkouškovém období. Opravný test se může psát nejdříve za 1 týden po předchozím neúspěšném testu. Obsahem tohoto závěrečného opravného testu bude látka z průběžného testu(ů), u kterých student nedosáhl alespoň 70 % (první opakování). V případě druhého opakování pak budou testové otázky zohledňovat obsah celého semestru. Minimální hranice úspěšnosti pro prezenčně psané testy je 70 % bodů. Termíny pro tyto opravné zápočtové testy budou včas zveřejněny. V případě neomluvené absence na zápočtovém testu bude student klasifikován „nedostatečně“. Pokud ani na třetí pokus student nepřekročí v testu limit 70 % bodů, zápočet nezíská.
V případě, že vážný zdravotní stav studenta neumožní absolvovat průběžný test, bude vyžadována omluvenka od lékaře a test bude student psát na základě osobní domluvy s vyučujícím.
Pokud se během online průběžného testu vyskytnou technické potíže, které neumožní studentovi vypracovat nebo dokončit test, a neprokáže se vada na straně technického zařízení fakulty, pak bude test hodnocen jako neúspěšný. Student bude muset z učiva tohoto testu absolvovat závěrečný písemný test.
Konzultace jsou možné po předchozí domluvě s vyučujícími Ústavu lékařské biologie a genetiky.
Při jakémkoliv způsobu ověřování znalostí (zápočtový test, ústní přezkoušení, zkouška) včetně přípravy je zakázáno používat jakékoliv elektronické přístroje (mobilní telefon, palmtop, notebook apod..). Bude-li student přistižen při porušení tohoto pravidla, bude ohodnocen „nedostatečně“. „Nedostatečně“ bude klasifikován také student přistižený při opisování nebo komunikaci s jiným studentem při přípravě.
Poslední úprava: Laláková Marcela (10.02.2021)
Sylabus
Přednášky
Vyučující: prof. PharmDr. Emil Rudolf, Ph.D.
Definice života - organizace živých soustav, modelování v biomedicíně Vlastnosti eukaryontních v mnohobuněčném organizmu
Jádro - stavba a funkce Syntéza DNA Transkripce a translace
Buněčné membrány - stavba a funkce, transport látek přes membrány
Cytoskelet (mikrotubuly, mikrofilamenta, intermediární filamenta) - struktura a funkce
Mitochondrie - stavba a funkce, energetika, mitochondriální choroby
Buněčná smrt – typy, principy, regulace
Buněčný cyklus, buněčné dělení – regulace, signalizace
Praktická cvičení
Vyučující:
RNDr. Ladislava Schröterová, Ph.D.
MUDr. Stanislav John, Ph.D.
Mgr. Blanka Šestáková, Ph.D.
Mgr. Kateřina Caltová, Ph.D.
Informační zdroje a jejich využití v biomedicíně - 23.2.- 26.2. úvod do praktik - podmínky zápočtu; bezpečnost práce základy práce s vědeckými informacemi v biomedicíně (struktura vědeckého odborného článku) elektronické bibliografické databáze (PubMed, Science Direct)
Mikroskopie živých buněk - 2.3. – 5.3. principy práce se světelným, fázově kontrastním a fluorescenčním mikroskopem; druhy mikroskopů
Plazmatická membrána, fúze buněk - 9.3. – 12.3. Transport přes membránu – osmotické jevy osmotické děje u rostlinných a živočišných buněk
Buněčné kultury v biomedicíně - 16.3. – 19.3. princip 3 R, princip modelování, in vitro metody pěstování buněk in vitro; růst buněk v buněčné kultuře 1. průběžný test z témat 1.-4.
Stresové reakce buňky - 23.3. – 26.3. testy cytotoxicity využívající buněk pěstovaných in vitro
Mitóza, meióza - 30.3. – 2.4.
Proliferace a její stanovení - 6.4. – 8.4. 2. průběžný test z témat 5.-7.
Bloková praktická část - studenti rozděleni do 4 podskupin 13.4. – 16.4. - 1. podskupina; 20.4. – 23.4.- 2. podskupina; 27.4. – 30.4. - 3. podskupina; 4.5. – 7.5. - 4. podskupina Principy práce se světelným mikroskopem (trvalý preparát buněk Pěstovaných in vitro,určování velikosti buněk) Mitóza v buňkách tkáňových kultur Příprava nativního preparátu živočišné buňky – fázový kontrast, Hep buňky na krycím sklíčku Praktické seznámení s provozem laboratoře buněčných kultur, ukázka (kult. lahvičky, box, invert mikroskop, dusík) Sledování příjmu potravy endocytózou u prvoků, pohyb paramecia Sledování vlivu anizotonických roztoků na erytrocyty periferní lidské krve – DEMO učitel Pozorování suspenze buněk buněčné kultury; stanovení buněčné viability Pozorování trvalého preparátu na fluorescenčním mikroskopu – barvení jádra/mitochondrií a cytoskeletu - DEMO učitel e-learningový kurz Buněčné pohyby e-learningový kurz Buněčná signalizace e-learningový kurz Fluorescenční mikroskopie 3. průběžný test z praktické části – všechny podskupiny - 4.5. – 7.5.
Zápočet
Potřeby a pokyny pro praktická cvičení:
Praktikárna slouží současně jako laboratoř, proto se každý student musí řídit pokyny pro zajištění bezpečnosti práce v laboratořích – v praktikárně se nesmí nic jíst, pít a zakazuje se používání mobilních telefonů/tabletů/notebooků v průběhu praktických cvičení.Seznámenís těmitopokynystudentpotvrdísvýmpodpisemnaevidenčníkartědocházky.
Vstup do praktikárny je možný jedině v pracovním plášti a po přezutí a také s vypnutým mobilním telefonem/tabletem/notebookem.
Student musí být na praktikum řádně připraven z teorie, která se bezprostředně váže k probíranému tématu.
Protokoly je třeba vypracovávat v jednotné úpravě dle protokolu uloženého na Moodle, obrázky dokreslit ručně tužkou; nezapomínat na popis obrázků). Jiná forma protokolů nebude přijímána.
Veškeré studijní materiály(návody na praktická cvičení,prezentace k praktickým cvičením a předlohy protokolů)jsou na fakultním webu (Moodle)