Cílem kursu je výklad hlavních myslitelů a škol od presokratiků po helénistické období spolu s první částí období řecko-římského. Současně se zaměříme na původ základních filosofických pojmů.
Poslední úprava: Thein Karel, prof. PhDr., Ph.D. (21.09.2015)
Literatura
Literatura se kryje s povinnou literaturou ke zkoušce "Antická filosofie II" a je pod touto rubrikou uvedena na stránkách ÚFaRu. Primární literatura je dostupná v elektronické podobě tamtéž a zároveň k dispozici ve volném výběru ve studovně knihovny ÚFaRu. Doplňující sekundární literatura bude k dispozici v semestrálním aparátu ve studovně. Případná další literatura bude doplňována průběžně (ve formě PDF souborů) do popisu semináře v SISu.
Poslední úprava: Thein Karel, prof. PhDr., Ph.D. (21.09.2015)
Požadavky ke zkoušce
Podmínkou získání atestu z předmětu "Antická filosofie I" je absolvování buď semináře "Bytí a akt (Aristotelova Metafysika)", nebo semináře "Platón, Ústava VI - VII". Podmínkou získání atestu v semináři "Platón, Ústava VI - VII" je aktivní účast v semináři a referát nebo písemná práce v rozsahu 5-7 normostran (za semestr) nebo 10-15 normostran (za dva semestry).
Poslední úprava: Thein Karel, prof. PhDr., Ph.D. (21.09.2015)
Sylabus
Cílem kursu není jen historický popis jednotlivých nauk řazených pod volnou rubriku "antická filosofie"; půjde především o intepretaci základních témat i způsobů argumentace, díky nimž si antická filosofie udržuje svou aktuálnost. Zjistíme, jak vzniklo rozlišení filosofie na fyziku, metafyziku a etiku, a proč je úvod do antické filosofie z nejen historických důvodů úvodem do filosofie jako takové. V zimním semestru se od stručného výkladu presokratiků obrátíme k Platónovým dialogům, v semestru letním začneme Aristotelem, a to včetně způsobu, jímž kriticky navazuje na Platóna. Následně se budeme věnovat stoické škole, Epikúrovi a dvěma hlavním formám antické skepse (tedy skepsi pyrrhónské i akademické).
Poslední úprava: Thein Karel, prof. PhDr., Ph.D. (21.09.2015)