PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Filosofie živé přírody I. - MS720P91Z
Anglický název: Philosophy of Natural Existence I
Český název: Filosofie živé přírody I.
Zajišťuje: Katedra filosofie a dějin přírodních věd (31-107)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Z [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. Mgr. Zdeněk Kratochvíl, Dr.
Neslučitelnost : MS720P91K, MS720P912, MS720P913
Je neslučitelnost pro: MS720P91K, MS720P912, MS720P913
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: GAJDOS (30.04.2002)
Cesta k chápání přírody a přirozenosti prostředky antické a současné filosofie (Hérakleitos, Plútarchos, fenomenologie); tedy nikoliv německá romantická naturfilosofie, ale ani postpozitivistické filozofování o přírodních vědách. Základní výrazy: fysis, zkušenost, vnímání a myšlení, celek a část, horizont, kosmos, přirozený svět, látka, čas, tvar, druh, organismus, bytost, život, evoluce, paradigma.

Základní literatura:
Zdeněk Kratochvíl: Filosofie živé přírody; Herrmann a synové, Praha 1994
Další literatura na prvních přednáškách.
Literatura
Poslední úprava: SRBA (19.08.2002)

Základní literatura:

Zdeněk Kratochvíl: Filosofie živé přírody; Herrmann a synové, Praha 1994

Další literatura na prvních přednáškách.

  • -------------------------------------------------------------------------------

Sylabus
Poslední úprava: GAJDOS (23.04.2002)

Okruhy témat:

1. Tradiční problematičnost přírodní filosofie. Zasutí a znovuodkrytí smyslu pro fysis. Filosofický pojem fysis (přirozenost, příroda).

2. Fysis jako jednotlivá přirozenost. Věc jako uchopení fysis. Podloží jevů a věcí. Konstituce věci. Věc ve světě. Věc a hmota, prostor, čas. Poznání a poznávací redukce. Exemplární jsoucna a pojetí skutečnosti.

3. Kosmos. Svět jako pozadí jevů a kontext věcí. Horizonty věci. Svět jako sounáležitost horizontů. Svět: paradigma jevení a uchopování přirozeností jakožto věcí. Svět a řeč. Vnitřní pluralita světa.

4. Přirozený svět. ?Prostředí (Umwelt)", všední svět, ?světový názor". Redukce v objektivní vědě a fenomenologická redukce (epoché). Svět a já. Devastace světa. Svět jako úkol vědomí.

5. Hmota ve zkušenosti, filosofii a vědě. Metafyzické výklady látky. Intuice hmotného a tělesného. Hmotnost jako kritérium skutečnosti. Devastace přirozenosti a světa následkem devastace významu hmoty na výplň.

6. Strukturace prostoru. Prostor a svět. Tvar (morfé) a druh (eidos, species). Tvar a poznatelnost (zařaditelnost, druhové určení). Tápání tvaru (druhu) při hledání svého bytostného určení a utváření prostoru. Orientace v prostoru. Devastace prostoru na prázdnotu nebo geometrično.

7. Strukturace času. Paměť. ?Hóry (hórai, doby)", rytmy, cykly a periody. Směřování a následnost. Kauzalita a synchronicita. Poznání minulého a předvídání nového. Význam setkání, události (křižovatka dějů i významů, náhody a nutnosti). Devastace času na údaj.

8. Evoluce: Proč bývá pohoršením pro theologii, pro filosofii, pro tradiční objektivní vědu. Obrazy evoluce: odvíjení, vznikání nového. Její mechanomorfní redukce. Hledání myšlení, pro které evoluce není pohoršením. Tápající směřování.

9. Živé bytosti: metabolé, organismus, vnitřní hierarchie, sebevztažnost. Jednota v proměně, mezi chaosem a řádem. Vztah k celku jako otevřenost živého světu. Živá bytost jako svébytný celek hledající svou identitu v proměně.

10. Problém poznatelnosti živého. Redukce živého vypuštěním duše. Neuchopitelnost života, který sám uchopuje. Život a bytí. Devastace života na funkci, vlastnost.

11. Paradigma, jeho meze a proměny. Staré vzory: archetyp duše. Novověk, věk vlády paradigmatu. Rozštěpení na subjekt a objekt. Redukcionismus. Iluze objektivity a dekonstrukce.

12. Nehierarchická celostní struktura. Přirozenost a náboženství. Proč se přirozenost ráda skrývá?

Atestace: zápočet nebo zkouška.

Zápočet za písemnou práci: referát, rešerše, bibliografie, inrepretace, překlad odborného textu.

Zkouška buď formou zkoušení z rozsahu kurzu a literatury (možno domluvit jinou, také názorově jinou) - nebo za zvláště skvělou práci.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK