PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Právní praxe na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových - HP4156
Anglický název: Internship at the Office Representing the State in Property Matters
Zajišťuje: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: oba
Body: 0
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/60, Kv [HS]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Je zajišťováno předmětem: HXPV0013
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: JUDr. Petr Tomášek, Ph.D.
Třída: Odborné praxe
Neslučitelnost : HPOP0000, HPOP3000, HV2045
Prerekvizity : HP0291
Ve slož. prerekvizitě: HM0701
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (13.09.2023)
Předmět navazuje na výuku občanského a obchodního práva. Jeho obsahem je absolvování vybraných úkonů ve stanovených agendách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), Územním pracovišti v hlavním městě Praze – Odboru Majetkové metodiky a samostatném oddělení Metodiky právního jednání. Praxe probíhá pod dohledem konkrétního pracovníka úřadu (mentora), který studenta prostřednictvím konzultací během praxe vede.

Praxe trvá zhruba 2 až 3 měsíce (dle organizačních možností ÚZSVM) a ve vztahu k ÚZSVM probíhá zcela distančním způsobem. Celková časová dotace praxe činí nejméně 60 hodin.

Studenti díky praxi:
- získají přehled o vnitřní struktuře, chodu a konkrétní činnosti výše uvedených pracovišť Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a o obsahu práce jeho zaměstnanců;
- si zlepší svou dovednost právního psaní přípravou a formulováním podkladů pro činnost ÚZSVM, a to zejména smluvních dokumentů, právních stanovisek, vyjádření a připomínek;
- si zlepší dovednost používat právní informační systémy;
- budou pracovat na své dovednosti vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat relevantní právní normy, soudní rozhodnutí a další právní zdroje;
- získají dovednost identifikovat a analyzovat právní problémy v konkrétních praktických situacích, kterými se ÚZSVM obvykle zabývá, a navrhovat jejich řešení;
- posílí dovednost vhodně právní argumenty formulovat a prezentovat.

Přihlašování na praxi se uzavírá čtvrtý den ode dne spuštění zápisu předmětů (na praxi se lze přihlašovat ještě tři dny po dni spuštění zápisu předmětů). Přihlášení studenti obdrží po uzavření přihlašování e-mail s dalšími informacemi o praxi, včetně informace o konání úvodního setkání.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (13.09.2023)

1. Podmínkou pro splnění předmětu je absolvování praxe v předepsaném rozsahu, předložení vyplněného originálu formuláře potvrzení o praxi (evidence docházky) s podpisem příslušného pracovníka ÚZSVM a razítkem, řádné vedení portfolia praxe a účast na (kolektivních či individuálních) reflexních setkáních (informace o některých z nich může být patrná již z rozvrhového lístku). Formulář i portfolio praxe jsou dostupné v souborech na internetových stránkách fakulty.

2. Vyplněný formulář potvrzení musí být odevzdán na sekretariátu katedry obchodního práva, a to nejpozději do poloviny září (platí pro oba semestry výuky).

3. Potvrzení doručená ve druhé polovině září již nemohou být akceptována s ohledem na nutnost provedení zápisu splnění předmětu před koncem akademického roku.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (09.08.2023)

Vzhledem k tomu, že předmět je prakticky orientovaný, jeho konkrétní náplň závisí na aktuální agendě ÚZSVM a nelze ji předem přesně vymezit.

Obsahem praxe je zejména:

-        spolupráce při přípravě dokumentů výše uvedených;

-        spolupráce na právním auditu právních jednání;

-        sledování a vyhodnocování judikatury týkající se činnosti úřadu;

-        seznámení se s problematikou veřejných zakázek z pohledu zadavatele v oblasti tvorby smluv, s problematikou registru smluv, s činností ÚZSVM při hospodaření s majetkem státu a v oblasti právního zastupování;

-        seznámení se s připravovanými právními předpisy a získání praktických zkušeností zejména s těmito právními předpisy: zákonem č. 219/2000 Sb., o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích, zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem, zákonem č. 201/2002 Sb., o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, zákonem č. 340/2015 Sb., o registru smluv, zákonem č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, zákonem č. 279/2003 Sb., o výkonu zajištění majetku a věcí v trestním řízení a o změně některých zákonů, nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně osobních údajů, nařízením EU č. 910/2014 o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním evropském trhu.

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (09.08.2023)

Vhodné zdroje informací k zaměření praxe jsou následující publikace:

1.         Havlan, P. Majetek státu v platné právní úpravě. 3. vydání. Praha: Linde, 2010.

2.         Muroň, J. Zákon o státním podniku v praxi. Praha: Grada, 2017.

3.         Petrov, J., Výtisk, M., Beran, V. a kol. Občanský zákoník. Komentář. 2. vydání. Praha: C. H. Beck, 2019.

4.         Plíva, S. Hospodaření s majetkem státu. 2., přepracované a doplněné vydání. Praha: C. H. Beck, 2009.

5.         Spáčil, M. Přehled judikatury ve věcech hospodaření s majetkem České republiky. Praha: Wolters Kluwer, 2015.

6.         Studijní text ke zvláštní části úřednické zkoušky pro obor státní služby – 4. Hospodaření s majetkem státu a jeho privatizace.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK