PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Stylistika, argumentace a literární teorie (pro kombinované studium) - YMG97PPZI
Anglický název: Composition and Literary Theory (Distance Students)
Zajišťuje: Program Genderová studia (24-KGS)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2014
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:5/0, Zk [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: http://Požadavky na atestaci: průběžné úkoly, závěrečná seminární práce
Staré označení: YMG97PPZI
Poznámka: student může plnit i v dalších letech
Garant: doc. PhDr. Blanka Knotková - Čapková, Ph.D.
Je prerekvizitou pro: YMG81PPLI
Je záměnnost pro: YMG07PPZI, YMG109, YMG141
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Bc. Magdalena Foffová (20.06.2012)
Kurz bude zaměřen na tato hlavní témata: - feministické literární teorie v kontextu vývoje literárně teoretických škol 20. století - tradiční literární kánon a jeho feministická kritika, - tradiční genderové literární archetypy a jejich moderní subverze.
Sylabus
Poslední úprava: doc. PhDr. Blanka Knotková - Čapková, Ph.D. (02.01.2014)

 

Požadavky na atestaci:

Povinná prezence na hodinách.

Přednáška - hodnotí se závěrečný test. Bude obsahovat 6 šířeji formulovaných otázek z probrané látky (prostudovaných textů).

Seminář - hodnotí se průběžné úkoly, a to: 1 konspekt (vyberte si mezi: Fetterley, Pratt, Cixous a Mohanty) - odevzdat na 2. bloku; motivační esej (odevzdat na 2. bloku); rozbor pohádky nebo manipulativního textu (odevzdat na 3. bloku); 1 konspekt z některého volitelného textu (odevzdat na 4. bloku), a závěrečná seminární práce (odevzdat do konce ledna 2014). Hlavní důraz spočívá na závěrečné práci, rozhoduje o známceza seminář ze 75%. Známku může (okrajověji) ovlivnit i včasnost odevzdávání.

Konzultační hodiny vyučující:

čtvrtek 12.35-14.00

 

Témata 1. bloku 

Pojmy gender, feminismus, literatura, interpretace. Zasazení feministických literárních teorií do kontextu vývoje euroamerické literární teorie 20. století a do vývoje feministického myšlení. Vnitřní a vnější zkoumání literatury podle Reného Welleka (Teorie literatury). Text jako struktura a systém. Význam kontextu pro feministickou literární kritiku (auto/biografie). Literární kánon jako produkt mocenských diskursů a jeho feministická kritika. Političnost literatury (Pam Morris; Judith Fetterley: "Introduction on the politics of literature"). "Ženské" a feministické čtení (Pam Morris: Literatura a feminismus). Periodizace ženského a feministického psaní (Elaine Showalter: "Pokus o feministickou poetiku".

Stylistika odborného textu: jak psát konspekt; jak psát odborný esej; jak psát recenzi. Co je to plagiátství. Základy řečnického projevu. Strukturovaná diskuse. Genderová perspektiva textu a ústního projevu.

 

Témata 2. bloku

Archetypální vzorce a kontexty literatury psané ženami a jejich diskursivní přesahy. Pojmy archetyp a stereotyp (Annis Pratt: Archetypal patterns of women's fiction).

Strukturovaná diskuse na zvolené téma. Genderová perspektiva textu a ústního projevu. Genderová analýza pohádky,

 

Témata 3. bloku

 Vybrané proudy feministické literární teorie: francouzská psychoanalytická škola (H. Cixous, L. Irigaray).

 Genderová analýza zvoleného manipulativního či mediálního textu (diskursivní analýza).

 

Témata 4. bloku - 4.1.

Postkoloniální feministická literární kritika - autorky asijského původu (Mohanty: "Under Western Eyes"; představení některých konceptů G. Ch. Spivak).Postkoloniální feministická literární kritika- autorky severo- a jihoamerického původu (bell hooks - "Where We Stand: Class Matters"; Gloria Anzaldúa). Feministická naratologie (Susan Lanser, Soňa Nováková).

Genderová analýza povídky.

 

Zadání na jednotlivé bloky:

Na 1. blokzopakovat Morris, Showalter (zadáno na přijímací zkoušky);  přečíst příručku Stylistika, argumentace a akademické psaní (VĚNUJTE POZORNOST PROBLEMATICE PLAGIÁTORSTVÍ). Přečíst úvodní studii publikace Tváří v tvář.

Na 2. blok: Přečíst Judith Fetterley, Annis Pratt (oba texty v souborech): Introduction + 9. kapitola. Na vybrané krátké pohádce (všem známé) ústně spatra demonstrovat nástroje genderové analýzy podle dosud prostudovaných teoretických textů, zejména podle Pratt a Fetterley. Napsat motivační esej v rozsahu cca 2 NS na téma "Proč studuji gender", odevzdat konspekt z vybraného povinného textu (viz výše).

Na 3. blok: Přečíst R. Barthes ("Smrt autora"), H. Cixous ("Smích Medusy"), L. Irigaray (text "The Sex Which is not One"). Připravit si analýzu mediálního či jakéhokoliv jiného textu, který svým charakterem "manipuluje". Doporučuji samotný text přinést a zpracovat si poznámky na papír k prezentaci při setkání. Písemně odevzdat rozbor pohádky nebo manipulativního textu.

Na 4. blok: Vybrat si k genderové analýze buď příběh z Démonových povídek nebo povídku Sunday in the Park (viz Soubory) a ústně ji prezentovat. Přečíst: Susan Lanser, Soňa Nováková; Ch. T. Mohanty; vybraná kapitola z bell hooks. Písemně odevzdat konspekt z vybraného volitelného textu.

 

POŽADAVKY na závěrečnou práci:

- text k rozboru: povídka nebo pohádka v českém nebo anglickém jazyce (min. a max. rozsah - 5-50 stran, doporučený rozsah - 15-30). VÝBĚR TEXTU JE TŘEBA PŘEDEM ZKONZULTOVAT s BKČ nebo TJK.

- rozsah6-8 NS (bez bibliografie)

- struktura: úvod, teoretická východiska, vlastní analýza (NE deskripce), závěr, bibliografie

- teorie a analýza textu musí být propojena: na uvedené teoretické texty z první teoretické části se musí odkazovat i v části analytické

- minimální požadavky na bibliografii: využití alespoň pěti odborných textů

- bibliografie a odkazování podle formálních požadavků v příručce Stylistika, argumentace a akademické psaní

- hodnotí se formální i obsahová stránka

 

Doporučená východiska genderové analýzy literárního textu:

1. Jak je konstruován gender (např. esencialisticky, dichotomně, jako kategorie fixní, vnitřně homogenní, atd.).

2. Jak je konstruována sexualita (viz zejm. Irigaray)

3. Jak jsou konstruovány obrazy ženských a mužských postav (Pratt, Morris)

4. Jak je konstruována moc (Morris, Fetterley, Showalter)

5. Jak jsou konstruovány vztahy mezi gendery (uvnitř i navzájem ? např. Cixous)

6. Jak je konstruována narace příběhu z genderového hlediska (Lanser, Nováková)

 

Tematické okruhy ke studiu:

 1) Pojmy gender, feminismus, literatura, interpretace.Zasazení feministických literárních teorií do kontextu vývoje euroamerické literární teorie 20. století a do vývoje feministického myšlení.

2) Vnitřní a vnější zkoumání literatury podle Reného Welleka (Teorie literatury). Text jako struktura a systém. Význam kontextu pro feministickou literární kritiku (auto/biografie).

3) Literární kánon jako produkt mocenských diskursů a jeho feministická kritika. "Ženské" a feministické čtení (Pam Morris: Literatura a feminismus; Jonathan Culler: "Reading as a woman"). Političnost literatury (Judith Fetterley: "Introduction on the politics of literature").

4) "Ženské" a feministické psaní a jeho periodizace (Elaine Showalter: "Pokus o feministickou poetiku").

5) Archetypální vzorce a kontexty literatury psané ženami a jejich diskursivní přesahy. Pojmy archetyp a stereotyp (Annis Pratt: Archetypal patterns of women's fiction).

6) Feministická naratologie (Susan Lanser: "Toward a Feminist Narratology").

7) Vybrané proudy feministické literární teorie: francouzská psychoanalytická škola (H. Cixous, L. Irigaray, J. Kristeva).

8) Vybrané proudy feministické literární teorie: Postkoloniální feministická kritika (G. C. Spivak, Ch. T. Mohanty, G. Anzaldúa, bell hooks).

 

Povinná literatura:

Morris, Pam. 2000. Literatura a feminismus. Brno: Host. Vybrané stránky 1-103.

Showalter, Elaine. 1998. "Pokus o feministickou poetiku." In: Oates-Indruchová, Libora (ed.): Dívčí válka s ideologií. Praha: SLON, str. 209-234.

Warhol, Robyn R.; Herndl, Diane Price (ed.). 1991. Feminisms. Rutgers University Press. Vybrané kapitoly (viz sylabus a zadání na hodinách).

Renzetti, C. M. - D. J. Curran. 2003. "Velcí komunikátoři: Jazyk a média." In: Ženy, muži a společnost. Praha: Univerzita Karlova v Praze Nakladatelství Karolinum, str. 173-211.

Mohanty, Chandra Talpade. 2003. "Under Western Eyes: Feminist Schoparship and Colonial Discourses." In: Feminism Without Borders. New Delhi: Zubaan, an associate of Kali for Women, str. 17-42.

Knotková-Čapková, Blanka a kol.. 2007. Stylistika, argumentace a akademické psaní. Praha: FHS UK v Praze.

Knotková-Čapková, Blanka a kol. 2010. Tváří v tvář. Gender jako metodologická kategorie literárních analýz. Praha: Gender Studies, o.p.s.

 

Další doporučená literatura:

gitA černá na bílé aneb Vidět svět různorodě. Komentovaný výběr z genderově citlivé žurnalistiky/příručka pro mediální výchovu. 2008. Sestavily Tamara Nováková a Magdalena Hort. Praha: gitA, Genderová informační a tisková agentura o.s.

Knotková-Čapková, Blanka a kol. 2011. Mezi obzory. Gender v interdisciplinární perspektivě. Praha: Gender Studies, o.p.s.

Pegues, Dagmar - Kynčlová, Tereza (eds.). 2011. Cesta Amerikou. Antologie povídek regionálních spisovatelek. Brno: Host.

Oates-Indruchová, Libora. 2008. Ženská literární tradice a hledání identit. Praha: SLON

Selten, Raman. 1991. Feminist Literary Theories. Harlow and New York: Longman Group LTD.

Wellek, René - Austin Warren. 1996. Teorie literatury. Olomouc: Votobia.

Valdrová, Jana. 2004. "Ženská a mužská role v jazyce." In: ABC feminismu. Brno: NESEHNUTÍ, str. 9-16.

Ročenky Katedry genderových studií

 

 

Vstupní požadavky
Poslední úprava: JOSIFKO (09.01.2008)

povinný kurz pro 1. ročník magisterského studia genderu

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK