|
|
|
||
Kurz je zaměřen na popis a následné procvičení suprasegmentálních jevů anglické fonetiky a fonologie, především na slovní a větný přízvuk, rytmus, redukování a intonaci, které výrazně přispívají k lepší srozumitelnosti plynulého mluvního projevu.
Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (19.09.2024)
|
|
||
Studující získají teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti suprasegmentálních jevů anglické fonetiky a fonologie. Zaměří se na zvládnutí slovního a větného přízvuku, rytmu, redukce samohlásek a intonace, které jsou klíčové pro zlepšení srozumitelnosti a plynulosti mluveného projevu v angličtině. Dále se obeznámí s vybranými technikami výuky slovního přízvuku a vyzkouší si je v rámci mikrovýstupů. Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (19.09.2024)
|
|
||
přímá výuka (24 hodin), čtení zadaných textů a zpracování seminárního úkolu (20 hodin), domácí úkoly a trénování transkripce (20 hodin), příprava na zkoušku (26 hodin) Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (24.09.2022)
|
|
||
80% docházka, vypnuté mobily během výuky, prezentace krátké aktivity na slovní přízvuk, povinné úkoly, písemná zkouška + hlasité čtení a vysvětlení zvolených jevů vycházejícíh z textu
Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (18.09.2024)
|
|
||
Povinná literatura: Roach, P. (2009) English Phonetics and Phonology. CUP. Volín, J. (2002) IPA - Based Transcription for Czech Students of English. Karolinum. Doporučená literatura: Nosek, J. (1991) Grafika moderní angličtiny. Karolinum. Gimson´s Pronunciation of English (2001). rev. by A. Cruttenden. Arnold. Wells, J. C. (2008) Longman Pronunciation Dictionary. Pearson Education Limited. Wells, J. C. (2006) English Intonation. An Introduction. CUP. Bradford, B. (2000) Intonation in Context. CUP. Brazil, D. (1994) Pronunciation for Advanced Learners of English. CUP. Menhard, Z. (1991) A Workbook in English Phonetics. SPN. Underhill, A. (2005) Sound Foundations. Heineman. Hewings, M. (2007) English Pronunciation in Use. Advanced. CUP. Mortimer, C. (2005) Elements of pronunciation. CUP. Pennington, M. (1996) Phonology in English Language Teaching. Longman. Rogerson, B., Gilbert, J. (1990) Speaking Clearly. CUP. Kelly, G. (2000) How to Teach Pronunciation. Pearson Education Limited. Murcia, M. C., Brinton, D. M., Goodwin, J. M. (2010) Teaching Pronunciation. CUP. Hancock, M. (1995) Pronunciation Games. CUP. Hewings, M (2004) Pronunciation Practice Activities. CUP. Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (14.09.2022)
|
|
||
psaná část zkoušky (učivo z obou semestrů); ústní část (čtení nahlas + praktické úkoly k textu); pass = 70% (2 opravné pokusy) Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (11.09.2023)
|
|
||
Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (19.09.2024)
|
|
||
Studující přetranskribuje souvislý text s použitím slabých forem gramatických slov a vyznačí v něm hlavní přízvuky, intonační předěly a vázání. Studující plynně a srozumitelně přečte nahlas zadaný text. Studující analyzuje vybraný text z hlediska zadaných úkolů. Studující definuje základní pojmy a na zvolených příkladěch je ilustruje. Studující porovná český anglický zvukový systém z hlediska slovního přízvuku, vázání a rytmu. Studující uvede alespoň dva příklady negativního vlivu češtiny na produkci či percepci anglického jazyka. Studující vyjmenuje základní pravidla pro umisťování slovního přízvuku v angličtině. Studující popíše anglickou slabiku z hlediska fonetického a fonologického. Studující dokáže vyslovit slabé a silné formy gramatických slov. Studující navrhne a odučí krátkou aktivitu na slovní přízvuk s ohledem na cílovou skupinu - žáky 4. a 5. ročníků ZŠ. Studující popíše formu a funkce intonace. Poslední úprava: Červinková Poesová Kristýna, Mgr., Ph.D. (19.09.2024)
|