Kurz se zaměřuje na rozvíjení a prohlubování znalostí v oblasti prostorové a objektové a akční tvorby. Posluchači mají možnost ověřovat vlastní schopnost vnímání a umělecky – výtvarně uchopovat konkrétní reálný prostor či místo dílem, které je součástí prostoru veřejného nebo potenciálně galerijního. Kurz se zaměřuje na samostatnější tvůrčí práci budoucího učitele jako osobnosti, která dokáže transformovat umělecké myšlení do pedagogické praxe. Kurz propojuje složky samotného aktu tvorby a prezentace tvůrčích postupů a finálního řešení projektu.
Cílem kurzu je prohlubování a kultivace znalostí v oblasti prostorové, objektové tvorby jako prostředku pro systémovou součást komplexní přípravy studentů pro výuku výtvarné výchovy v kontextu historie a současnosti umělecké scény. Dále rozvíjení kreativní složky osobnosti, praktických i teoretických poznatků, schopnosti kriticky myslet v kontextu současné výtvarné scény, hledání vlastní exprese a orientace v oblasti současného výtvarného umění. Cílem je také umět najít vlastní řešení konceptu na aktuálně zadané téma v rámci semestru, realizovaném adekvátním výtvarným uchopením v daném čase a prostoru. Dalším důležitým cílem kurzu je kultivovat schopnost prezentovat své výtvarné postoje v komunikaci s publikem jako trénink pro tvůrčí postup v pedagogickém prostředí. Úvodní setkání, seznámení se s obsahem výuky a tématem semestru, seznámení s časovým rozvrhem dílčích úkolů směřujících k finalizaci semestrálního projektu; společná ateliérová tvorba a individuální práce jako počáteční rozpracování tématu; společné a individuální návštěvy výstav současného umění s následnými diskusemi a reflexemi umisťované v časovém rozvrhu dle aktuální potřeby; dílčí prezentace rozpracovaných projektů s individuálním přístupem; individuální práce na projektech pod vedením výtvarného pedagoga a umělce. Individuální výtvarná realizace projektů v různých časových trajektoriích směřující k dílčí prezentaci před finalizací; finalizace, prezentace, společná reflexe, zpětná vazba pedagoga.
Poslední úprava: Straková Hana, Ing. (27.09.2019)
The course focuses on developing and deepening knowledge in the field of spatial and object and action creation. Students have the opportunity to verify their own ability to perceive and artistically - artistically grasp a specific real space or place with a work that is part of a public or potential gallery space. The course focuses on the more independent creative work of the future teacher as a personality who can transform artistic thinking into pedagogical practice. The course connects the components of the act of creation and presentation of creative procedures and the final solution of the project. The course aims to deepen and cultivate knowledge in the field of spatial, object-oriented creation as a means for a systemic part of the complex preparation of students for teaching art education in the context of the history and present of the art scene. Further development of the creative component of personality, practical and theoretical knowledge, the ability to think critically in the context of the contemporary art scene, the search for self-expression and orientation in the field of contemporary art. The aim is also to be able to find your solution to the concept on the currently assigned topic within the semester, realized by an adequate artistic grasp in a given time and space. Another important goal of the course is to cultivate the ability to present their artistic attitudes in communication with the audience as training for creative progress in the pedagogical environment. The introductory meeting, acquaintance with the content of the semester and the topic of the semester, acquaintance with the schedule of partial tasks aimed at finalizing the semester project; joint studio work and individual work as an initial elaboration of the topic; joint and individual visits to contemporary art exhibitions with subsequent discussions and reflections placed in a timetable according to current needs; partial presentation of developed projects with individual approach; individual work on projects under the guidance of an art teacher and artist. Individual artistic realization of projects in different time trajectories leading to a partial presentation before finalization; finalization, presentation, joint reflection, teacher feedback.
Poslední úprava: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (25.02.2022)
Podmínky zakončení předmětu
Aktivní účast, seminární práce. Výstupem je výstava prací či prezentace autorského portfolia s reflexí vlastní tvorby, společné i individuální konzultace.
Poslední úprava: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (10.07.2019)
Literatura
Základní literatura je k dispozici v Knihovně PedF UK, Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovně Celetná FF UK, na online databázích oborových časopisů IJETA (International Journal for Education through Art/ https://www.intellectbooks.com/), IJADE (International Journal of Art & Design Education/ https://onlinelibrary.wiley.com/).
SCHULTZ NORBERG, C., Genius Loci. Odeon. Praha 1994. ISBN 80-207-0241-5 DEMPSEYOVÁ, A. Umělecké styly, školy a hnutí. Slovart, 2002. ISBN 80 - 7209 - 402 - 5 FAIRS, MARCUS. Design 21. století. Praha 2007, Slovart, ISBN 978-80-7209-970-2 CHALUPECKÝ, J. Nové umění v Čechách: Jinočany. Nakladatelství a vydavatelství H+H 1994. ISBN 80 - 85787 – 4 CÍLEK, V., Krajiny vnitřní a vnější. Praha 2002. Nakladatelství Dokořán. ISBN 80-86569-29-2 PALLASMAA, JUHANI. Myslící ruka. Archa, Zlín 2012. ISBN 978-80-87545-09-6 PALLASMAA, JUHANNI. Oči kůže. Archa, Zlín 2012. ISBN 978-80-87545-10-2 Lucie - Smith, E. Art Today. Praha: Slovart, 1996. ISBN 801 - 85871 - 97 - 1. Slavická, M. Umění instalace. Výtvarné umění, 1994, roč. neuveden, č. 4. Zhoř, I. Proměny soudobého výtvarného umění: SPN Praha. 1992. ISBN 80 - 04 - 25555 - 8