|
|
|
||
Cílem přednášky je popsat a vysvětlit příčiny a důsledky migračních proudů v jednotlivých regionech světa. Důraz bude zejména kladen na politické, historické, ekonomické a sociální souvislosti migrace. Součástí přednáškového cyklu je i účast odborníků, kteří v cílových regionech žili či se na ně profesionálně zaměřují a dále pravidelné diskuze na aktuální migrační témata ve světě.
Pracovní náplň přednášky je vždy odborná diskuze na téma migračních aktualit doma i ve světě, hodina odborné přednášky a doplňující referáty studentů. Poslední úprava: Janská Eva, doc. RNDr., Ph.D. (04.10.2023)
|
|
||
Povinná literatura: de Haas, Castles, S. Miler, M.J. (2020): The Age of Migration. 6th edition.(možné i dřívější vydání) D.Drbohlav (2008): Nelegální aktivity. Karolinum. Drbohlav, D. a kol. (2010): Migrace a (i)migranti v Česku [Migration and (i)migrants in Czechia]. „Kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme o v evropském kontextu). Praha, SLON Baršová, A.-Barša, P. (2005): Přistěhovalectví a liberální stát. Masarykova univerzita v Brně, IIPS. Bade, K.J. (2004): Evropa v pohybu. Nakladatelství Lidové noviny, 497 str.
Články k prostudování na příslušné hodiny jsou uvedeny v Syllabu
Doporučená literatura je vždy pod jednotlivými tématy v sylabu
Poslední úprava: Janská Eva, doc. RNDr., Ph.D. (04.10.2024)
|
|
||
Podmínky pro zkoušku v prezenční formě: Aktivní účast na přednáškách, diskuze v hodině, reflexe doporučených článků (min dva za semestr) 25% Prezentace vybraného tématu v hodině 15% Písemná/ústní zkouška 60%
Aktivní účast, diskuze: požaduje se účast ve všech hodinách, omlouvá se jedna neúčast, popř. nemoc. Předpokládá se aktivní zapojení do diskuze, zejména v úvodu hodin, kdy se diskutují aktuality ze světa migrace. Reflexe doporučených článků: v požadovaných termínech podle sylabu je nutné nahrát reflexi doporučených článků/kapitol. V rámci kurzu to bude 2x Prezentace: Vypracování vybraného tématu ve formě prezentace (cca 10 min). Prezentaci je nutno poslat do pondělí v týdnu, kdy bude prezentace probíhat. Témata budou rozdělena na úvodní hodině Písemná zkouška: Na konci kurzu budou vypsány řádné termíny ke složení zkoušky. Výsledná známka bude kombinací všech podmínek, v závislosti na jejich váze. Pro úspěšné složení zkoušky je třeba získat minimálně 65%.
Poslední úprava: Janská Eva, doc. RNDr., Ph.D. (02.10.2024)
|
|
||
Geografie migrace Geography of migration 1. Úvod do kurzu (1 týden) Představení kurzu, studentů, seznámení se s podmínkami a vedením přednášky, rozdělení referátů k jednotlivým tématům. Napište o sobě krátký odstavec, co vás baví, proč jste si předmět vybrali a jaké máte téma BP/DP. (do google classroom, opř.moodle – bude upřesněno na první hodině)) Mezinárodní a regionální migrace. Vysvětlení základních pojmů. Hlavní migrační proudy. Časoprostorové souvislosti (odkud, kam a proč). Úkol na další hodinu: přečíst a napsat reflexi na kapitolu č.4 v knize K.Bade (2004). (1-2 strany) Doporučená literatura: Drbohlav, D. (1997:Migration Policy Objectives For European East-West International Migration. International Migration Review 35(1), str.85-108. Bade, K.J. (2004): Evropa v pohybu. Nakladatelství Lidové noviny, 497 str. World migration Düvell, F. (2006): Global Migration – Migration in Europe. Fikrun wa Fann No.83, Goethe-Institut Migrace v Evropě, 1 část (2.týden) Diskuze reflexí
Referát Mezinárodní migrace v Evropě, 2.část (3. týden)
Referát
Návštěva poslanecké sněmovny, seminář na téma "Česká diaspora", křest knihy od 14.30 (4.týden) Česká republika – mezinárodní migrace (5.týden) Diskuze aktualit
Referát: Literatura: Drbohlav, D. a kol. (2010): Migrace a (i)migranti v Česku [Migration and (i)migrants in Czechia]. „Kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme o v evropském kontextu). Praha, SLON Český statistický úřad – Cizinci v ČR - http://www.czso.cz/csu/cizinci.nsf/kapitola/uvod Zpráva o situaci v oblasti migrace na území České republiky za rok 2011. Ministerstvo vnitra ČR. Mezinárodní migrace v Severní Americe – přednáší Doc. Dušan Drbohlav 6.11.
Referát: Nová americká politika a praxe vůči imigraci a imigrantům ve srovnání s érou D. Trumpa Literatura: Hing Ong, B.: DefiningAmericathrough Immigration Policy.Philadelphia,TempleUniversityPress 2004. Allen, J.P., Turner, E.: The Ethnic Quilt; Population Diversity inSouthern California. Northridge,CaliforniaStateUniversityNorthridge 1997. (Atlas). Referát:
Česko -návštěva MPSV ČR, oddělení zaměřujících se na práci s cizinci - Mgr.Jan Schroth 13.11.
Sraz bude upřesněn Mezinárodní a vnitřní migrace v Latinské Americe (8.týden)
Mezinárodní a vnitřní migrace v Africe (9.týden) Diskuze aktualit
Mezinárodní migrace v Asii (10. a 11 týden) · Hlavní typy a trendy pracovní migrace (trvalá, dočasná, reemigrace) · Procesy ovlivňující mez. migraci (demografické, ekonomické, politické, institucionální, sociální) · Důsledky imigrace/emigrace ( pro vysílající a přijímající země) · Uprchlíci (Indočína, Afghánistán) · Mezinárodní migrace na Středním Východě · Pracovní migrace žen Video: Vnitřní migrace v Číně v důsledku napouštění přehrady Tři soutěsky Referát Literatura: World migration 2005, IOM Macura, M. – Coleman, D. (Ed.) (1994): International migration:Regional Processes and Response.Economic Studies No.7. United Nations. Asian migration Atlas. http://www.scalabrini.asn.au/atlas/amatlas.htm Rios, R.R. (ed.) (2006): Migration perspectives. Eastern Europe andCentral Asia. Planning and managing labour migration. IOM Mezinárodní a vnitřní migrace v Austrálii (12.týden) Diskuze aktualit První migrační toky – osídlování z Tichomoří a z Evropy Austrálie a Nový Zéland: vývoj imigračního zákona, přistěhovalectví 13. zápočtový týden Poslední úprava: Janská Eva, doc. RNDr., Ph.D. (04.10.2024)
|