Doporučuje se absolvovat v 1. nebo 2. ročníku bakalářského studia.
Předmět seznamuje s parazitismem jak z pohledu humánní a veterinární medicíny, tak i z pohledu ekologického (parazitismus jako biologický fenomén) a zoologického (biologického).
Důraz je kladen na základní životní cykly a strategie parazitů, včetně vztahů mezi parazitem a hostitelem. V systematické části jsou probíráni nejdůležitější paraziti lidí a hospodářských zvířat, detailněji se předmět věnuje významným lidským parazitům ve světě i v ČR. Systematická část je členěna na (i) Parazitičtí helminti (Motolice, Tasemnice, Hlístice), (ii)Parazitičtí prvoci a (iii) Členovci jako trapiči a přenašeči onemocnění. Kromě těchto skupin je věnována pozornost i parazitoidům, parazitickým rostlinám, fytopatogenům i hnízdnímu a sociálnímu parazitismu, dále i parazitickým houbám. Rovněž je kladen důraz na nově se objevující onemocnění u nás i ve světě, a to jak u živočichů, tak i u rostlin.
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
It is recommended to complete this course in the first or second year of bachelor study; however this course is also suitable for other students (including the follow-up master study).
The subject acquaints with parasitism from the point of view of human and veterinary medicine as well as from the ecological (parasitism as a biological phenomenon) and zoological (biological) point of view.
Emphasis is placed on the basic life cycles and strategies of parasites, including the relationship between the parasite and the host. In the systematic part, the most important parasites of humans and farm animals are discussed; in detail the subject deals with the most important parasites of humans in the world and in the Czech Republic. The systematic part is divided into (i) Parasitic helminths (Flukes, Tapeworms, and Monogeneans), (ii) Parasitic protozoa and (iii) Arthropods as blood-feeders and disease vectors. In addition to these groups, attention is also paid to parasitoids, parasitic plants and parasitic fungi, phytopathogens, as well as brood/nesting or social parasitism. Emphasis is also placed on emerging parasitic diseases of animals and plants in the Czech Republic and abroad.
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Literatura -
Základní: Paraziti a jejich biologie. Volf, Horák a kol. 2007, Triton Praha-Kroměříž Parazitismus. Votýpka, Varga 2003, IDM (http://www.biologickaolympiada.cz/ - Soutěž - Studijní materiály)
Dodatková (+ populárně-naučná): O parazitech a lidech. Votýpka, Kolářová, Horák a kol., 2018, Triton Praha Vládce parazit. Zimmer 2005, Paseka Speciální mikrobiologie a parazitologie. Bednář, Souček, Vávra 1994, Triton Praha
MS Teams: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3abb4b351be4654fcab79a61dd73370e74%40thread.tacv2/Obecn%25C3%25A9?groupId=03f5bd41-32d2-4928-9c06-6c65d62de696&tenantId=bece27e5-d902-4c70-88c0-661be1b17dd1
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Paraziti a jejich biologie. Volf, Horák a kol. 2007, Triton Praha-Kroměříž Parazitismus. Votýpka, Varga 2003, IDM (http://www.biologickaolympiada.cz/ - Soutěž - Studijní materiály)
O parazitech a lidech. Votýpka, Kolářová, Horák a kol., 2018, Triton Praha Vládce parazit. Zimmer 2005, Paseka Speciální mikrobiologie a parazitologie. Bednář, Souček, Vávra 1994, Triton Praha
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Požadavky ke zkoušce -
Zkouška může mít několik podob - buď klasický prezenční písemný test nebo test prostřednictvím MOODLE (časově značně omezený). Test zahrnuje: (i) testové otázky s možnostmi několika odpovědí, (ii) otázky zaměřené na slovní odpovědi nebo slovním doplnění, (iii) otázky založené na obrazovém materiálu. Na test je vyhrazeno cca 50 minut. Test je koncipován tak, aby obsahoval co možná největší množství otázek pokrývající různé části vyučované látky; tímto způsobem je prověřen celkový rozhled a orientace v příslušné tématice. Vzhledem k velkému počtu otázek z různých oblastí a časově omezené době pro vyplnění testu je však samotné hodnocení velmi benevolentní: ke splnění postačí dosáhnout pouze 40 % z celkového počtu bodů.
Poznámka: V případě existence českých názvů parazitů postačí znát latinské názvy parazitů pouze pasivně (tj. v odpovědích můžete používat česká jména).
Materiály ve formě PDF souborů z jednotlivých přednášek jsou sice podstatnou součástí znalostí ke zkoušce (testu), ale doporučeným učebním textem je především učebnice "Paraziti a jejich biologie". Doplňkové informace pak naleznete v další doporučené literatuře. Důrazně doporučuji neučit se pouze z informací na Bioforu apod.!!!!
Předtermínová zkouška je ústní.
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
The exam includes: (i) multiple-choice questions, (ii) verbal answers and/or addition of word(s), (iii) questions based on the projection of images. (45 minutes + about 10 minutes for the projected image documentation). The test is designed to contain as many questions as possible covering different parts of the subject; in this way the general overview and orientation in the relevant subject matter is verified. However, due to the large number of questions from different areas and the limited time to complete the test, the evaluation itself is very benevolent: only 40% of the total score is sufficient to pass.
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Sylabus -
Doporučený předmět pro přijetí do navazujícího magisterského studia parazitologie. Pro studenty hlásící se do tohoto oboru vhodné absolvovat již v 1. nebo 2. ročníku bakalářského studia.
Přednáška vymezuje pojem parazitismu, zabývá se parazity důležitými pro humánní i veterinární medicínu (prvoci, červi, členovci) i dalšími typy parazitů. Představuje parazitismus jako biologický fenomén, s nímž se setkáváme na všech stupních organizace živé hmoty. Podává přehled o biologii, rozšíření, životních cyklech parazitů a způsobech jejich přenosu i základních strategiích přežití v těle hostitele. Zmiňuje základní informace o epidemiologii, symptomatice a patogenezi parazitárních nákaz, možnostech terapie a prevence. Část kurzu je věnována přenosu infekčních onemocnění krevsajícími členovci včetně faktorů ovlivňujících vztah parazit-vektor-hostitel. Vysvětluje i základní princip koloběhu různých patogenů v přírodě a jejich nebezpečí pro člověka. Důraz je kladen rovněž na nově se objevující onemocnění, a to jak u nás, tak i ve světě. Snahou je rovněž přiblížit praktické aspekty výskytu parazitů u lidí i domácích mazlíčků či hospodářských zvířat.
Systematická část – přehled probíraných parazitů: Platyhelminthes: Motolice: Schistosoma spp., cerkáriová dermatitida, jaterní, plicní a střevní nákazy motolicemi. Monogenea. Tasemnice rodu Diphyllobothrium, Hymenolepis, Taenia, Echinococcus. Nematoda: Strongyloides stercoralis, měchovci (Strongylidae), roup Enterobius vermicularis, škrkavky Ascaris lumbricoides a Toxocara, Dracunculus medinensis, filárie Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus, tenkohlavec Trichuris trichiura a svalovec Trichinella spiralis. Vrtejši (Acanthocephala) Annelida (pijavky): lékařská Hirudo medicinalis a spol. Prvoci: Trypanosomy - T. brucei a T. cruzi, leishmanie, Giardia intestinalis, Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, volně žijící měňavky (Naegleria, Acantamoeba) působící náhodné nákazy. Kokcídie (Eimeria, Isospora,Toxoplasma), Plasmodium - původci lidské malárie, babesie. Parazitičtí nálevníci (Ciliata). Mikrosporidie. Myxosporea. Oportunní nákazy u imunodefektních osob včetně Pneumocystis carinii. Arthropoda: roztoči - klíšťáci (Argasidae), klíšťata (Ixodidae), zákožka Sarcoptes scabiei, sametka Neotrombicula autumnalis, trudníci Demodex, roztoči vyvolávající alergie, vši (Anoplura). Hmyz - štěnice Cimex lectularius, blechy (Aphaniptera) a dvoukřídlí čeledí Culicidae, Psychodidae, Ceratopogonidae, Simuliidae, Tabanidae, Stomoxyidae, Glossinidae, Hippoboscidae. Diptera působící myiáze (Oestridae, Cuterebridae, Calliphoridae a Sarcophagidae). Parazitoidi.
Houbová onemocnění.
Rostliny jako paraziti. Rostliny jako hostitelé: fytonematodi, oomycety, hálkotvorní paraziti vč. fíkových vosiček.
Hnízdní a sociální paraziti: ptáci, mravenci a včely.
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Recommended course for admission to the follow-up master study of parasitology. For students applying in this field it is advisable to complete the first or second year of bachelor study.
The lecture defines the term parasitism, deals with parasites important for human and veterinary medicine (parasitic protozoa, worms/helminths and arthropods) and other types of parasites and parasite-like organisms (parasitoids, epibiones, forons, etc.). The course represents parasitism as a biological phenomenon encountered at all stages of the organization of living matter; gives an overview of the biology, distribution, life cycles of parasites and the ways of parasite transmission and basic survival strategies in the host. The course mentions basic information about infectious biology and epidemiology, symptomatics and pathogenesis of parasitic infections, possibilities of therapy and prevention. Part of the course is devoted to transmission of infectious diseases by blood-feeding arthropods including factors affecting parasite-vector-host interactions. The course also explains the basic principle of the circulation of various pathogens in nature and their danger to humans. Emphasis is also placed on emerging diseases, both at home (the Czech Republic) and abroad, and on the zoonotic potential of many pathogens. The aim is also to describe the practical aspects of the occurrence of parasites in humans and pets or livestock.
Systematic part – an overview of presented parasites:
Platyhelminthes: Fluke: Schistosoma spp., Cercaria dermatitis, liver, pulmonary and intestinal infections by fluke.
Monogenea.
Tapeworms of the genus Diphyllobothrium, Hymenolepis, Taenia, Echinococcus.
Nematoda: Strongyloides stercoralis, Strongylidae, Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides and Toxocara, Dracunculus medinensis, Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus and Trichuris.
Acanthocephala
Annelida (leeches): Hirudo medicinalis et al.
Protozoa: Trypanosomes - T. brucei and T. cruzi, leishmanias, Giardia intestinalis, Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, free-living amoebae (Naegleria, Acantamoeba) causing accidental infections. Coccidia (Eimeria, Isospora, Toxoplasma), Plasmodium – causative agents of human malaria, babesia. Parasitic ciliates (Ciliata).
Microsporidia.
Myxosporea.
Opportunistic infections in immunodefective persons including Pneumocystis carinii.