PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Immunology - MB150P14E
Anglický název: Immunology
Český název: Imunologie
Zajišťuje: Katedra buněčné biologie (31-151)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2024 do 2024
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: 300
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Vysvětlení: Recommended for BSc students aiming to pursue a Master’s degree in ImmunologyPlease, enroll to the Moodle course = Elearning course (link below/right).
Poznámka: povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D.
doc. Mgr. Jan Dobeš, Ph.D.
Vyučující: prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D.
doc. Mgr. Jan Dobeš, Ph.D.
doc. RNDr. Magdaléna Krulová, Ph.D.
Neslučitelnost : MB150P14B
Je neslučitelnost pro: MB150P14B
Ve slož. korekvizitě pro: MB150C15C, MB151C15E
Anotace -
Tento kurz poskytuje komplexní úvod do imunitního systému je určený pro studenty bakalářských i magisterských programů. Přednášky zahrnují základní pojmy od struktury a funkce imunitního systému po jeho roli při obraně těla proti infekcím a nemocem. Klíčová témata pokrývají vrozenou a adaptivní imunitu, imunitní buňky a orgány, prezentaci antigenu a regulaci imunitních odpovědí pomocí cytokinů a chemokinů. Zvláštní důraz je kladen na imunologickou paměť, vakcinaci, imunoterapii a poruchy imunitního systému, jako jsou autoimunitní choroby a hypersenzitivita. Kurz je obzvláště doporučen bakalářským studentům, kteří plánují pokračovat v magisterském studiu imunologie.
Poslední úprava: Dobeš Jan, doc. Mgr., Ph.D. (17.09.2024)
Literatura -
K. Murphy, Wever, C: Janeway's Immunobiology (Immunobiology: The Immune System (Janeway)), 9th Edition, Garland Science Publishing 2017, 924 pages, ISBN-13: 978-081534505
Poslední úprava: Dobeš Jan, doc. Mgr., Ph.D. (17.09.2024)
Požadavky ke zkoušce -

Zkouška ověřuje pochopení základních mechanismů fungování imunitního systému. Probíhá formou písemného testu s třiceti otázkami. U 25 otázek studenti volí všechny správné odpovědi z nabídky čtyř možností, přičemž správný může být jakýkoliv počet odpovědí (test s výběrem více správných možností). Pokud označíte všechny správné a pouze správné odpovědi, získáte 5 bodů. Při shodě ve třech odpovědích obdržíte 3 body, při dvou 1 bod. Shoda v jedné či žádné odpovědi není hodnocena. Zbývajících 5 otázek má otevřenou odpověď, která je hodnocena na škále 0–5 bodů v závislosti na správnosti poskytnuté odpovědi. Na vypracování testu bude poskytnuto šedesát minut.

Hodnocení písemné zkoušky:

  • 150–125 bodů: výborně (1)
  • 124–100 bodů: velmi dobře (2)
  • 99–85 bodů: dobře (3)
  • 84 bodů a méně: neprospěl/a

Prosincový předtermín zkoušky s omezenou kapacitou probíhá ústní formou.

Poslední úprava: Dobeš Jan, doc. Mgr., Ph.D. (17.09.2024)
Sylabus -

1. Imunitní systém: Pohled z ptačí perspektivy

Tato přednáška poskytne přehled imunitního systému, zdůrazňující jeho důležitost při ochraně těla před infekcemi a nemocemi. Představíme základní rozdíl mezi vrozenou imunitou, která je první linií obrany těla, a adaptivní imunitou, která poskytuje specializovanější a dlouhodobou ochranu. Tato lekce je navržena jako úvod do klíčových témat, která budeme probírat během semestru, a nabídne pohled na to, co nás čeká – od imunitních buněk a orgánů po složité procesy, jako je prezentace antigenu, imunologická paměť a imunoterapie.

2. Buňky a orgány imunitního systému

Tato přednáška se bude věnovat vývoji, klasifikaci a funkcím různých imunitních buněk. Zároveň prozkoumáme klíčovou roli primárních lymfoidních orgánů, jako je kostní dřeň a brzlík, při zrání imunitních buněk a jak sekundární lymfoidní orgány, například lymfatické uzliny a slezina, přispívají k jejich aktivaci a funkci.

3. Vrozená imunita: První linie obrany těla

Tato přednáška se zaměří na mechanismy vrozené imunity, s důrazem na to, jak fyzické slizniční bariéry (například kůže, střeva nebo plíce), aktivace komplementového systému a funkce fagocytujících buněk chrání tělo. Budeme také diskutovat o receptorech rozpoznávajících vzory (PRR) a jejich roli v detekci patogenů, stejně jako o tom, jak zánět vzniká a přispívá k imunitní odpovědi.

4. Hlavní histokompatibilní komplex (MHC) a prezentace antigenu

Tato přednáška se zaměří na strukturu a funkci molekul MHC třídy I a II a vysvětlí, jak vážou a prezentují antigeny T buňkám a jakou roli hrají buňky prezentující antigeny. Prozkoumáme proces naložení peptidů, mechanismy prezentace antigenu a zásadní roli MHC v imunitním rozpoznání, včetně jeho významu v transplantaci.

5. Adaptivní imunita: Funkce T a B buněk

Tato přednáška představí hlavní hráče v adaptivní imunitě a zaměří se na to, jak T a B buňky rozpoznávají specifické antigeny prostřednictvím svých unikátních receptorů. Budeme diskutovat klonální selekci a polarizaci T buněk a dotkneme se regulace adaptivních imunitních odpovědí. Dále se budeme věnovat funkcím B buněk, včetně produkce protilátek, různým třídám protilátek a jejich rolím v různých imunitních reakcích.

6. Cytokiny a chemokiny: Organizace imunitní odpovědi

Tato přednáška prozkoumá komunikaci a migraci imunitních buněk, se zaměřením na roli cytokinů a chemokinů při regulaci těchto procesů. Dále se zaměříme na regulaci zánětu a zdůrazníme klíčové rodiny cytokinů a jejich receptory.

7. Boj s infekcemi: Hlavní funkce imunitního systému

Tato přednáška představí zásadní roli imunitního systému v obraně těla před infekcemi, včetně virových, bakteriálních a houbových hrozeb. Prozkoumáme základní mechanismy, které imunitní systém využívá, a jak různé typy buněk spolupracují na eliminaci infekcí.

8. Využití imunity 1: Imunologická paměť a vakcinace

Tato přednáška se bude věnovat tvorbě imunologické paměti, dlouhodobé ochraně, roli paměťových buněk a principům vakcinace.

9. Využití imunity 2: Imunoterapie v léčbě nemocí

Tato přednáška prozkoumá terapeutickou manipulaci imunitního systému, se zaměřením na imunoterapie jako jsou checkpoint inhibitory, CAR T-buněčná terapie a monoklonální protilátky, a také na výzvy, kterým toto pole čelí.

10. Když se věci pokazí: Imunopatologie – autoimunita a hypersenzitivita

Tato přednáška se bude zabývat autoimunitou, kdy imunitní systém útočí na vlastní antigeny, což vede k autoimunitním chorobám, a také hypersenzitivními reakcemi, včetně alergií a anafylaxe.

Poslední úprava: Dobeš Jan, doc. Mgr., Ph.D. (17.09.2024)
Vstupní požadavky -

Tento studijní předmět formálně nenavazuje na žádný kurz, nicméně znalosti buněčné a molekulární biologie na úrovni předmětů Biologie buňky (MB150P31) a Molekulární biologie (MB140P41) jsou klíčové pro pochopení probírané problematiky.

Poslední úprava: Dobeš Jan, doc. Mgr., Ph.D. (17.09.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK