Míst v předmětu Imunologie - praktická cvičení je 72. Studenti budou vybráni na základě výsledků vstupního testu, který se bude týkat náplně praktických cvičení, tak jak jsou uvedeny v protokolu v Moodle.
Test se bude konat online formou v prvním týdnu semestru.
Cílem cvičení je úvod do základních imunologických metod aktivní prací v laboratorních podmínkách.
Určeno pro zájemce o imunologické metodiky, a dalšímu prohloubení znalostí imunologie. vhodné jako doplněk přednášky z Imunologie.
Doporučený ročník 2. a 3. po absolutoriu praktik z Buněčné biologie a Histologie. Praktikum je čtyřdenní, probíhá v listopadu - prosinci.
Poslední úprava: Krulová Magdaléna, doc. RNDr., Ph.D. (25.07.2024)
There are 72 vacancies in the course Immunology - Practical Exercises. Students will be selected based on the results of an entrance test covering the content of the Protocol as listed in the Moodle.
The test will be administered online during the first week of the semester.
The practicum lasts four days and takes place in November - December.
The goal of the course is to provide an introduction to basic immunological methods through active participation in a laboratory setting.
Designed for those interested in immunological methods and to further deepen their knowledge of immunology, and suitable as a supplement to the Immunology lecture.
Completion of cell biology and histology practical courses is recommended.
Poslední úprava: Krulová Magdaléna, doc. RNDr., Ph.D. (25.07.2024)
Literatura
Pro absolvování praktického cvičení není doporučena speciální literatura - všichni zapsaní studenti dostávají elektronickou verzi protokolů s návody a teorií minimálně dva týdny před vstupem do praktika. Součástí praktického cvičení je detailní seznámení s prováděnými experimenty, teorií imunologických metod, způsoby interpretace výsledků.
Poslední úprava: Půta František, doc. RNDr., CSc. (14.06.2012)
Požadavky ke zkoušce
Pro získání zápočtu je nezbytné připravit elektronický protokol obsahující výsledky a interpretace všech provedených experimentů. Tento protokol je následně hodnocen, v případě nesrovnalosti je doplněn do stavu, kdy je možné jej ohodnotit zápočtem. Další podmínkou je příprava posteru shrnující výsledky získané v praktických cvičeních.
Poslední úprava: Krulová Magdaléna, doc. RNDr., Ph.D. (18.03.2019)
Sylabus -
1. Seznámení se s imunologicky významnými orgány a tkáněmi na modelu myši, příprava populací buněk imunitního systému (peritoneální makrofágy, splenocyty, T-lymfocyty, buňky kostní dřeně). 2. Kultivace těchto buněk, diferenciace (kostní dřeň pomocí GM-CSF v dendritické buňky), aktivace, stanovení buněčných populací pomocí průtokové cytometrie 3. Příprava imunofluorescenčních preparátů pro mikroskopii 4. Separace proteinů a následná detekce pomocí Western blotingu, ELISA, Dot-blot, barvení stříbrem, izolace IgG pomocí proteinu A, 5. Detekce antigenů fluorescenční mikroskopií, práce s invertovaným fluorescenčním mikroskopem. 6. Genotypizace DNA
Poslední úprava: Krulová Magdaléna, doc. RNDr., Ph.D. (18.03.2019)
1. Introduction of immunologically important organs and tissues at the mouse model, preparation of immune cell populations 2. Culture of these cells, their differentiation and activation 3. Histological staining of dry imprints and smear samples 4. Fluorescent staining and flow cytometry 5. Immunoglobin isolation, protein electrophoresis, western blotting 6. ELISA 7. Indirect immunofluorescence,microscopy 8. NO assay
Poslední úprava: Krulová Magdaléna, doc. RNDr., Ph.D. (24.02.2021)