PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Obchodní právo III - HPOP0013
Anglický název: Business Law III
Zajišťuje: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, KLP [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Poznámka: odhlásit z termínu zkoušky při nesplněné rekvizitě
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Petr Čech, LL.M., Ph.D.
Vyučující: JUDr. Petr Čech, LL.M., Ph.D.
Prerekvizity : {!!! POVINNÉ PŘEDMĚTY (doporučené pro 1. ročník) od 2020 - NEOPAKOVATELNÉ}
Korekvizity : HPOP0012
Neslučitelnost : HPOP3000, HP0681
Je korekvizitou pro: HPOP0107
Ve slož. korekvizitě pro: HSZK0207, HSZK0300, HSZK0310, HSZK0320
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (19.07.2023)
Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předměty Obchodní právo I a Obchodní právo II.

V rámci předmětu neprobíhá výuka, ale je konána klauzurní práce jako praktická kontrola studia konaná písemnou formou. Při ní studenti aplikují své znalosti a dovednosti, které si osvojili v rámci předmětů Obchodní právo I a Obchodní právo II. Při přípravě na KLP si studenti osvojují schopnost z předloženého skutkového základu abstrahovat relevantní skutečnosti a následně je subsumovat pod relevantní právní normy. Na základě jejich výkladu pak studenti předkládají řádně zdůvodněné odpovědi na otázky položené v zadání.

V rámci předmětu je proto testována (a zdokonalována) interpretační a aplikační dovednost studentů. V souvislosti s tím studenti musí na základě svých teoretických znalostí obchodního práva prokázat schopnost selektovat ze skutkového zadání relevantní informace nutné k zodpovězení zadaných otázek. Při vyhledání a výkladu relevantních ustanovení právních předpisů musí především řešit souběh působnosti více ustanovení, tj. v nich obsažená pravidla ve vztahu k určenému skutkovému ději vzájemně kombinovat a zohlednit aplikační přednost zvláštních ustanovení před ustanoveními obecnými; dohledat obecnější ustanovení při absenci výslovné zvláštní úpravy, resp. zvážit, zda norma obsažená v předmětném ustanovení je kogentní, či dispozitivní. Práce s právními předpisy se neomezuje jen na dohledání relevantní úpravy, pravidelně je nutné pro řádnou aplikaci znát účel interpretovaného pravidla a jeho převažující výklad.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (07.09.2022)

1. Klauzurní práce je klasifikována „prospěl(a)“ a „neprospěl(a)“. 

2. V každém akademickém roce se vypisují 4 termíny. Pravidla konání této kontroly studia jsou blíže upravena v Pravidlech pro organizaci studia na PF UK (zejména čl. 18 až 24).  

3. Studenti jsou povinni se ke KLP na konkrétní termín předem přihlásit prostřednictvím informačního systému (pouhý zápis předmětu nepostačuje). Přihlášky nelze podávat telefonicky, ani poštou, ani osobně v sekretariátě katedry.  Počet přihlášených na jeden termín je z kapacitních důvodů omezen počtem 500 studentů. Bez řádného přihlášení nelze KLP vykonat. 

4. Klauzurní práce je písemná. Výjimky z povinné písemné formy pro jednotlivé studenty zdůvodu jejich závažného zdravotního postižení povoluje děkan (proděkan). Pokud je zdlouhodobých závažných zdravotních důvodů třeba, aby student psal KLP na počítači, sdělí a doloží tuto skutečnost s předstihem 10 dnů na sekretariátu katedry. 

5. Zadání KLP jsou zaměřena na materii předmětů Obchodní právo I a Obchodní právo II. Zadávány nejsou příklady z oblasti práva proti omezování hospodářské soutěže, zadávání veřejných zakázek a průmyslového vlastnictví. 

6. KLP spočívá v řešení pěti konkrétních příkladů. Úkolem studentů je odpovědět na zadané otázky s příkladem související. Odpovědi musí obsahovat skutkové a právní odůvodnění. Jestliže je odpověď vázána na aplikaci právního předpisu, je třeba použít přesné citace (předpis, paragraf, odstavec, popř. písmeno). 

7. Celé zadání je účastníkům předáno písemně. Řešení účastník napíše na papír označený razítkem katedry, jménem a příjmením účastníka (hůlkovým písmem), jeho podpisem adnem konání KLP. Řešení musí být napsáno čitelně; nečitelná nebo špatně čitelná řešení budou hodnocena jako chybná. Formulace řešení je třeba psát v souvislých větách, nikoliv jen v heslech, zkratkách apod. Pro řešení celého zadání je stanovena doba 120 minut. 

8. Řešení jednotlivých příkladů se hodnotí 0 až 2 body. Celkem lze získat maximálně 10 bodů. Pro celkové hodnocení KLP jako vyhovující („prospěl/a“) musí účastník získat alespoň 6 bodů. 

9. Každý účastník řeší jednotlivá zadání (otázky) samostatně, jinak bude práce odebrána a hodnocena jako nevyhovující. Stejně bude postupováno při jakékoliv komunikaci mezi účastníky nebo při jakémkoliv použití elektronických zařízení.  

10. Při řešení zadání lze používat pouze text právního předpisu v tištěné formě, a to  

- zákona o obchodních korporacích (90/2012 Sb.),  

- občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.),  

- zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (č. 304/2013 Sb.),  

- zákona o přeměnách obchodních společností a družstev (č. 125/2008 Sb.) 

- živnostenského zákona (č. 455/1991 Sb.) 

- zákona směnečného a šekového (č. 191/1950 Sb.), vše v účinném znění.  

11. Předpisy si nelze v průběhu KLP půjčovat od jiných studentů. Není dovoleno používat jiné pomůcky, ani uvedené zákony opatřené předmluvou, poznámkami nebo komentářem (edice zákonů typu „úzet“ obsahující další právní předpisy jsou přípustné). V textu zákona mohou být podtržena vybraná ustanovení, případně jej lze opatřit samolepicími záložkami. Jinak lze pracovat pouze s čistým textem zákona bez jakýchkoli poznámek, čísel souvisejících zákonů či jiných vpisků. Porušení těchto zásad má za následek odebrání práce a její hodnocení jako nevyhovující.  

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (07.09.2022)

Příklady klauzurní práce jsou zadávány z těchto oblastí obchodního práva: 

- Právní úprava postavení podnikatele, včetně jeho postavení v závazcích 

- Právo obchodních korporací 

- Právo cenných papírů 

- Právo proti nekalé soutěži 

- Živnostenské právo 

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)

Základní literatura:

1.      Černá S. a kol. Sbírka příkladů z obchodního práva. Praha: Wolters Kluwer, 5. vydání, 2018.

2.      Černá, S., Štenglová, I., Pelikánová, I., Dědič, J. a kol.: Obchodní právo. Podnikatel. Podnikání. Závazky s účastí podnikatele. Praha: Wolters Kluwer, 2016.

3.      Černá, S., Štenglová I., Pelikánová I. a kol. Právo obchodních korporací. Praha: Wolters Kluwer, 2. vydání, 2021.

4.      Publikace Povinné předpisy ke studiu: Obchodní právo předepsané katedrou obchodního práva PF UK. Praha: Leges, 2023, 512 s.

Ostatní literatura:

1.      Hurychová, K., Tomášek, P., Zvára, M. Obchodní korporace v judikatuře českých a zahraničních soudů. Praha: Karolinum, 2016.

2.      Obchodní právo I – interaktivní učební pomůcka pro studenty. Dostupná v Moodle: Ostatní kurzy/ Inovace OP I (pozn.: nejlépe vyhledávat zadáním slova "interaktivní")

Základní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia):

1.      Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2.      Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)

3.      Zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob

4.      Zákon č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev

5.      Zákon č. 191/1950 Sb., zákon směnečný a šekový

6.      Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK