|
|
|
||
Předmět navazuje na výuku povinného předmětu Politologie, která mu vytváří základní pojmovou a ideovou výbavu. Předmět vznikl na základě poptávky studentů, jimž – vzhledem k plynutí času – už někdy chybějí souvislosti, leckdy považované za samozřejmé (události, osobnosti, chronologie aj.).
Hlavním posláním předmětu je reflexe vývoje po listopadu 1989, ovšem se zahrnutím základních informací o tom, co mu předcházelo a v jisté míře jej předznamenalo. Posledních třiceti let si nevšímá jen jako výčtu dějů, ale ukotvuje je v teoriích demokratické transice a konsolidace, všímá si milníků politických dějin (rozpad federace, opoziční smlouva, otřes stranického systému aj.) a jejich vztahu k právu a ekonomice, připomíná velké debaty i výrazné osobnosti. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (09.09.2022)
|
|
||
1. Zkouška je kombinovaná, skládá se z písemné a ústní části. 2. Písemná část zkoušky spočívá ve vypracování eseje (minimálně 5 – 6 normostran) na dohodnutá (schválená) témata. 3. Eseje budou mít všechny náležitosti: seznam literatury, odkazy. Ty nejlepší mohou být v budoucnu zařazeny do sborníku studentů, navštěvujících přednášky a semináře doc. Pitharta. 4. U písemné části zkoušky je možné používat veškeré právní předpisy a jiné materiály. 5. Ústní část zkoušky spočívá v osobním rozhovoru nad vypracovanou esejí. 6. U ústní části zkoušky není možné používat právní předpisy. 7. Ústní část zkoušky má 2 opravné termíny. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (09.09.2022)
|
|
||
V rámci předmětu bude pozornost věnována následujícím tématům: - Konstanty českých dějin. „Path dependency“: 1848 – 1989: charakteristiky střídajících se režimů, politické stranictví, trendy – výsledky voleb, osy: „pravolevá“ a „demokraticko – diktátorská“, ústavy a ústavnost (skutečný ústavní život). Prezidenti, jejich ústavní definice a jejich ambice a jejich činy. - Exkurz: Česká traumata: nesamozřejmost národa, česko-německé vztahy, panslovanství. nesamozřejmost demokracie, my a svět, česká sebereflexe: naše výlučnost a naše osamocenost… 1938, 1948, 1968. - Meziválečné Československo, Mnichov a ústava. - Protektorát, „Třetí republika“, Únor 1948. 1968. - „Rok zázraků“ (1989) – mezinárodní kontexty a srovnání (SSSR, Polsko, Maďarsko, NDR). Češi a Slováci do roku 1989. - Stav československé společnosti v roce 1989 („Pražské jaro“, normalizace, disent, šedá ekonomika. Občanská společnost?) Co jsme chtěli v listopadu 1989? Kapitály k dispozici: finanční a sociální. Silný, nebo slabý stát? Totalitní? Autoritářský? - 17. listopad, konspirační teorie. Postupné předávání moci: listopad 1989 – leden 1990. OF, kulaté stoly, výměny ve vládách. Kooptace, volba prezidenta. Malý zákon o politických stranách. Co s KSČ? - Samospráva: Obce. Kraje. Spory o zemské zřízení. Moravanství. - První svobodné volby: politické strany a hnutí, volební systém, délka mandátu. Václav Havel a parlament. Rozpadávání se Občanského Fóra. - Exkurz: „nepolitická politika“ od KHB k VH. Hnutí, strany, občanská společnost v prostředí liberálně – nacionálních postojů. Vady stranictví (1918 – 1938). Třetí republika (1945-1948). - Nové spory o občanskou společnost. Rozdělení Občanského fóra. Klaus vs. Havel - „Vyrovnání, vyrovnávání se s minulostí“ („dekomunizace“, plošné seznamy, soudní a mimosoudní rehabilitace, zákony o minulosti, lustrace. Slyším trávu růst. Restituce). ÚSTR a zákon o třetím odboji. Dnešní KSČM. - Ekonomická transformace. Výchozí stav. Vnější vlivy. Kdo byl připraven, osoby a obsazení. Neoliberalismus. Chicago Law School, Milton Friedman a šokové metody v autoritářských režimech. - Exkurz: Privatizace v autoritářských režimech Jižní Ameriky. - Možné formy privatizace. Federální (šoková) a „republikové“ způsoby transformace. - (Exkurz: zestátnění jako znárodnění po 2. světové válce). - Tunelování, klientelismus. Vláda oligarchů (Ruská federace, Slovensko, Ukrajina, ČR?…) Korupce. Vládní krize 1997. Opoziční smlouva. - Historický exkurz: Český parlamentarismus. Opozice? Historie sporů o druhou komoru. Fungování systému dělby moci. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (09.09.2022)
|
|
||
Základní literatura: 1. Ivo Možný, Proč tak snadno, 2. Vydání 2. Petr Pithart, Devětaosmdesátý, Academia, 2009 3. Lubomír Kopeček, Deformace demokracie? Opoziční smlouva a česká politika v letech 1998 - 2002 Ostatní literatura: 1. Vladimír Hanzal, Zrychlený tep dějin, 2. Václav Klaus, Kde začíná zítřek, knižní klub, 2009 3. Lubomír Mlčoch, Úvahy o české transformaci, Vyšehrad, 2000 4. Jiří Suk, V labyrintu revoluce 5. Petr Pithart, Po Devětaosmdesátém, Academia, 2015 6. Michal Kubát, Současná čeká politika- Co s neefektivním režimem, Brno, Barrister and Principal, 2013 7. 25let poté. Klaus, Pithart, Rychetský a Zeman v rozhovorech o společnosti a politice, Jan Rovenský a kol., nakl. Filosofia 8. Michal Klíma, Od totality k defektní demokracii, Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem. Slon, 9. Bohumil Doležal, Rozvrat české demokratické politiky I., II, II, IV. in Události (internetové noviny B.D.) Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (09.09.2022)
|