|
|
|
||
Předmět se zabývá fenoménem europeizace trestního práva, který nauka trestního práva již poměrně dlouho reflektuje. Proces europeizace je přitom živým jevem, jenž prochází neustálým vývojem.
Z hlediska mezinárodního jsou klíčovými evropskými organizacemi Evropská unie a Rada Evropy. Z institucionálního hlediska pak má největší význam Soudní dvůr Evropské unie a Evropský soud pro lidská práva. Judikatura těchto soudních instancí ovlivňuje obsah českého právního řádu, a dokonce i výklad vnitrostátních právních norem. V obecné části získá student informace jednak o harmonizaci národních trestních úprav, jednak o unifikaci trestního práva na nadnárodní úrovni. Studenti se dozvědí, jaký vliv má Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod na národní trestní právo, a to i ve světle judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Rovněž získají přehled, jaké závazky vyplývají z členství v Evropské unii pro jednotlivé členské státy v oblasti trestněprávní. Ve druhé části předmětu je pozornost zaměřena na jednotlivé vybrané aktuální problémy europeizace. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (15.09.2022)
|
|
||
1. Řádné studium předmětu vyžaduje průběžnou přípravu, a to minimálně v rozsahu základní literatury (příslušné pasáže podle aktuálně probírané látky) a dalších pramenů podle zadání vyučujících. 2. V rámci ústní zkoušky jsou testovány poznatky z přednášek a ze studia základní literatury. 3. Student si vylosuje jedno z 15ti témat, o němž pojedná v 10 minutovém exposé, a případně zodpoví doplňující otázky zkoušejícího. 4. Při ústní zkoušce není možné používat právní předpisy ani jiné materiály, a to ani v průběhu písemné přípravy. 5. Seznam zkušebních otázek (témat): 1. Pojem europeizace, evropské trestní právo, nástroje europeizace 2. Proces europeizace v historickém pohledu 3. Europeizace trestního práva v kontextu Evropské Unie 4. Europeizace trestního práva v kontextu Rady Evropy 5. Trestní postih korupce v evropských souvislostech 6. Trestní postih kybernetické kriminality v evropských souvislostech 7. Zákaz mučení v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva 8. Zásada „ne bis in idem“ – horizontální a vertikální účinky 9. Evropský zatýkací rozkaz 10. Corpus Juris 11. Projekt evropského veřejného žalobce 12. Eurojust a Evropská justiční síť 13. Vliv europeizace na postavení poškozeného a oběti 14. Vliv judikatury ESD na europeizaci trestního práva (příklady z judikatury) 15. Vliv judikatury ESLP na europeizaci trestního práva (příklady z judikatury) Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (15.09.2022)
|
|
||
Předmět zahrnuje tato témata: - Pojem europeizace, evropské trestní právo a nástroje europeizace - Proces europeizace v historickém pohledu - Europeizace trestního práva v kontextu Evropské Unie a Rady Evropy - Trestní postih korupce a kybernetické kriminality v evropských souvislostech - Zákaz mučení v judikatuře ESLP. Účinky zásady „ne bis in idem“ - Corpus Juris, Evropský zatýkací rozkaz - Projekt evropského veřejného žalobce - Eurojust a Evropská justiční síť - Vliv europeizace na postavení poškozeného a oběti - Vliv judikatury ESD a ESLP na europeizaci trestního práva Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (15.09.2022)
|
|
||
Základní literatura: 1. Jelínek, Jiří, GŘÍVNA, Tomáš, ROMŽA, Sergej, TLAPÁK NAVRÁTILOVÁ, Jana, SYKOVÁ, Anna a kol. Trestní právo Evropské unie. 2. vydání. Praha: Leges, 2019.jj 2. Jelínek, Jiří a kol. Trestní právo Evropské unie a jeho vliv na právní řád ČR a SR. Praha: Leges, 2015. 3. Tomášek, Michal a kol. Europeizace trestního práva. Praha: Linde, 2008. 4. KMEC, Jiří. Evropské trestní právo. Mechanismy europeizace trestního práva. Praha: C. H. Beck. 2006. Ostatní literatura: 1. CÍSAŘOVÁ, Dagmar, FENYK, Jaroslav, GŘIVNA, Tomáš a kol. Trestní právo procesní. 7. vydání. Praha: Wolters Kluwer, ČR, 2019. 2. Delmas-Marty, Mireille. Coprus Juris, v českém překladu J. Fenyka a D. Jílka. Brno. 1998. 3. Delmas-Marty, Mireille. Corpus Juris 2000, v českém překladu J.Fenyka a S. Kloučkové. Brno: Vydavatelství Sypták. 2001. 4. FENYK, Jaroslav, SVÁK, Jan. Europeizace trestního práva. 2008. 5. FENYK, Jaroslav, ONDRUŠ, Radek. Právní styk s cizinou v trestním a netrestním řízení a před orgány veřejné správy. Praha, 1997. 6. FENYK, Jaroslav, KLOUČKOVÁ, Světlana. Mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech. 2. vydání. Praha, 2006. 7. JELÍNEK, Jiří a kol. Trestní právo procesní. 5. vydání. Praha: Leges, 2018. 8. KMEC, Jiří, KOSAŘ, David, KRATOCHVÍL, Jan, BOBEK., Michal. Evropská úmluva o lidských právech. 1. vydání. Praha, C. H. Beck, 2012. 9. Kratochvíl, Vladimír. České trestní právo hmotné a procesní v evropském právním prostředí. Brno: Masarykova univerzita, 2009. 10. POLÁK, Peter. Úprava mezinárodní právní pomoci v trestních věcech v rámci Evropské unie s přihlédnutím k ochraně j. 2003. 11. REPÍK, Bohumil. Evropská úmluva o lidských právech a trestní právo. Praha: Orac, 2002. 12. ŠTURMA, Pavel. Mezinárodní a evropské kontrolní mechanismy v oblasti lidských práv. Část čtvrtá. 2. vydání. Praha, 2003. 13. TÝŽ. Historie a charakter MTS? In: Problémy implementace statutu MTS do právního řádu. Praha: C. H. Beck, 2004. 14. TICHÝ, Luboš, ARNOLD, Rainer, Zemánek, Jiří, Král, Richard, Dumbrovský, Tomáš. Evropské právo. 5. vydání. Praha: C. H. Beck, 2014. 15. Tomášek, Michal (ed.). Europeizace skutkových podstat některých trestných činů. AUC – I, č. 1. 2007. Praha. 16. Tomášek, Michal (ed.). Ochrana základních práv a svobod v procesu europeizace trestního práva. AUC – I, č. 1. 2006. Praha. 17. Tomášek, Michal. Aktuální otázky europeizace trestního práva. AUC-I, č. 2. 2005. Praha. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (15.09.2022)
|