|
|
|
||
Předmět je zaměřen na výrazné prohloubení znalostí studentů z oblasti vybraných otázek kolektivního pracovního práva; měl by tak přispět k doplnění a rozvoji a některých poznatků získaných studenty při studiu předmětu Pracovní právo (v rámci předmětů „společného základu“). V rámci výuky budou probírány specifické otázky sociálního dialogu a reagováno bude i na aktuální otázky v této oblasti nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Předmět je zaměřen zejména na problematiku praktické aplikace předpisů kolektivního pracovního práva, proto se části výuky budou, za účasti garanta výuky, účastnit v rámci workshopu i zástupci sociálních partnerů (sdružení zaměstnanců a zaměstnavatelů, kteří seznámí studenty s jejich pohledy na aktuální probíhající sociální dialog). Garant předmětu obohatí výuku i o vlastní praktické zkušenosti a poznatky získané při zastupování zástupců zaměstnanců i zaměstnavatelů v rámci procesů jejich ustavení a kolektivního vyjednávání. Pozornost též bude věnována historickému vývoji postavení zástupců zaměstnanců a některým zahraničním reflexím. Aktuality a další informace naleznou studenti zapsaní na tento předmět na http://moodle.prf.cuni.cz/; přístup do tohoto prostředí bude zapsaným studentům zřízen po 1. přednášce, na které jim budou sdělena pravidla přístupu do prostředí. Předmět je vyučován 1x za 2 týdny, předpokládá se, že studenti mezi jednotlivými setkání s garantem (vyučujícími) nastudují odbornou literaturu, na kterou budou v rámci výuky a moodle upozorněni. Studenti jsou po absolvování předmětu schopni aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti. V seminářích předmětu řeší za užití právních předpisů a judikatury konkrétní příklady. Věnují se taktéž analýze judikatury. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (14.09.2022)
|
|
||
1. Zkouška má podobu prezentace v rámci kolektivu všech na předmět zapsaných studentů; očekává se dobrá orientace v odpřednášené problematice, přičemž součástí je debata nad tématem, které si student po dohodě s garantem zvolil v rámci odpřednášené či související materie a zpracoval k němu kratší přednášku (do 15 minut – s prezentací), kterou přednese (písemný podklad k přednášce o stanoveném minimálním rozsahu je student povinen zaslat před konáním zkoušky garantovi předmětu). 2. Podmínkou připuštění ke zkoušce je účast na minimálně 80 % přednášek. 3. Při zkoušce samotné není možné používat právní předpisy, při přípravě prezentace není student při výběru studijních podpor a pramenů nijak omezen. Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (14.09.2022)
|
|
||
V rámci výuky předmětu bude pozornost věnována těmto oblastem: 1. Zástupci zaměstnanců, jejich úloha a sociální dialog 2. Odborové organizace a svazy zaměstnavatelů a jejich úloha v legislativním procesu (seznámení s některými aspekty činnosti sdružení zaměstnanců a zaměstnavatelů – workshop za účasti zástupců sociálních partnerů) 3. Evropská rada zaměstnanců – cesta realizace práva na národní informace a projednání a tzv. Transnational Company Agreement, 4. Podniková kolektivní smlouva a její obsah a spory o uzavření kolektivní smlouvy 5. Vyšší kolektivní smlouva, její obsah a extenze. 6. Kolektivní dohoda (státní služba aj.) 7. Nové jevy v oblasti sociálního dialogu ( např. unijní konzultace ve věci kolektivní akce OSVČ nezaměstnávajících žádného zaměstnance, zaměstnanců platforem apod.) Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (14.09.2022)
|
|
||
Základní literatura: 1. Materiály vkládané průběžně garantem na http://moodle.prf.cuni.cz/. Ostatní literatura: 1. Kostečka, J. Kolektivní smlouva jako autonomní právotvorná lex contractus a některé teoretické otázky s tím spojené (několik úvah o autonomní tvorbě pracovního práva). Právník, 1996, č. 10-11 2. Pichrt, J. Formální poučení z nálezu Ústavního soudu. Ekonom, 2003, č. 40 3. Pichrt, J. Právo zaměstnanců na nadnárodní informace a projednání. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2010 4. Pichrt, J. Transnational company agreement – nový jev v právu kolektivního vyjednávání. Sborník příspěvků z konference „Právo kolektivního vyjednávání v globalizované ekonomice“, MU Brno, 2011 5. Pichrt, J. Bude doba dočasné „hojnosti“ využita pro koncepční novelizaci zákoníku práce, či (zne)užita pro projevy partikulárního právního revizionismu? AUC Juridica, 2016, č. 4 6. Pichrt, J., Kopecký, M., Morávek, J. (eds.), Služební vztahy a výkon závislé práce. Praha: Wolters Kluwer, 2016 7. Pichrt, J., Tomšej, J. (eds.), Zaměstnanecké participativní modely, 1. vydání, Praha, Wolters Kluwer, 2019 8. Pichrt, J., Vácha, J. Stále neklidné vody kolektivního pracovního práva v oblasti právní úpravy státní služby. In Pichrt, J., Koldinská, K., Morávek, J. (eds.) Obrana pracovního práva. The Defence of Labour Law. Pocta prof. JUDr. Miroslavu Bělinovi, CSc. 1. vydání. Praha : C. H. Beck, 2020, s. 301 – 319 9. Pichrt, J. a kol. Pracovní právo. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2021 10. Pichrt, J. a kol. Zákoník práce. Zákon o kolektivním vyjednávání. Praktický komentář. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2022. Základní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia): 1. Zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce 2. Zák. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti 3. Zák. č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání 4. Zák. č. 120/1990 Sb., kterým se upravují některé vztahy mezi odborovými organizacemi a zaměstnavateli 5. Zák. č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru na bezpečností práce 6. Zák. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce 7. Zák. č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci 8. Zák. č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků 9. Nař. vl. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci 10. Zák. č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaruč. mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí 11. Zák. č. 118/2000 Sb. o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů 12. Zák. č. 234/2014 Sb., o státní službě 13. Zák. č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací (antidiskriminační zák.) 14. Zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (14.09.2022)
|