PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
FDI moot court II - HDPV0206
Anglický název: FDI moot court II
Zajišťuje: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 8
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Kv [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Poznámka: předmět lze zapsat opakovaně
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
Vyučující: prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
Neslučitelnost : HP0681
Anotace
Právnická fakulta se pravidelně účastní prestižní celosvětové soutěže Foreign Direct Investment (FDI) moot court simulující mezinárodní rozhodčí řízení o sporu mezi zahraničním investorem a hostitelským státem na základě dvoustranné či mnohostranné dohody o ochraně přímých zahraničních investic.
Základem soutěže je fiktivní zadání případu s několika právními otázkami, které odráží aktuální problematiku řešenou v oboru mezinárodního investičního práva a arbitráže. Práce s fiktivním případem se line po celé období týmové přípravy, a to od pokročilé analýzy zadání a jednotlivých právních otázek přes podrobnou právní rešerši, písemné zpracování argumentace za zahraničního investora a hostitelský stát a ústní prezentaci této argumentace před rozhodčím tribunálem.
Předmět je určen pro studenty a studentky, kteří se přihlásí do výběrového řízení vyhlášeného vyučujícími předmětu International Investment Law and Arbitration Moot a budou vybráni do fakultního týmu. Zápis předmětu nelze provést samostatně, pouze skrze katedru.
Předmět je veden interaktivní formou v anglickém jazyce, který je též jazykem celé soutěže. Požadovaná úroveň znalosti anglického jazyka je na úrovni B2-C1. Znalost dalších jazyků je výhodou pro účely studia širšího okruhu právních pramenů.
V rámci předmětu je kladen důraz jak na prohloubení teoretických znalostí, tak též osvojení si měkkých dovedností v písemné i ústní formě. Studenti pracují samostatně i v týmech pod vedením týmových mentorů a koučů.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
Požadavky ke zkoušce

1.      Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia předmětu.

2.      Za úspěšné absolvování předmětu studenti získají 8 kreditů.

3.      Pro absolvování předmětu FDI moot court II je vyžadována průběžná aktivní participace v rámci týmové práce na právní rešerši, přípravě písemných podání za zahraničního investora a hostitelský stát a prezentaci argumentace v ústní formě v rámci přípravných kol a celosvětového finále.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
Sylabus

Předmět spočívá v přípravě a účasti na mezinárodním moot courtu, zejména jeho přípravných kolech (tzv. pre-moots) a celosvětovém finále.

Právní otázky se mění každoročně podle zadání pořadatele soutěže: www.fdimoot.org. 

Tematicky je předmět zaměřen na mezinárodní právo veřejné se zvláštním důrazem na mezinárodní investiční právo a arbitráž.

Právní otázky v zadání fiktivního případu se obecně týkají:

–       procesní problematiky,

–       jurisdikce rozhodčího tribunálu,

–       přípustnosti investičních nároků,

–       porušení hmotněprávních standardů ochrany přímých zahraničních investic a

–       stanovení náhrady škody.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
Studijní opory

Základní literatura:

1.      Bishop, D., Crawford, J. and Reisman, M. W. (2014). Foreign Investment Disputes: Cases, Materials and Commentary (Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International).

2.      Blackaby, N., Partasides, C., Redfern, A. and Hunter, M. (2022). Redfern and Hunter on International Arbitration (Oxford: Oxford University Press).

3.      Dolzer, R., Kriebaum, U. and Schreuer C. (2022). Principles of International Investment Law (Oxford: Oxford University Press).

4.      Douglas, Z. (2009). The International Law of Investment Claims (Cambridge: Cambridge University Press).

5.      McLachlan, C., Shore, L., and Weiniger, M. (2017). International Investment Arbitration: Substantive Principles (Oxford: Oxford University Press).

6.      Muchlinski, P., Ortino, F. and Schreuer, C. (eds.). (2008). The Oxford Handbook of International Investment Law (Oxford: Oxford University Press).

7.      Sourgens, F. G., Duggal, K. and Laird, I. A. (2018). Evidence in International Investment Arbitraiton (Oxford: Oxford University Press).

8.      Šturma, P. and Balaš, V. (2018). Nové mezinárodní dohody na ochranu investic (Praha. Wolters Kluwer).

9.      Šturma, P. and Balaš, V. (2013). Mezinárodní ekonomické právo (Praha: C. H. Beck).

 

Ostatní literatura:

Ostatní studijní opory (mezinárodní smlouvy, judikatura rozhodčích tribunálů, doktrína apod.) mají identifikovat studenti v rámci své právní rešerše. Relevantní zdroje vyplývají z každoročního zadání fiktivního soutěžního případu.

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
Požadavky k zápisu

Pro zápis předmětu je vhodné, aby student/ka měl/a absolvován předmět International Investment Law and Arbitration Moot. Výuka předpokládá také znalost anglického jazyka na pokročilé úrovni (další jazyk výhodou).    

Poslední úprava: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK