PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie - MIKROBIOLOGIE - CVSE3P0019
Anglický název: Microbiology, Immunology and General Infectology - MICROBIOLOGY
Zajišťuje: Ústav mikrobiologie 3. LF UK, FNKV a SZÚ (12-MIK)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:8/28, Jiné [HS]
letní s.:6/24, Jiné [HS]
Rozsah za akademický rok: 0 [hodiny]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D.
Je prerekvizitou pro: CERA3P0009, CVSE3P0009
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: MUDr. Petr Michenka (23.12.2019)
Lékařská mikrobiologie je obor zabývající se etiologií, patogenezí a imunogenezí humánních onemocnění vyvolaných mikroorganismy (bakterie, viry, houby, plísně, parazité). Obor je členěný na speciální části dle typu mikroorganismu vyvolávajícího vlastní onemocnění (bakteriologie, virologie, mykologie, parazitologie) a zabývá se i antiinfekční imunitou (sérologie). Student je uveden do problematiky mikrobiologie, prezentovány jsou základními obecné charakteristikami jednotlivých lékařsky významných skupin mikroorganismů (bakterie, viry, houby, parazité) a principy laboratorní diagnostiky infekčních chorob. Výuka předmětu rozvíjí aplikaci znalostí obecné i speciální bakteriologie, virologie, parazitologie a mykologie, včetně základů laboratorní diagnostiky, do klinické praxe. Těžištěm je důraz na klinické aspekty mikrobiologie a infekčních onemocnění. Výuka je seřazena podle orgánů a systémů postižených infekčními onemocněními včetně principů jejich diagnostiky a léčby. Studenti jsou seznámeni s praktickými aspekty oboru, tj. možnosti mikrobiologické diagnostiky a její indikace, vyhodnocení a interpretace klinické významnosti mikrobiologického nálezu, dále i hodnocení antibiogramu a indikaci antibiotik ve vztahu k antibiotické rezistenci. Pozornost je věnována též infekční epidemiologii, prevenci pomocí vakcinace a nemocničním nákazám.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: MUDr. Petr Michenka (23.12.2019)

Cílem předmětu je seznámit studenty medicíny s etiologií, patogenezí a imunogenezí humánních onemocnění vyvolaných mikroorganismy. Student získá přehledné znalosti o původcích infekčních onemocnění a jejich vlastnostech, zároveň je seznámen s principy mikrobiologické diagnostiky, které v praxi slouží k průkazu a identifikaci mikroorganismů, či nepřímé diagnostiky infekce pomocí sérologického průkazu. Znalost metod laboratorního průkazu je nezbytná pro kritické posouzení přínosu mikrobiologického vyšetření a jeho správnou aplikaci. Formou kazuistik je rozvíjeno propojení znalostí obecné a speciální mikrobiologie, včetně základů laboratorní diagnostiky, do klinické praxe. Student by měl být schopen správně indikovat vhodné mikrobiologické vyšetření, provést klinickou interpretaci výsledku vyšetření ve vztahu k pacientovi a navrhnout terapii dle původce infekce. 

 

 

Literatura -
Poslední úprava: prof. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D. (30.09.2021)

 

Základní literatura:

Kolářová L: Obecná a klinická mikrobiologie, Galén 2020

Goering R, et al. Mimsova lékařská mikrobiologie, 5th Ed., Elsevier, 2013.

Ryšková O, a kol. Praktická cvičení a semináře z lékařské mikrobiologie pro studenty všeobecného a zubního lékařství. Karolinum, Praha, 2010.

Murray P, Rosenthal KS, Pfaller MA. Medical Microbiology, eighth ed., Elsevier Mosby 2015

 

Doporučená literatura:

Jindrák V, a kol. Antibiotická politika a prevence infekcí v nemocnici, Mladá Fronta, Praha, 2014.

Hanuš R. Základy infekčního lékařství. Karolinum, Praha, 2015

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D. (28.11.2019)

Přednášky přináší obecné informace o základních tématech. Na seminářích a praktických cvičeních si studenti osvojí základními principy mikrobiologické diagnostiky a její indikace v klinické praxi, část výuky je realizována formou interaktivních kazuistik s důrazem na diferenciální diagnostiku, cílený odběr klinického materiálu a adekvátní terapii infekce antibiotiky.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: prof. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D. (11.11.2021)

Podmínky zápočtu

  • 80% aktivní účast na praktických cvičeních/seminářích - v případě více absencí (z důvodu nemoci) musí student, dle zadání vypracovat seminární práci v rozsahu nejméně 5 normostran formátu A4
  • protokoly ke cvičením s odpovídajícím formálním zpracováním
  • vyhovující výsledek průběžných ověřovacích testů 
  • student, který neuspěje u opravného testu (povinný pokus), obdrží zápočet po vypracování seminární práce (viz výše)

 

Testování průběžnými ověřovacími testy bude probíhat v prostředí Moodle. Test je tvz. multiple-choice, správná je nejméně 1 odpověď. Limit pro úspěšné absolvování testu je 70%. Studenti, kteří limitu nedosáhnou, budou psát opravný test. Obsah testů vychází z učebních textů, z přednášek a praktických cvičení. 

Celkem student absolvuje 3 průběžné testy, 1. test v zimním semestru, 2. a 3. test v letním semestru. Předmětem testování jsou otázky z Bakteriologie (1. test), Virologie (2. test), Mykologie a Parazitologie (3. test). Termíny testů jsou zveřejněny v rozvrhu.

Součástí testů jsou i otázky z antimikrobik korespondující s obsahem testu (bakteriologie – antibiotika, virologie – antivirotika, atd.). Otázky zahrnují látku probíranou v rámci kurzu MII.

Sylabus -
Poslední úprava: MUDr. Petr Michenka (23.12.2019)

1)     Lékařská mikrobiologie. Úvod. Bakteriologie. Stavba buňky. Morfologie.

2)     Mykologie. Taxonomie. Kvasinky, plísně, dimorfní houby. Antimykotika. 

3)     Antibiotika - přehled, mechanismy účinku, mechanismy rezistence, příklady klinického použití. 

4)     Parazitologie. Obecná parazitologie. Protozoa, helmintózy. Antiparazitika. 

5)     Virologie. Obecná virologie - taxonomie virů, průkaz virové infekce. Speciální virologie - DNA a RNA viry. Antivirotika. 

6)     Alimentární infekce. Virové, bakteriální a parazitární nákazy.

7)     Respirační nákazy. Chřipka. TBC

8)     Sexuálně přenosná onemocnění. Kapavka, Chlamydie, Syfilis, HIV, virové hepatitidy.

9)     Vaccine-preventabilní nákazy. Povinné, doporučené očkování v ČR

10) Vektorové infekce (klíště, komár, veš, ploštice). Domácí a importované nákazy.

11) Nemocniční nákazy. Původci, symptomatologie, diagnostika a terapie nemocničních infekcí a infekcí krevního řečiště.

12) BOZP, přístroje, tok vzorků: Studenti jsou seznámeni s bezpečnostními pravidly práce v mikrobiologické laboratoři a organizací výuky. Dezinfekce a sterilizace. Preanalytická fáze. Odběr a uchování materiálu, transport. Fyziologická flóra, primární, oportunní patogeny

13) Základní principy mikrobiologické diagnostiky. Analytická fáze. Přímý průkaz 1. část (mikroskopie). Barvení (princip), aplikace mikroskopie, popis preparátu, morfologie. Nepřímý průkaz. Sérologické metody - principy (aglutinace, precipitace, komplement-fixace, ELISA).

14) Základní principy mikrobiologické diagnostiky. Přímý průkaz 2. část (kultivace) kultivační půdy, délka kultivace, prostředí. Vyšetření citlivosti k ATB. Metody vyšetření citlivosti - diskový difúzní test, bujónová mikrodiluční metoda, E-test.

15) Přímý průkaz 3. část (identifikace bakterií) - morfologie, biochemie, MALDI- TOF MS, PCR). Vyšetření citlivosti k ATB. Break-point, interpretace nálezu.  Postanalytická fáze. Interpretace mikrobiologického vyšetření,

16) Stafylokoky. Diagnostika stafylokoků na základě jejich biochemických vlastností. Stafylokokové toxiny. Přehled klinických forem onemocnění, základy terapie, výskyt rezistence na ATB, epidemiologické souvislosti

17) Streptokoky. Nejvýznamnější druhy - morfologie, identifikace, faktory virulence a patogenita, laboratorní diagnostika, kultivace - podmínky, růstové vlastnosti, identifikace – bacitracin, optochin, deoxycholát, hemolýza

18) Enterobakterie. Diagnostika, kultivace, identifikace (biochemie, aglutinace), klinický význam, antibiogram, produkce ESBL

19) Pseudomonády a další nefermentující tyčinky. Diagnostika klinicky významných nefermentujících tyčinek. Význam u oportunních/nemocničních nákaz. Cystická fibróza.

20) Bordetely, hemofily, neisserie. Nejvýznamnější zástupci rodů. Kultivace, podmínky, růstové vlastnosti, faktory virulence, identifikace a sérotypizace bakteriálních kmenů, satelitismus. 

21) Mykobakteria, nokardie, korynebakteria. Diagnostika patogenních a nepatogenních druhů, barvení, kultivační půdy, průkaz toxigenity kmenů. Průběžný test.

22) Alimentární infekce. Interaktivní kazuistiky.

23) Infekce respiračního traktu. Interaktivní kazuistiky.

24) Infekce CNS. Interaktivní kazuistiky.

25) Infekce močového traktu. Interaktivní kazuistiky.

26) Sexuálně přenosná onemocnění. Interaktivní kazuistiky.

27) Infekce kůže a měkkých tkání. Infekce kostí a kloubů. Interaktivní kazuistiky.

28) Systémové infekce. Interaktivní kazuistiky. Průběžný test.

 

 

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D. (28.11.2019)

Vstupním požadavkem předmětu je uchování rámcových vědomostí imunologie z Modulu Buňka (MIB, I. ročník)

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK