|
|
|
||
Výuka fyziologie je vyučována v zimním a letním semestru II. ročníku. Zahrnuje přednášky (celkem 60 hod. v ZS, 60 hod. v LS) a praktická cvičení (60 hod. v ZS, 15 hod. v LS). Přednášky zimního semestru zahrnují fyziologii buňky, obecnou neurofyziologii včetně fyziologie svalů, krev, oběhový, dýchací a trávicí systém. Letní semestr je věnován regulacím, na kterých se podílejí ledviny, hormonální systém a centrální nervový systém. Praktická výuka je zaměřena na ověření teoretických znalostí a výuku určitých dovedností, a to jak experimentálně na zvířeti, tak i vyšetřováním některých funkcí lidského organismu a jejich regulací. Výuka je doplněna počítačovými modely. Účast na přednáškách není povinná, nicméně se doporučuje, účast na praktických cvičeních je povinná.
Praktická cvičení – 4 hod. týdně v ZS, 2 hod. v lichých/sudých týdnech v LS po studijních skupinách dle sylabu
Bodový systém praktických cvičení - základní požadavky na výuku:
Písemné či ústní přezkoušení z vypsaného tématu praktických cvičení (nutná samostatná domácí teoretická příprava), aktivní účast na všech prováděných úlohách konkrétního praktika a samostatné vedení protokolu jsou podmínkou pro úspěšné absolvování praktických cvičení. Jednotlivá témata praktických cvičení jsou v zimním semestru zařazena do dvou bloků praktických cvičení, v letním semestru do jednoho bloku, ve kterých se vybraná témata vyučují a kdy je možné si praktické cvičení po předchozí domluvě nahradit. Po skončení každého bloku praktických cvičení následuje závěrečný seminář a přezkoušení z každého tématu daného bloku. Za úspěšné absolvování všech praktických cvičení a za přezkoušení z každého praktického cvičení při závěrečném semináři získá student vždy jeden bod (maximální počet bodů za zimní semestr: 20, za letní semestr: 10).
Podmínky pro udělení zápočtu v ZS:
1. získaný minimální počet bodů = celkový počet bodů minus 3 body (alespoň 17 bodů z 20)
2. úspěšné absolvování závěrečného zápočtového testu
3. předložení protokolů; zápisy z absolvovaných praktických cvičení musí být vždy potvrzeny podpisem vedoucího cvičení.
Podmínky pro udělení zápočtu v LS:
1. získaný minimální počet bodů = celkový počet bodů minus 2 body (alespoň 8 bodů z 10)
2. předložení protokolů; zápisy z absolvovaných praktických cvičení musí být vždy potvrzeny podpisem vedoucího cvičení.
V případě, že student nedosáhne v daném semestru minimálního počtu bodů a/nebo nenapíše úspěšně zápočtový test, zápočet v posledním týdnu výuky nezíská. Chybějící povinnosti je možné splnit při přezkoušení až ve zkouškovém období (přihlásí se prostřednictvím SISu) v řádných termínech vypsaných pro zkoušku z fyziologie. Absolvovat lze pouze jednu povinnost (tj. 1 bod nebo zápočtový test) v jednom zkušebním týdnu.
Předmět je v letním semestru ukončen zkouškou.
Více informací na webové stránce Fyziologického ústavu: http://fyziologie.lf1.cuni.cz/medici-a-zubni-lekarstvi
Poslední úprava: Jandová Kateřina, MUDr., Ph.D. (20.09.2018)
|
|
||
1. Lékařská fyziologie - Otomar Kittnar a kolektiv (Grada 2011) 2. Atlas fyziologických regulací – Otomar Kittnar, Mikuláš Mlček (Grada 2009) 3. Atlas fyziologie člověka – S. Silbernagl, A. Despopoulos (Grada 2016) 4. Základy lékařské fyziologie – Miloš Langmeier a kolektiv (Grada 2009) 5. Nárys fyziologie člověka I. – VI. (Carolinum) 6. Slovníček lékařské fyziologie – S. Trojan, M. Langmeier et al. (Galén 2006) 7. Kontrolní otázky z fyziologie – Stanislav Trojan a kol. (Triton 2005) Poslední úprava: Jandová Kateřina, MUDr., Ph.D. (11.10.2017)
|
|
||
Pravidla konání zkoušek z předmětu Fyziologie ve Fyziologickém ústavu
TERMÍNY ZKOUŠKY Z FYZIOLOGIE v AR 2019/2020 - AKTUALIZOVANÁ VERZE NA ZÁKLADĚ ZMĚNY ZKOUŠKOVÉHO OBDOBÍ v návaznosti na nouzový stav vyhlášený vládou ČR dne 12.3.2020 Předtermín: 2.6. 2020 ve 13:00 (Přihlášky na předtermín prostřednictvím SISu pouze po souhlasu vedoucího učitele skupiny) Řádné termíny: 9.6. (a dále vždy od 8:30), 16.6., 23.6., 30.6., 7.7., 28.7. Presemestrální termíny: 1.9., 8.9., 15.9.
A) Vypsání termínů zkoušek Do konce 4. výukového týdne letního semestru budou prostřednictvím SISu vypsány všechny zkušební termíny, v nichž je možné zkoušku konat. Tento počet termínů bude konečný. Počet přihlášených na zkoušku nebude omezen. Vypsány budou termíny v těchto obdobích: a) 1x předtermín v 15. výukovém týdnu od 27.5.-31.5.2019 b) 4x termín v řádném zkouškovém období od 3.6.- 28.6.2019 c)1x termín v období prázdnin v týdnu od 26.8.- 30.8.2019 d) 2x termín v 2. části řádného zkouškového období v září, a to nejpozději do 10.9.2019.
B) Pravidla zápisu a odhlašování na zkoušku Zahájení zapisování k termínům bude vyznačeno v SISu a bude rozdílné pro jednotlivé skupiny termínů. Konat zkoušku může student pouze tehdy, je-li zapsán na termín v SISu a má-li splněny všechny rekvizity ke zkoušce. Zápis ke zkoušce není podmíněn udělením zápočtu, ale vlastní konání zkoušky je limitováno udělením obou zápočtů. Student, který nebude mít dané rekvizity splněny, bude před zkouškou při kontrole z termínu vyškrtnut, o čemž obdrží e-mail. Termín tímto odhlášením neztrácí.
C) Nedostavení se ke zkoušce a omluva
Student, který se nedostaví ke zkoušce a neomluví se řádně předem, tak není klasifikován, ale termín zkoušky propadá. Po propadnutí termínu se lze přihlásit na další termín zkoušky. Opožděnou omluvu lze uznat pouze ze závažných a doložených důvodů. O řádnosti omluvy rozhoduje zkoušející. Student se musí omluvit písemně s vysvětlením a doložením důvodu. O výsledku uznání omluvy bude student informován.
D) Opakování zkoušky
Student má právo konat zkoušku nejvýše třikrát, má právo na 2 opravné termíny, mimořádný opravný termín se nepřipouští. Pokud však student nevyčerpá tyto možnosti v rámci vypsaných termínů, toto nezakládá nárok na vypsání zvláštního termínu zkoušky. Další zkušební termíny nebudou vypsány. Rovněž nelze konat zkoušky po skončení druhé části zkouškového období v září, resp. po posledním vypsaném termínu. Žádné mimořádné či „děkanské“ termíny nejsou povoleny.
E) Pravidla průběhu zkoušky
FORMA ZKOUŠKY Ústní Vylosování 3 teoretických otázek
HODNOCENÍ ZKOUŠKY Zkouška z fyziologie je skládána ve zkouškovém období na konci 2. ročníku. Neúspěch jakékoliv z 3 vylosovaných teoretických otázek znamená ukončení zkoušky a hodnocení neprospěl (a). To však neplatí při druhém opravném termínu, kdy bude zkouška pokračovat i při neúspěchu první či druhé otázky. V prvním i druhém opravných termínech se opakuje losování 3 teoretických otázek. Na zkoušku se studenti hlásí prostřednictvím SIS a přinesou si s sebou INDEX. Počet přihlášených na zkoušku není omezen.
F) Doporučené literární prameny:
a. Lékařská fyziologie - Otomar Kittnar a kolektiv (Grada 2011) b. Atlas fyziologických regulací – Otomar Kittnar, Mikuláš Mlček (Grada 2009) c. Atlas fyziologie člověka – S. Silbernagl, A. Despopoulos (Grada 2016) d. Základy lékařské fyziologie – Miloš Langmeier a kolektiv (Grada 2009) e. Nárys fyziologie člověka I.–VI. (Carolinum) f. Slovníček lékařské fyziologie – S. Trojan, M. Langmeier et al. (Galén 2006) g. Kontrolní otázky z fyziologie – Stanislav Trojan a kol. (Triton 2005)
G) ZKUŠEBNÍ OTÁZKY
Buňka:
Poslední úprava: Jandová Kateřina, MUDr., Ph.D. (23.04.2020)
|