|
|
|
||
Jde o jednosemestrální systém přednášek zaměřených na molekulární, buněčnou a tkáňovou patologií. Na úrovni tkáňové to bude využití znalostí klonálního složení tkání pro porozumění některých patologických procesů.Úroveň molekulární bude zaměřena na skupinu poruch konformace proteinu. Na úrovni buňky bude kladen důraz na poruchy systému mitochondriálního, peroxisomálního, lysosomálního, cytoskeletálního, melanosomálního, a na poruchy komplexu endoplasmatické retikulum-Golgi. U všech probíraných procesů bude provedena korelace na úrovni molekulární, biochemické, orgánové a klinické. Poslední úprava: ELL00480 (08.10.2010)
|
|
||
Bruce Alberts a kol.: Základy buněčné biologie: úvod do molekulární biologie buňky, 2.vyd., 2004, český překlad, Espero Publishing
Milan Elleder: Vybrané kapitoly z patologie buňky, 1. vyd., 1997, skripta, Karolinum
Milan Elleder: Vybrané kapitoly z patologie buňky, 2. vyd., 1999, skripta, Karolinum
Přehledné články z literatury, doporučené při přednáškách. Poslední úprava: ELL00480 (29.09.2010)
|
|
||
Probraná témata. Poslední úprava: ELL00480 (30.09.2010)
|
|
||
Pořadí přednášek v jednotlivých týdnech semestru
I Molekulární a buněčná patologie - základ molekulární mediciny patologie mechanismů versus patologie diagnostická (prof.MUDr. M.Elleder. DrSc., ÚDMP 1.LF UK)
II Vyhledávání genů podmiňujících onemocnění- vazebné a asociační studie objasnění genetické podstaty poruchy a zároveň prvý krok k objasňování molekulární podstaty buněčných a tkáňových změn (Ing.S. Kmoch, PhD; UDMP 1.LF UK)
III Patologie klonu fysiologie a patologie klonu; hyperplasie, numerická atrofie, diferenciace - metaplasie - dysplasie, úvod do patologie nádorů (prof. MUDr. M.Elleder. DrSc., ÚDMP 1.LF UK)
IV Klonální a molekulární pohled na hematologické malignity MUDr. Tomáš Stopka, Ph.D. Ústav patologické fyziologie, 1.LF UK
V Poruchy konstitucionální a regulované sekrece poruchy konstitucionální sekrece (endoplasmic reticulum storage disorders - retence mutantního proteinu v oblasti endoplasmatického retikula) a sekrece regulované (prof. MUDr. M.Elleder. DrSc., ÚDMP 1.LF UK)
VI Buněčná a orgánová patologie lysosomálního systému buněčná a orgánová patologie lysosomálních genetických poruch; nejčastější jednotky; základ diferenciální diagnosy; dnešní terapeutické přístupy: náhrada chybějícího enzymu - enzyme replacement therapy (ERT), transplantace kostní dřeně, snížení syntézy substrátu, chaperony) (prof. MUDr. M.Elleder. DrSc.,ÚDMP 1.LF UK)
VII Lysosomální střádací onemocnění a onemocnění LRO pohledem základních kazuistik obecný integrativní pohled na diagnostiku, skrínink, molekulární patologii, kde je hranice klinické práce a výzkumu? (prof. MUDr. M.Elleder. DrSc.,MUDr. Jakub Sikora, Ph.D., ÚDMP 1.LF UK)
VIII Molekulární a buněčná patologie mitochondriálního OXFOS (oxidativně fosfarylačního systému) základní informace o OXFOS; rozdílnost poruch na podkladě mutace mitochondriální a jaderné DNA; heteroplasmie a tím tendence k mozaikovitosti poruchy u mutací mtDNA; diagnostika OFXOS poruch - možnosti a limity; získané postnatální poruchy mtDNA (MUDr.H.Hůlková, PhD, ÚDMP, 1LF UK)
IX Steatosy přehled základních mechanismů na buněčné a molekulární úrovni. (prof. MUDr. M.Elleder. DrSc.,ÚDMP 1.LF UK)
X Úvod do buněčné biologie a patologie mechanismů degradace proteinů (protein clearance) buněčná fyziologie "protein clearence"; Ubiqitin - proteasomový systém (UPS); autofagie a její typy; UPS a autofagie synergická funkce; "protein clearance" jako regulátor ale i exekutor programované buněčné smrti; patologie "protein clearance" patologie UPS; UPS a autofagie - synergie v patogenezi i patologii (MUDr. J. Sikora, PhD, ÚDMP 1LF UK)
XI Amyloidosy základní přehled a klinické projevy, kdy myslet a jak diagnostikovat amyloidosu (prof. MUDr. M.Elleder. DrSc.,ÚDMP 1.LF UK)
XII Patologie cytoskeletu Přehled poruch základních skupin Doc. RNDr. Pavel Dráber, Ph.D. - ÚMG AV ČR
XIII Fyziologie a patologie axonálního transportu - základní prostředek k udržení neuronální funkce a polarity? přehled transportních mechanismů mezi perikaryem neuronu a presynaptickou membránou nervového zakončení;úvod do patologie mechanismů těchto poruch (MUDr. J. Sikora, PhD, ÚDMP 1.LF UK)
XIV Biologie a patologie melanocytů a melanosomů (Melanocyty u člověka; projevy diferenciace melanocytu; definice melanosomu; biogenese melanosomu; melanosom člen "lysosome related organels - LRO; proteomika a funkce melanosomů; využití melanosomálních bílkovin v imunologických strategiích; poruchy biogenese a transportu melanosomů; využití melanosomů v experimentální terapií maligního melanomu) (prof. MUDr. J. Borovanský, PhD, Ústav biochemie a experimentální onkologie, 1.LF UK)
XV Volné téma
Poznámka: pořadí přednášek se může změnit.
Poslední úprava: ELL00480 (08.10.2010)
|