PředmětyPředměty(verze: 962)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Diplomní seminář [1] - ARL500023
Anglický název: MA Seminar [1]
Zajišťuje: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: oba
Body: 2
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/2, Z [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: ARL100018
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
student může plnit i v dalších letech
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: doc. Mgr. Radek Chlup, Ph.D.
Mgr. Jan Kozák, Ph.D.
Mgr. Helena Dyndová, Ph.D.
Je záměnnost pro: ARL100018
Anotace -
Seminář, v němž studenti referují o tématech svých bakalářských a magisterských prací.
Poslední úprava: Chlup Radek, doc. Mgr., Ph.D. (09.09.2023)
Cíl předmětu

Seminář je určen všem studentům, kteří v daném akademickém roce píší svou bakalářskou či diplomovou práci. Studenti zde projekty svých závěrečných prací představují a učí se na jedné straně hájit je vůči oponentům z řad učitelů a studentů, na straně druhé pak kriticky posuzovat práce druhých, vznášet námitky a připomínky. Seminář tedy slouží autorům prací k odhalení nedostatků, kterých by si případně sami nebyli vědomi, zároveň se v něm studenti cvičí v umění disputace a kultivované kritiky.

Účasti na semináři má smysl až ve fázi, kdy se již student své závěrečné práci vážně věnuje, není ovšem nutné, aby ji už měl rozepsanou. Vystoupení na semináři může sloužit buď k tomu, aby si student po nastudování základní literatury ještě před začátkem vlastního psaní ujasnil osnovu a směřování práce, nebo naopak k tomu, aby již v průběhu psaní získal možnost od své práce na okamžik poodstoupit a znovu si její osnovu systematicky projít. U studentů magisterského studia, kteří mají povinné dva semestry, je ideální seminář absolvovat v obou těchto fázích, tj. jednak těsně před začátkem psaní, jednak uprostřed něj. Bakalářští studenti, kteří potřebují jen jeden zápočet, si mohou zvolit, kterou z uvedených možností pokládají pro svou práci za prospěšnější, a podle toho by si měli účast na semináři načasovat (seminář vždy probíhá v obou semestrech).

Zájemci o účast na semináři kontaktují na počátku semestru vedoucího semináře, se kterým dohodnou konkrétní data svých individuálních vystoupení a témata svých prací, které chtějí představit a obhajovat (stačí orientační, pracovní název). Rozvrh vystoupení s názvy presentací a jmény vystupujících bude zveřejněn; během semestru může docházet k jeho aktualizacím.

Poslední úprava: UFRCHLUP (22.09.2011)
Požadavky ke zkoušce

Atest bude udělen účastníku semináře, který úspěšně absolvoval individuální presentaci, s přihlédnutím k jeho aktivní účasti na presentacích ostatních kolegů.

Parametry prezentací:

A) Prezentace připravované bakalářské práce:

  • Práci představte ve 35 minutách (s PowerPointem), následovat bude 10 minut diskuse.
  • Je důležité prezentovat ne jen téma jako takové, ale i prameny, o něž se chcete opírat, výzkumné otázky, které si ohledně něj chcete klást, a nástin metodického postupu, jímž byste chtěli dospět k odpovědím na své otázky.

B) Prezentace připravované diplomoví práce:

  • Práci představte v 60 minutách (s PowerPointem), následovat bude 30 minut diskuse.
  • Je důležité prezentovat ne jen téma jako takové, ale i prameny, o něž se chcete opírat, výzkumné otázky, které si ohledně něj chcete klást, a nástin metodického postupu, jímž byste chtěli dospět k odpovědím na své otázky.
  • Prezentace se liší podle toho, zda jde o prezentaci první, nebo druhou. Při první prezentaci více nastiňujete širší kontext tématu a jedním, druhá se už více věnuje konkrétnějším problémům, které řešíte při psaní práce.

Poslední úprava: Chlup Radek, doc. Mgr., Ph.D. (21.02.2024)
Sylabus

Na první hodině 2. 10. všichni účastníci nahlásí svá témata a rozdělí si mezi sebou termíny. Pokud z nějakého důvodu nemůžete na první hodinu dorazit, nahlašte nám téma a datum prezentace emailem.

2. 10. Úvodní hodina

9. 10.

16. 10.  (R.Ch. nejspíš nemůže) (Jan nejspíš nemůže)

23. 10. Vojtěch Javorek - Psychoanalýza a náboženství (BP, vedoucí R. Chlup)

30. 10.  (R.Ch. nemůže)

6. 11.   Ondřej Váňa - Strukturální analýza mezopotámské věštebné sbírky (DP, vedoucí M. Pehal?) (Jan nemůže)

13. 11.  (R.Ch. nejspíš nemůže)

20. 11.  = hodina v rámci týdne humanit odpadá =

27. 11.  (R.Ch. nejspíš nemůže)

4. 12.   Benjamin Mikluščák - The Potential of Border Transgression: Anthropological Understanding of Ritual Antinomism in Early Sabbatean Movement (BP, vedoucí R. Chlup) (R.Ch. nejspíš nemůže)

11. 12.  Ondřej Doležal - Příběh o Rhiannon a narození Pryderiho v První větvi Mabinogi jako variace motivu ATU 178A: Potenciál a limity komparace (DP, vedoucí D. Antalík?)

18. 12.  Barbora Churaňová - ??? (R.Ch. nejspíš nemůže)

8. 1.  Valérie Svačinková - Role nevěst v džihádu v teroristických orgaizacích se zaměřením na isámský stát (BP, vedoucí Oudová Holcátová)

Poslední úprava: Chlup Radek, doc. Mgr., Ph.D. (04.10.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK