PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2015/2016
   Přihlásit přes CAS
Chirurgie předstátnicová stáž - B01055 (Všeobecné lékařství)
Anglický název: Chirurgie předstátnicová stáž
Zajišťuje: I. chirurgická klinika – břišní, hrudní a úrazové chirurgie 1. LF UK a VFN (11-00660)
II. chirurgická klinika – kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN (11-00690)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2015 do 2015
Semestr: zimní
Body: 11
E-Kredity: 11
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/150, Z [HS]
Rozsah za akademický rok: 150 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Vysvětlení: Jiří Klofanda, klofanda.jiri@seznam.cz
Další informace: http://chir1.lf1.cuni.cz
Garant: prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc.
doc. MUDr. Petr Libánský, Ph.D.
prof. MUDr. Jaroslav Lindner, CSc.
Atributy: Lékařství
Klinický předmět
Prerekvizity : {Prerekvizity pro zápis chirurgie předstátnicová stáž LEK}, B00098
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Soubory Komentář Kdo přidal
stáhnout Akutní bolesti v epigastriu.pptx Syndrom akutní bolesti v epigastriu MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Akutní syndom levé jámy kyčelní.pptx Akutní syndrom levé jámy kyčelní MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Akutní syndrom bolesti pod pravým obloukem.pptx Akutní synrdom bolesti pod pravým obloukem MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Akutní syndrom pravé jámy kyčelní.pdf Akutní syndrom pravé jámy kyčelní MUDr. Kristian Chrz
stáhnout čestné prohlášení 1LF UK Covid-19.doc Čestné prohlášení COVID-19 pro 1LF UK MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Čestné prohlášení VFN Covid-19.docx Čestné prohlášení COVID-19 pro VFN MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Distanční výuka.docx Informace k výuce po dobu mimořádných opatření (25.3.2020) MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Kazuistika náhlé příhody břišní.pptx Náhlé příhody břišní MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Otázky k SRZk chirurgie 6. ročník.docx Otázky ke státní zkoušce z chirurgie MUDr. Kristian Chrz
stáhnout pravidla testování ve FNM.docx Pravidla testování ve FN Motol doc. MUDr. Petr Libánský, Ph.D.
stáhnout Prezenční listina VI.r. chirurgie.docx Presenční listina MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Zlomeniny distálního radia.pptx Zlomeniny distálního radia MUDr. Kristian Chrz
stáhnout Zlomeniny prox. femuru - kasuistika.pptx Zlomeniny proximálního femuru MUDr. Kristian Chrz
Anotace - angličtina
Poslední úprava: Jana Kolářová (05.03.2021)
The internship preparation for the state examination in surgery in the following areas: general surgery, breast surgery, abdominal surgery, trauma surgery, endocrine surgery, thoracic surgery, cardiovascular surgery. Students are introduced to surgical activities to the extent of the duty of junior secondary physician. Note: All students - during their internship block - have also 1-week stay at 2nd Department of Surgery /Department of Cardiovascular Surgery/ of the First Faculty of Medicine and General University Hospital.
Literatura
Poslední úprava: MUDr. Kristian Chrz (30.09.2023)

3. ročník

ZEMAN, Miroslav a Zdeněk KRŠKA. Chirurgická propedeutika. 3., přeprac. a dopl. vyd. [i.e. 4. vyd.]. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3770-6. 

KRŠKA, Zdeněk. Techniky a technologie v chirurgických oborech: vybrané kapitoly. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3815-4. 

PÁRAL, Jiří. Malý atlas obvazových technik. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2255-9. 

 

4. a 6. ročník

ZEMAN, Miroslav a Zdeněk KRŠKA. Chirurgická propedeutika. 3., přeprac. a dopl. vyd. [i.e. 4. vyd.]. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3770-6. 

KRŠKA, Zdeněk. Techniky a technologie v chirurgických oborech: vybrané kapitoly. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3815-4. 

ZEMAN, Miroslav a Zdeněk KRŠKA. Speciální chirurgie. 3., dopl. a přeprac. vyd. Praha: Galén, c2014. ISBN 978-80-7492-128-5. 

ŠVÁB, Jan. Náhlé příhody břišní. Praha: Galén, 2007. ISBN 978-80-7262-485-0. 

KRŠKA, Zdeněk, David HOSKOVEC a Luboš PETRUŽELKA. Chirurgická onkologie. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-4284-7. 

FERKO, Alexander, Zdeněk ŠUBRT a Tomáš DĚDEK, ed. Chirurgie v kostce. 2., dopl. a přeprac. vyd. 

WENDSCHE, Peter a Radek VESELÝ. Traumatologie. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-7492-211-4. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-1005-1.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: doc. MUDr. Petr Libánský, Ph.D. (14.10.2020)

PROSÍM, VYTISKNĚTE SI PREZENČNÍ LIST A PROTOKOL KAZUISTIKY!

VSTUPNÍ POŽADAVKY, ORGANIZACE STÁŽE:
PRVNÍ DEN STÁŽE se všichni studenti dostaví v 7.00hodin na I.chirurgickou kliniku - břišní hrudní a úrazová chirurgie -1.LF a VFN, předn. prof. Krška,DrSc.(U Nemocnice 2,Praha 2) do posluchárny - přízemí.
POŽADAVKY: bílý plášť, bílé přezutí, fonendoskop, psací potřeby, poznámkový sešit. Na stáže nosit jen věci potřebné pro výuku, v šatně nechávat jen oblečení, nikoliv osobní dokumenty ,peníze.

ORGANIZACE STÁŽE: Výuka chirurgie je vedena formou 7 týdenního bloku - zakončeného státnicovým týdnem - vždy pro 4 studijní skupiny. PRVNÍ STUDIJNÍ SKUPINA - ze 4 skupin každého stážového bloku - bude kmenově stážovat vždy - po celou dobu stážového bloku - na Chirurgické klinice 1.LF UK - Nemocnice na Bulovce - přednosta prof.MUDr. F.Antoš , CSc. . V průběhu celého akademického roku jde o skupiny: 1,3,5,7.
OSTATNÍ 3 STUDIJNÍ SKUPINY ze 4 skupin každého stážového bloku KMENOVĚ STÁŽUJÍ NA: I.chirurg. klinice 1.LF UK a VFN Praha 2, U Nemocnice 2 - přednosta prof.MUDr.Z. Krška,CSc.,dále na III. chirurg. klinice 1.LF UK - FN Motol - přednosta prof. MUDr.P. Pafko, DrSc.,a rovněž na Chirurgické klinice 1.LF UK - FTN - přednosta doc.MUDr. V. Visokai,Ph.D.Všechny tyto 3 skupiny absolvují během stážového bloku 1-týdenní stáž na II. chirurg.klinice kardiovaskulární chirurgie 1.LF UK-VFN,přednosta doc.MUDr.J.Lindner,CSc.

VŠECHNY 3 STUDIJNÍ SKUPINY STÁŽUJÍCÍ NA I.chir.klinice, II.chir.klinice a na Chir. klinice FTN - se shromáždí vždy první den stáží v konferenční místnosti v budově I.chir.kliniky VFN - I.patro- v 7.00 hodin. Studenti zde budou seznámeni s organizací výuky a definitivně rozděleni do podskupin ke stáži na výše uvedených pracovištích.

DETAILNÍ ROZVRH - VČETNĚ KONEČNÉHO ROZDĚLENÍ STUDENTŮ DO PODSKUPIN KE STÁŽI - S DEFINITIVNÍM JMENNÝM ROZPISEM - VIZ NÁSTĚNKU - I.CHIR.KLINIKA -I.patro, U Nemocnice 2,Praha 2 - V PRŮBĚHU PRVNÍHO DNE STÁŽÍ!! - VYSVĚTLENÍ: V PRŮBĚHU PRVNÍHO DNE STÁŽÍ končí vyřizování poměrně častých žádostí o převedení do podskupiny stážující na jiné klinice, nežli bylo původně určeno.
Definitivní způsob střídání podskupin studentů - viz tabulku ve vývěskové skříni - I.patro budovy I.chir.kliniky v den zahájení stážového bloku. (Poznámka: nutnost častého operativního přizpůsobování rozpisu střídání podskupin aktuální situaci v průběhu probíhajících rekonstrukcí budovy I.chirurgické kliniky.)

POKYNY PRO STUDENTY STÁŽUJÍCÍ NA I. CHIRURGICKÉ KLINICE: Studenti stážující na lůžkových odděleních I. chir. kliniky se denně v 7.00hod. hlásí vedoucímu oddělení, aktivně se zúčastňují práce na oddělení (vyšetřování nemocných, účast na vedení dokumentace nemocných, převazy,cévkování apod. pod vedením lékařů) a po vizitě odcházejí spolu s lékaři na hlášení chirurgické služby začínající v 8.00 hodin v konferenční místnosti - budova I.chir.kliniky - I.patro.
KASUISTICKÉ SEMINÁŘE: - probíhají vždy v úterý, středu a ve čtvrtek během prvních 5 týdnů stáž.bloku v konferenční místnosti I.chir.kliniky-I.patro a navazují bezprostředně na "hlášení" chirurgické služby.

PŘÍPRAVA SEMINÁŘŮ: Vždy v pondělí v době od 7 do 8hodin budou studentům doporučeni konkrétní hospitalizovaní nemocní. Studenti si po skončení "hlášení" připraví kasuistiky na podkladě klinického vyšetření, dokumentace vytipovaných nemocných na lůžkových odděleních a odborné literatury- zejm. učebnic (viz doporučená literatura -SIS). U jednotlivých případů se zaměří na etiopatogenezi, diagnostiku, léčení, pooperační komplikace.

Medici pověření přípravou semináře si včas ověří - dle operačního programu - (k dispozici v sekretariátu přednosty, na odděleních,ambulancích) - kdo z učitelů povede jejich seminář,aby mohli tohoto učitele včas kontaktovat ohledně přípravy semináře. Pozn.: Medici, právě stážující na ambulancích či operačních sálech, se ani hlášení ani kasuistických seminářů neúčastní.

TÉMATA KASUISTICKÝCH SEMINÁŘŮ - odpovídají speciálně chirurgickému zaměření I.chirurgické kliniky, tzn.- probíráni a diskutováni jsou nemocní s traumatologickými postiženími, s gastroenterologickými, hepatopankreatobiliárními, koloproktochirurgickými, torakochirurgickými, endokrinochirurgickými, mammochirurgickými afekcemi a rovněž nemocní indikovaní k chirurgic-kému léčení pro obezitu.Zvláštní pozornost je věnována onkochirurgické problematice - zejm. kolo-rektálnímu karcinomu.
Po skončení kasuistického semináře se medici vracejí zpět na lůžková oddělení a zbytek času -do 12 hodin-věnují jednak přípravě seminářů na další dny stáže a rovněž se i aktivně zapojují do praktické chirurgické péče o nemocné na odděleních pod vedením lékařů.

KOMPLEXNÍ PŘEDNÁŠKY: - každý pátek během prvních 5 týdnů stážového bloku na I.chir.klinice VFN- v posluchárně nebo konferenční místnosti v I.patře,doba konání přednášek: 8.30 - 10 hodin a od 10.45 do 12.15hodin.
TÉMATA PŘEDNÁŠEK:
Traumatologie.
Šok.
Náhlé příhody břišní.
Chirurgické léčení střevních zánětů.
Kardiovaskulární chirurgie.
Pneumochirurgie.
Chirurgická léčba nádorových onemocnění.
Komplexní léčení nádorů - role onkologa.
RTG a další zobrazovací metody v chirurgii.
Přínos gastroenterologa k řešení NPB.

STÁŽE NA OPERAČNÍCH SÁLECH: Studenti stážující na oper. sálech I.chir.kliniky sledují operač-ní program,tištěný každý týden v pátek, dle něhož si včas ověří začátek operace, k níž budou event. vypsáni k asistenci! Vypsání medika do operační skupiny je závazné. Pokud se student ze závažných důvodů nebude moci na oper.sál dostavit, je povinen zajistit za sebe náhradu! Studenti během stáže na sále vyplní protokol týkající se operace, kterou měli možnost sledovat a zachovávají přitom pravidlo, aby v protokolu popsali jiný výkon, nežli jejich kolegové ve stejný den na sále stážující.
STÁŽ NA VŠEOBECNÉ A TRAUMATOLOGICKÉ AMBULANCI: Během stáže na všeobecné či traumatologické ambulanci jsou studenti dle provozních možností aktivně zapojováni do vyšetřování, ošetřování, převazů a rovněž sledují indikování nemocných k operacím, realizaci dispenzární péče.

NOČNÍ SLUŽBY: -začínají v 19 hod. a končí v 7.00 ráno následujícího dne, jsou povinnou součástí stáže.Studenti se zapisují do prezenčního sešitu na ambulanci a hlásí se I. nebo II. asistentu služby. V den po službě následující má student volno.

PŘEDPOKLADEM UDĚLENÍ ZÁPOČTU JE 100% prezence při výuce, s možností náhrady při absenci po domluvě, náležitá úroveň teoretické přípravy na stáže,zejm. na kasuistické semináře, dostatečná úroveň teoretických znalostí v rámci předmětů - zejm. klinických- již absolvovaných v předchozích 5 ročnících studia.Bude přihlíženo rovněž ke konstruktivní aktivitě studenta během stáže. Každa absence musí býti omluvena a nahrazena. V případě neúčasti na semináři může být student přezkoušen z tématu, kterého se nezúčastnil.

POKYNY PRO STUDENTY KMENOVĚ STÁŽUJÍCÍ NA III.CHIR.KLINICE V MOTOLE (pod-skupiny M) A NA CHIR.KLINICE 1.LFUK-FTN V KRČI (podskupiny K): Medici se řídí pokyny vedení příslušného pracoviště, každý pátek během prvních 5 týdnů stážového bloku se zúčastňují komplexních přednášek na I.chir.klinice 1.LF UK - VFN- v posluchárně nebo konferenční místnosti- I.patro,doba konání přednášek: 8.30 - 10 hodin a od 10.45 do 12.15hodin, dále: studenti absolvují jednu noční službu, která je povinnou součástí stáže. Podskupiny K, M stážují kardioangiochirurgickou část stáže na II. chir. klinice 1. LF UK - Praha 2, podskupiny M, mají traumatologickou část stáže na I.chir.klinice 1.LFUK.

 

POKYNY PRO STUDENTY STAZUJICI NA III:CHIR: KL: FNM 

 

 

S t á ž e   VI. ročník obor všeobecného lékařství                               zimní a letní semestr 2019/2020

 

 

 

 

 

Na III. chirurgické klinice 1. LF UK a FNM Praha stážují kruhy dle rozpisu děkanátu (viz příloha a rozpis l. chir. kliniky VFN) v těchto blocích.

 

 

 

 

 

Bloky         č. 1 od  23.9.2019  (kruhy č. 3, 4, 13, 14)

 

                   č. 2 od  18.11.2019 (kruhy č. 1, 2, 11, 12)

 

                   č. 3 od  27.1.2020  (kruhy č. 7, 8, 9, 10)

 

                   č. 4 od  9.3.2020 (AP)

 

č. 5 od  27.4.2020 (kruhy č. 5, 6, 15, 16)

 

 

 

Každý kruh blok stážuje 5 týdnů, 6. týden je příprava na SZZk, v 7. týdnu je SZZk na I. chirurgické klinice VFN.

 

 

 

Každý týden bude stážovat na III. chirurgické klinice jiná skupina dle určení  

 

I. chirurgické kliniky VFN, každý týden bude maximálně 20 studentů.

 

Stáže probíhají na III. chirurgické klinice, V Úvalu 84, Praha 5, Motol,  7:00 – 11:30 hod. denně, či déle dle asistence na operačních sálech.

 

Studenti, kteří přicházejí na III. chirurgickou kliniku, jsou již rozděleni do skupin 1-16 (v SISu).

 

 

 

Jednotlivé skupiny stážující na III. chirurgické klinice

 

l. týden       skupiny 5, 6, 7, 8

 

2. týden      skupiny 1, 10, 13, 18

 

3. týden      skupiny 2, 3, 11, 16

 

4. týden      skupiny 4, 7, 9, 13

 

5. týden      skupiny 1, 6, 12, 14

 

6. týden     -   příprava na SZZk

 

7. týden     -           SZZk

 

 

 

 

 

Práce v jednotlivých skupinách  7:00 - 11:30 hod.  na oddělení pod vedením asistentů, docentů, profesorů – vedoucích odd. a dalších lékařů z oddělení.

 

Stáže VI. Ročníku mají vést k výcviku k samostatné práci na úrovni mladšího sekundáře.

 

 

 

 

 

 

 

Úvodní hodina - první pondělí v bloku:  9:00-10:00 hod. as. MUDr.

 

P. Libánský, PhD. (poté, co proběhne úvodní stáž na I. chirurgické klinice VFN). Každé další pondělí mezi 7:00-8:00 hod. se studenti rozepíší na operační sály III. chirurgické kliniky na út až čt (na nástěnce), vyzvednou si klíček od šatny (1. Patro, uzel C - naproti sekretariátu), dále pokračují stáží (přednáška) na spondylochirurgické klinice 8:15–11:00 hod. (2.patro, uzel C, JIP, knihovna). Zde se mohou případně domluvit na účasti na sálech spondylochirurgické kliniky (1-2studenti).  Od 11:00 hod. vysvětlení průběhu stáží na III. chirurgické  klinice. 

 

Studenti, kteří již stáž na spondylochirurgické klinice absolvovali (tj. absolvovali stáž i na III. chirurgické klinice, sk. 1, 6, 7, 13) se v předstihu rozepíší na operační sály na III. chirurgickou kliniku.

 

 

 

Sál  -  podle operačního programu jsou medici zařazeni jako druhá asistence. Studenti stážující na operačních sálech sledují operační program, dle něhož si včas ověří začátek operace, k níž budou event. vypsáni. Vypsání studenta do operační skupiny je závazné. Pokud se student ze závažných důvodů nebude moci na operační sál dostavit, včas si za sebe zajistí náhradu. (Prosíme studenty, kteří mají virózu nebo jinou infekcí, ať na operační sály nechodí.)

 

 

 

Skupiny se střídají na jednotlivých odd. III. chir. kliniky dle následujícího rozpisu.  (Út – Čt  7:00-8:10 hod. )

 

 

 

1. týden      I. odd. –5          II.odd. – 6         IV.odd. – 7       JIP – 8

 

2. týden      I. odd. – 1         II.odd – 10        IV.odd. – 13         JIP –18     

 

3. týden      I. odd. – 2         II.odd – 3          IV.odd. – 11         JIP –16     

 

4. týden      I. odd. – 4         II.odd – 7          IV.odd – 9            JIP–13     

 

5. týden      I. odd. – 12       II.odd – 14        IV.odd. –1             JIP – 6

 

6. týden       příprava na SZZk

 

7. týden       SZZk

 

 

 

Vedoucí lékaři oddělení:

 

Přednosta: prof. MUDr. R. Lischke, PhD.

 

Primář:  MUDr. J. Tvrdoň

 

I. odd. (uzel C, 1. patro)                  -       as. MUDr. P. Hladík

 

II. odd. (uzel C, 1. patro)                 -       as. MUDr. A. Pazdro

 

IV. odd. (uzel C, 1. patro)      -       as. MUDr. J. Šimonek

 

Ambulance (uzel C, přízemí)    -       doc. MUDr. A. Stolz

 

JIP (uzel C, -2.patro)              -       as. MUDr. T. Haruštiak

 

 

 

Termíny stáže spondylochirurgie FN Motol (pondělí 8.15-11hod. )

 

blok č. 1:    30.9., 7.10., 14.10., 21.10.

 

blok č. 2:    25.11., 2.12., 9.12., 16.12.

 

blok č. 3:    3.2., 10.2., 17.2., 24.2.

 

blok č. 4 ang. paralelka:         16.3., 23.3., 30.3.,6.4.   

 

blok č. 5:    4.5., 11.5., 18.5., 25.5.

 

 

 

 

 

Během stáže 1x noční služba. – viz informace I. chirurgické kliniky.

 

Odpoledně-večerní služby začínají v 15:00 hod. (začátek vizita na JIPu -2C) . Studenti se hlásí vedoucímu služby.

 

Veškeré dotazy, problémy, informace a připomínky konzultujte

 

s as. MUDr. P. Libánský, PhD. (konsultační hodiny pondělí 14:00-15:00 hod.

 

III. chirurgie ambulance),  prof. MUDr. J. Schütznerem, DrSc.,  či prof. MUDr. S. Adámkem, CSc.

 

 

 

Rozvrh studenta stážujícího na III. chirurgické klinice vypadá takto (út-čt): 

 

7:00 – 8:10 hod. práce na odděleních dle rozpisu

 

7:45 – 8:10 hod. velká vizita JIP – (začátek -2 C)

 

8:10 – 8:30 hod. účast na lékařském hlášení a rtg vizitě (+1 C)

 

od 8:30 hod. po hlášení denně 4-6 studentů druhá asistence sál

 

-         sál č. 1.,2. a 3. je na chodbě A-D – tzv. COS A

 

-         sál č. 4.   je na naproti centrálnímu příjmu, v –P, tzv COS E2

 

Studenti se rozepíší na jednotlivé dny na operační sály na přiloženém listě na nástěnce.

 

od 9:00 hod. ostatní studenti  – práce na odděleních,  ambulanci (4-6studentů)(přízemí, mezi východem a uzlem C), speciální ambulanci, urgentní amb. (snížené přízemí, mezi východem a uzlem C), JIPech, nebo na endoskopii (3-4studenti):

 

-         rektoskopie  - po, út dopoledne 1. patro chodba  - C – D

 

-         gastroskopie -st, čt, pá dopoledne 1.p. chodba C – D

 

 

 

Odpolední stáž:

 

-         11:30 – 16:00 hod. druhá asistence sál (sál č. 1.,2. a 3. je na chodbě A-D – tzv. COS A, 4. sál  je na –P naproti centrálnímu příjmu, , tzv COS E2). Studenti se rozepíší na jednotlivé dny na operační sály na přiloženém listě na nástěnce.

 

-         15:00 hod. velká vizita JIP (začátek -2C)

 

 

 

Komplexní přednášky jsou společné pro celý 6. ročník – viz rozpis I. chirurgie VFN. Konají se na I. chirurgii VFN každý pátek 1. až 5. týden

 

Pláště, přezutí, fonendoskopy    -    N U T N É  !!!  Je vhodné chodit na stáže upraven /vlasy, nehty/.  Prosím, nebrat s sebou cenné věci.

 

Š a t n aklíč od šatny je na ambulanci III. chir. kliniky a bude vydán pouze při předložení občanského, nebo jiného průkazu. Klíčky od skříněk vydává paní provozní  (1. p., uzel D naproti sekretariátu). Šatna č. 3 se nachází v komunikačním uzlu E - ( - 2).

 

 

 

Každý student si nechá potvrdit podpisem ved. asistenta stáže prezenci při odchodu v 11:30 hod. každý den stáže v prezenčním  listu!!!

 

K zápočtu je nutné potvrzení vedoucího služby o účasti na noční službě a prezenční list + vrátit klíč od šatny.

 

 

 

Student při převzetí klíčů podepisuje toto prohlášení:

 

Student prohlašuje a potvrzuje, že byl seznámen s povinností zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděl v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb  při praktické a teoretické výuce ve FN Motol, s povinností dodržovat postupy lege artis, nosit v areálu FN Motol na viditelném místě jmenovku, a že byl řádně informován o nezbytnosti dodržování právních předpisů v oblasti bezpečnosti práce,  požární ochrany, jakož i dalších právních předpisů s výkonem praktické výuky souvisejících, a interních opatření platných ve FN Motol.

 

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: MUDr. Kristian Chrz (03.10.2022)

Otázky ke SRZk z chirurgie

1.

a)       Místní znecitlivění, blokády

b)       Patofyziologie střevní neprůchodnosti

c)       Appendicitida u dětí

d)       Úraz. Mechanismy vzniku, charakteristika a prevence

e)       Fallotova tetralogie

f)        RTG

g)       Nástroje

2.

a)       Hnisavá onemocnění prstů a ruky

b)       Kýly, fimóza a retence varlete v dětském věku

c)       Struma, klasifikace. Tyreotoxikóza

d)       Klasifikace zlomenin

e)       Ochrana myokardu během srdeční operace

f)        RTG

g)       Nástroje

3.

a)       Sterilizace, asepse, dezinfekce, antisepse

b)       Nekrotizující pankreatitida

c)       Nádory štítné žlázy

d)       Poranění měkkých tkání /kůže, podkoží, svaly, šlachy, vazy/

e)       Defekty mezikomorové přepážky

f)        RTG

g)       Nástroje

4.

a)       Antibiotika v chirurgii

b)       Příznaky dráždění pobřišnice, popis, dif. dg.

c)       Operace štítné žlázy a příštítných tělísek, typy operací, rizika, komplikace

d)       Poranění kloubů, vymknutí kloubů

e)       Kritická končetinová ischemie

f)        RTG

g)       Nástroje

5.

a)       Nekrotizující infekce měkkých tkání, diagnostika, léčení

b)       Diferenciální diagnóza ileózních stavů

c)       Pylorostenoza a invaginace u dětí

d)       Kompartement syndrom /končetinový, břišní/

e)       Získané vady aortální chlopně a jejich chirugická léčba

f)        RTG

g)       Nástroje

6.

a)       Infúzní léčba, náhradní roztoky, bilance tekutin

b)       Akutní apendicitida

c)       Neuroendokrinní nádory GIT

d)       Vymknutí ramenního kloubu

e)       Vady trikuspidální chlopně a jejich chirurgická léčba

f)        RTG

g)       Nástroje

7.

a)       Ranné infekce, prevence, diagnostika, léčení

b)       Rozdělení NPB

c)       Nádory slinivky břišní – rozdělení a diagnostika

d)       Zlomeniny lopatky a klíční kosti

e)       Cévní poranění

f)        RTG

g)       Nástroje

8.

a)       Poruchy vědomí, druhy, diagnostika a léčba, první pomoc

b)       Komplikace apendicitidy

c)       Nekrotizující enterokolitida u dětí

d)       Zlomeniny horního konce pažní kosti

e)       Defekt septa síní

f)        RTG

g)       Nástroje

9.

a)       První pomoc u hromadného poranění, zásady etapového dělení

b)       Atypické apendicitidy, polohy apendixu

c)       Mediastinum - poranění, záněty, nádory

d)       Zlomeniny diafýzy pažní kosti

e)       Sekundární varixy, komplikace, léčba. Bércový vřed, chirurgie perforátorů.

f)        RTG

g)       Nástroje

10.

a)       Proleženiny

b)       Apendicitida v těhotenství

c)       Záněty prsní žlázy

d)       Zlomeniny distálního konce pažní kosti u dětí a dospělých

e)       Transpozice velkých cév

f)        RTG

g)       Nástroje

11.

a)       Rány: dělení, charakteristika, algoritmus ošetření

b)       Objektivní příznaky NPB

c)       Nádory prsní žlázy – rozdělení, screening, diagnostika

d)       Zlomeniny okovce loketní kosti

e)       Tromboembolická nemoc

f)        RTG

g)       Nástroje

 

12.

a)       Druhy ran, fáze hojení

b)       Bolestivý syndrom pravého podbřišku

c)       Hiátové hernie, achalázie jícnu, divertikly jícnu

d)       Zlomeniny a vymknutí horního konce vřetenní kosti

e)       Mechanické a biologické chlopenní  náhrady

f)        RTG

g)       Nástroje

13.

a)       Základy transfusní terapie, indikace, způsob provedení, komplikace

b)       Bolestivý syndrom nadbřišku

c)       Nádory jícnu

d)       Zlomeniny předloketních kostí - diafyzární

e)       Anomálie hrudní aorty

f)        RTG

g)       Nástroje

14.

a)       Sepse /MOF, SIRS/

b)       Bolestivý syndrom levého podbřišku

c)       Splenektomie, indikace ke splenektomii

d)       Zlomeniny distálního konce vřetenní kosti

e)       Fibrilace síní, možnosti chirurgické a intervenční léčby

f)        RTG

g)       Nástroje

15.

a)       Léčení chirurgických infekcí

b)       Masivní krvácení do GIT

c)       Uskřinuté kýly břišní

d)       Zlomeniny a luxace karpálních kostí

e)       Onemocnění perikardu

f)        RTG

g)       Nástroje

16.

a)       Principy léčby nádorových onemocnění

b)       Syndrom neúrazového hemoperitonea - lokální a systémové příčiny.

c)       Tříselné a stehenní kýly

d)       Zlomeniny kostí zápěstních a článků prstů ruky

e)       ICHM a možnosti chirurgického řešení /symptomatická a asymptomatická stenóza krkavic/

f)        RTG

g)       Nástroje

17.

a)       Acidobazická rovnováha, poruchy vnitřního prostředí

b)       Nejčastější vrozené vývojové vady GIT u dětí

c)       Obstrukční ikterus

d)       Charakteristika dětských zlomenin a principy léčení

e)       Extraanatomické rekonstrukce v cévní chirurgii

f)        RTG

g)       Nástroje

18.

a)       Fyzikální vyšetření v chirurgii

b)       Cévní a neurogenní ileus

c)       Nejčastější vrozené vývojové vady hrudníku u dětí / mimo srdečních/

d)       Klasifikace a léčba zlomenin pánve

e)       Arterio-venózní píštěle

f)        RTG

g)       Nástroje

19.

a)       Imunologie a transplantace

b)       Ileus mechanický

c)       Akutní zánětlivá onemocnění slinivky břišní

d)       Klasifikace a léčba zlomenin horního konce stehenní kosti

e)       Ischemie viscerálních tepen. Klinika a léčení /a. mesenterica sup., a.renalis/

f)        RTG

g)       Nástroje

20.

a)       Celková anestezie

b)       Subjektivní příznaky NPB

c)       Cysty a abscesy jater, benigní nádory jater

d)       Zlomeniny diafýzy stehenní kosti

e)       Zúžení a uzávěry aorty a pánevních tepen

f)        RTG

g)       Nástroje

21.

a)       Rizika operačního výkonu, klasifikace a charakteristika

b)       Stařecká apendicitida

c)       Maligní nádory jater

d)       Zlomeniny dolního konce stehenní kosti

e)       Ischemická choroba dolních končetin

f)        RTG

g)       Nástroje

22.

a)       Právní aspekty chirurgických výkonů

b)       Peritonitida, druhy, dg.

c)       Trauma břicha a hrudníku v dětském věku

d)       Poranění měkkého kolena

e)       Cévní přístupy pro hemodialýzu /A-V píštěle/

f)        RTG

g)       Nástroje

23.

a)       Venesekce, koniotomie, tracheostomie /popis a indikace výkonů/

b)       Komplikace vředové choroby

c)       Zánětlivá onemocnění žlučníku a žlučových cest

d)       Operační léčba zlomenin, indikace k operaci, druhy osteosyntéz a náhrad.

e)       Tupá a penetrující poranění srdce a velkých cév

f)        RTG

g)       Nástroje

24.

a)       Zásady pooperační péče

b)       Sarkomy měkkých tkání / končetinové a retroperitoneální/

c)       Cholelithiáza

d)       Zlomeniny horního konce holenní kosti

e)       Srdeční tamponáda

f)        RTG

g)       Nástroje

25.

a)       Tromboembolická nemoc - prevence

b)       Diferenciální dg. zánětlivých a ileózních NPB

c)       Operační výkony na žlučníku a žlučových cestách

d)       Zlomeniny diafýzy holenní kosti

e)       Ischemická choroba srdeční a její chirurgická léčba

f)        RTG

g)       Nástroje

26.

a)       Kardiovaskulární a respirační komplikace po operaci

b)       Klasifikace střevní neprůchodnosti

c)       Nádory plic

d)       Zlomeniny kotníků

e)       Komplikace ischemické choroby srdeční řešitelné operací.

f)        RTG

g)       Nástroje

27.

a)       Gastrointestinální a močové pooperační komplikace

b)       Poranění plic, komplikace zánětů plic, empyém hrudníku.

c)       Nádory žaludku

d)       Poranění Achillovy šlachy

e)       Cévní komplikace diabetu a možnosti chirurgické léčby / diabetická mikro a makroangiopatie/

f)        RTG

g)       Nástroje

28.

a)       Tromboembolická nemoc – klinické projevy, diagnostika, léčba

b)       Klasický průběh apendicitidy

c)       Operační výkony na žaludku

d)       Poranění vazů hlezenního kloubu

e)       Transplantace srdce

f)        RTG

g)       Nástroje

29.

a)       Komplikace v operační ráně

b)       Vzácné kýly a kýly vnitřní

c)       Perianální a periproktální abscesy a píštěle

d)       Zlomeniny metatarsů a článků prstů nohy

e)       Tepenné výdutě, klinické projevy, diagnostika a léčba

f)        RTG

g)       Nástroje

30.

a)       Punkce tělních dutin, indikace, technika

b)       Volvulus a invaginace

c)       Chirurgická onemocnění análního kanálu / fissury a hemoroidy/

d)       Zlomeniny páteře, klasifikace, diagnostika, léčení

e)       Infekční endokarditida

f)        RTG

g)       Nástroje

31.

a)       Zásady plastické chirurgie, plastiky kožní

b)       Podbrániční abscesy

c)       Nádory a záněty tenkého střeva, komplikace po operacích tenkého střeva

d)       Zlomeniny krční páteře

e)       Klasifikace ICHDK, přístup a léčba

f)        RTG

g)       Nástroje

32.

a)       Patofyziologie šoku

b)       Hematemesa, enterorhagie, melena

c)       Chirurgické výkony na tlustém střevě a konečníku

d)       Polytrauma, klasifikace, timing léčebných postupů

e)       Klinické vyšetření u cévních nemocných

f)        RTG

g)       Nástroje

33.

a)       Prevence a léčení šoku

b)       Komplikace NPB

c)       Nádory tlustého střeva a konečníku – screening, klinické projevy, diagnostika

d)       Pneumotorax, druhy, léčení

e)       Výduť břišní aorty /příznaky, diagnostika, terapie/

f)        RTG

g)       Nástroje

 

34.

a)       Krvácení, klasifikace, první pomoc, léčení

b)       Popis appendektomie /laparoskopická i klasická/

c)       Náhlé příhody hrudní

d)       Principy léčení otevřených zlomenin, klasifikace

e)       Koarktace aorty, Botallova dučej - léčba

f)        RTG

g)       Nástroje

35.

a)       Základy kardiopulmonální resuscitace

b)       Klasifikace zánětlivých NPB

c)       Nádory žlučovodů a papily Vaterské

d)       Klasifikace zlomenin, konservativní léčba zlomenin.

e)       Chronická žilní nedostatečnost

f)        RTG

g)       Nástroje

36.

a)       Místní anestezie

b)       Primární, sekundární a terciární peritonitidy.

c)       Chirurgická onemocnění bránice, kýly a poranění

d)       Poranění sleziny a jater

e)       Vady mitrální chlopně a jejich chirurgická léčba

f)        RTG

g)       Nástroje

37.

a)       Soudobá válečná poranění, poranění při teroristických útocích, charakter a ošetřování.

b)       Sinus pilonidalis – etiologie, klinický obraz, léčba.

c)       Colitis ulcerosa, Crohnova choroba

d)       Hemotorax

e)       Syndrom horní hrudní apertury /thoracic outlet syndrom/

f)        RTG

g)       Nástroje

 

38.

a)       Popáleniny a omrzliny

b)       Nádory slinivky břišní – klinický obraz, léčba

c)       Chirurgická onemocnění análního kanálu / fissury a hemoroidy/

d)       Zlomeniny žeber

e)       Princip mimotělního oběhu

f)        RTG

g)       Nástroje

 

39.

a)       Prevence a diagnostika nádorů

b)       Nádory prsní žlázy – principy chirurgické léčby, multimodální strategie léčby

c)       Chirurgická léčba infekcí měkkých tkání

d)       Principy neoperačního léčení zlomenin

e)       Vrozené vady plicnice /izolované a sdružené/

f)        RTG

g)       Nástroje

40.

a)       Chirurgický posudek, druhy, obsah, charakter

b)       Nádory tlustého střeva a konečníku – principy chirurgické léčby, multimodální strategie léčby

c)       Bariatrická a metabolická chirurgie

d)       Druhy obvazů včetně sádrových, zásady jejich přikládání

e)       Disekce hrudní aorty

f)        RTG

g)       Nástroje

 

41.

a)       Klasifikace a šíření nádorů

b)       Nádory nadledvin.

c)       Klasifikace úrazových NPB, poranění jater a sleziny

d)       Komplikace zlomenin časné a pozdní, poruchy hojení, infekce. Sudeckův syndrom, Volkmannova ischemická kontraktura

e)       Vyšetřovací metody u cévních onemocnění

f)        RTG

g)       Nástroje

42.

a)       Crush syndrom, blast syndrom

b)       Chronické záněty slinivky břišní

c)       Divertikulární nemoc a její komplikace

d)       Úrazové hemoperitoneum

e)       Akutní tepenné uzávěry

f)        RTG

g)       Nástroje

43.

a)       Paraklinické vyšetření v chirurgii

b)       Akutní divertikulitidy

c)       Maligní melanom

d)       Zlomeniny patní kosti

e)       Diabetická noha

f)        RTG

g)       Nástroje

44.

a)       Nozokomiální infekce – definice a dělení

b)       Akutní cholecystitida

c)       Primární a sekundární žilní městky

d)       Orofaciální traumatologie

e)       Angioinvazivní léčba tepenných uzávěrů a stenóz /PTA, stenty, fibrinolytická terapie/

f)        RTG

g)       Nástroje

45.

a)       Druhy stehů v chirurgii, šicí materiály, staplery

b)       Popis cholecystektomie /laparoskopická i klasická/

c)       Pneumoperitoneum – příčiny, diagnostika, terapie.

d)       Bodná a střelná poranění

e)       Základní způsoby rekonstrukce v tepenné chirurgii, druhy používaných náhrad.

f)        RTG

g)       Nástroje

 

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK