PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Evropská sakrální architektura - YMKDE029
Anglický název: European sacred architecture
Zajišťuje: Program Dějiny moderní evropské kultury (24-EKDD)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Z [HT]
letní s.:1/1, Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 52 [hodiny]
Počet míst: zimní:60 / neurčen (60)
letní:60 / neurčen (60)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Vysvětlení: viz požadavky k zápisu
Další informace: http://Přístup k předmětu do MSTeams
Poznámka: předmět lze zapsat opakovaně
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Blanka Altová, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Blanka Altová, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Blanka Altová, Ph.D. (18.09.2023)
Předmět je zaměřen na evidenci a charakteristiku základních typů sakrálních staveb, které jsou určující pro židovsko-křesťanskou kulturní tradici latinského Západu. Tématem kurzu je postihnout vztahy mezi architekturou a liturgií ve vybraném období a prostoru. Jednotlivé stavby jsou představeny v širším kontextu významných kulturních center a oblastí a v zavedené kulturně historické chronologii.
Požadavky k zápisu
Poslední úprava: PhDr. Blanka Altová, Ph.D. (18.09.2023)

Kurz je primárně určen pro studenty magisterského oboru Dějin moderní evropské kultury a navazuje na program dalších kurzů tohoto oboru. Studentům bakalářského studia nebo univerzity 3. věku doporučuji konzultovat přihlášení do kurzu s vyučující (altovabl@gmail.com)

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PhDr. Blanka Altová, Ph.D. (30.01.2024)

Atestace předmětu písemnou formou. 

V zimním semestru 23/24 příprava projektu o sakrální architektuře (vztahu architektury a liturgie). Retrospektivní pohled na vybrané období,  prostor nebo problém z doby antiky a středověku (bude sloužit k vypracování atestační práce v následujícím semestru.

Projekt zpracovat heslovitě:  pracovní téma (okruh) - stanovení otázek a badatelských cílů - výběr relevantních dobových pramenů k těmto otázkám - popis a kritika těchto pramenů - výběr metod - rešerše odborné literatury (dosavadní stav zpracování obdobného tématu a soustředění potřebných informací). Seznam pramenů s potřebnými údaji a odkazy. Seznam použité literatury. Encyklopedie nezahrnovat do odborné literatury!

Postup podle následujících kroků:

1/ V průběhu října až první poloviny prosince po dohodě s vyučující si vyberete téma (s perspektou pokračování v dalším semestru) , které se vztahuje k zaměření kurzu na sakrální architekturu (křesťanskou, židovskou) a začnete pracovat na projektu. Téma je možné po dohodě přizpůsobit individuálním potřebám a studijním zájmům ve vztahu k zaměření diplomní práce, přípravě na  státní zkoušku z DMEK nebo překlad z angličtiny.

Projekt doporučuji  průběžně konzultovat. bude obsahovat badatelské otázky a cíle budoucí práce, seznam obrazových, případně písemných pramenů, návrh výzkumných metod, seznam odborné literatury a obrazovou přílohu. Délka projektu není předm stanovena, bude se odvíjet  od stanovemných otázek.  Hotový projekt odešlete  mailem na adresu vyučující nejpozději  do 8. 1. 1924.  Pokud bude v pořádku, tak zapíšu zápočet. Pokud budu mít připomínky, domluvíme se na konzultaci v nejbližším možném termínu. 

V průběhu února a dubna revodovat, rozvíjet schválený projekt a konzulovat jeho realizaci. V první polovině května poslední možné konzultace. Ve zkouškovém období ani o prázdninách nebo v září už nebudou možné.

K atestu (termíny)  předložite vypracovaný text ve Wordu s poznámkovým aparátem a ppt prezentaci s obrazovou přílohou s popiskami. Atest probíhá jako obhajoba práce (10-15 minut) - v ppt prezentaci představíte téma, metody práce s prameny a řešení otázek a cílů práce - k tomu účelu můžete mít v prezentaci kromě popisek i důležitá data.

Konzultace
Po předchozí dohodě mailem (altovabl@gmail.com) v úterý po 17.30 nebo ve středu po 13.30 v místnosti 1.11 nebo po dohodě via mail v MST ve čtvrtek, pátek v sobotu mezi 18:00-19.00

 

 

Zkouškové období zimního semestru 2022/23, 9. ledna - 10. února

Za odborný text se nepovažují texty umístěné na Wikipedii (i když je můžete využít k základní orientaci v tématu a jako zdroj obrázků nebo odborné literatury k tématu) ani encyklopedická hesla, texty z učebnic, skript, příruček apod. (opět jen pro orientaci, vysvětlení pojmů) apod., ale pouze publikace nebo články specialistů na dané téma a opatřené poznámkovým aparátem. Výběr literatury starší než 50 let jen po dohodě s vyučující!

Metody  vyberete podle povahy pramenů a po dohodě s vyučující. K základní orientaci viz Texty k historickému prosemináři, str. 95 - 121, které jsou v souborech předmětu.

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Blanka Altová, Ph.D. (30.01.2024)

1. Základní pojmy spojené se sakrální architekturou v době antiky.

2. Posvátná místa - sakrální architektonické typy a kulty antického světa a jejich význam v moderních evropských kulturních dějinách.

3. Předřecké kulty, posvátná místa, chrámy. Relikty a prameny. Objevy a interpretace v evropské kulturní tradici.

4. Řecké kulty, posvátná místa, chrámy. Relikty a prameny. Objevy a interpretace v evropské kulturní tradici.

5. Helénistické kulty a chrámy. Relikty a prameny. Objevy a interpretace v evropské kulturní tradici.

6. Etruské kulty a chrámy. Relikty a prameny. Objevy a interpretace v evropské kulturní tradici.

7. Římské kulty a chrámy. Relikty a prameny. Objevy a interpretace v evropské kulturní tradici.

LETNÍ SEMESTR

8. Starozákonní pojetí chrámu a kultu. Synagogy v Římské říši. Relikty a prameny (biblická archeologie). Význam v moderní evropské kulturní tradici.

9. Novozákonní pojetí chrámu a kultu. Posvátná místa, svaté cesty. Relikty a prameny. Legendy a biblická archeologie. Význam v moderní evropské kulturní tradici.

10. Vývoj křesťanské sakrální architektury v Římské říši. Sakrální architektura, ikonografie jejího vybavení a liturgie.

11. Konstantinovy křesťanské sakrální stavby, architektonické typy, funkce, liturgie. Jejich význam v evropské kulturní tradici.

12. Mezi pozdní antikou a středověkem. Architektury, kulty, symboly a jejich konverze v křesťanském světě evropského Západu.

13. Sakrální architektura historických řeholních řádů

14. Palácové a hradní kaple

15. Biskupské kostely (katedrály) v biskupských městech

16. Poutní kostely

17. Mendikantské kostely - kaple

18. Gotické katedrály

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK