PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Gender v období komunismu a transformace (kombinovaná forma) - YMGS400
Anglický název: Gender in Communism and Transformation
Zajišťuje: Program Genderová studia (24-KGS)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2020
Semestr: letní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: letní s.:8/4, Zk [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Dr. habil. Libora Oates - Indruchová, Ph.D.
doc. Věra Sokolová, M.A., Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Kristýna Macková (27.02.2019)
Anotace Proměny genderových vztahů v období komunismu budou sledovány v několika vrstvách, jimiž jsou jednak reálie: vládní politika - ideologie a legislativa, změny v sociální struktuře zobrazené ve statistikách a odborných studiích, jednak reprezentace, diskuse a diskurzy. V kurzu budou promítnuty také minimálně tři genderově významné filmy z komunistického období. Těžištěm kurzu je diskuse o různých přístupech, konceptech a interpretacích komunistického období z genderového hlediska. Zvláštní důraz je kladen na roli elit odborníků a umělců, při spoluurčování genderové kultury společnosti, zahrnuti jsou právníci, demografové, sociologové, psychologové, sexuologové, lékaři, uměnovědci, filmaři a literáti. Materiály jsou dobové materiály a reflexe a zpětné reflexe genderových vztahů za komunismu psané po roce 1989, a to mj. v kontextu feministických diskusí mezi Východem a Západem. Éra komunismu je v kurzu pojata jako diferencovaná v synchronním i diachronním pohledu. Období transformace je i v genderových otázkách významně ovlivňováno tzv. dědictvím komunismu. Cílem kurzu je tuto vazbu blíže zkoumat. Kurz je zaměřen především na českou soudobou historii. Významným prvkem kurzu je objevitelská práce studujících. Tematické okruhy: 1. Genderová politika komunistického režimu v institucionální rovině 2. Konceptualizace genderových specifik české společnosti a východní Evropy obecně v předkomunistickém, komunistickém a postkomunistickém období. 3. Genderové změny v symbolické rovině. 50. léta. Povaha revolučních genderových představ a dynamika jejich proměn. 4. Genderově relevantní komunistická legislativa a její periodizace 5. Role odborníků při spoluurčování genderové politiky I. - právníci 6. Role odborníků při spoluurčování genderové politiky II. - demografové 7. Role odborníků při spoluurčování genderové politiky III. - sociologové 8. Dělba práce a politika rovnosti v zaměstnání 9. Umění a tvorba ve službách státu: genderové rozměry ideologie 10. Sexualita a reprodukce v období normalizace 11. Překážky demokratizace rodiny, muži a otcovství 12. Diskurzy maskulinity a femininity v pozdním socialismu 13. Mlčení jako politická strategie a výzkumná agenda
Sylabus
Poslední úprava: Kristýna Macková (27.02.2019)
Povinná:

HAVELKOVÁ, H. OATES-INDRUCHOVÁ, L. (eds.) Vyvlastněný hlas: Proměny genderové kultury české společnosti, 1948-1989. Praha: SLON. 2015. ISBN 978-80-7419-096-4.

SOKOLOVÁ, V. Cultural Politics of Ethnicity: Discourses on Roma in Communist Czechoslovakia. Stuttgart: ibidem Verlag. 2008. ISBN 3-89821-864-3.

ROUBAL, P. Československé spartakiády. Praha: Academia. 2016. ISBN 978-80-200-2537-1.

DUDOVÁ, R. Interrupce v České republice: zápas o ženská těla. Praha: SLON. 2012. ISBN 9788073302146.

MOŽNÝ, I. Rodina vysokoškolsky vzdělaných partnerů. Brno: UJEP. 1983.

Doporučená:

CONNOR, W. D. Socialism, Politics, and Equality. Hierarchy and Change in Eastern Europe and the USSR. New York: Columbia University Pres. 1979.

GAL, S., KLIGMAN, G. (eds.) The Politics of Gender after Socialism. Princeton: Princeton University Press. 2000.

MACURA, V. Šťastný věk. Symboly, emblémy a mýty, 1948-89. Praha: Pražská imaginace. 1992.

TUČEK, M. a kol. Česká rodina v transformaci - stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace. Pracovní texty. Praha: Sociologický ústav AV ČR. 1998.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK