PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Feminismus a současné politické myšlení - seminář - YMG018
Anglický název: Feminism and Contemporary Political Thought - Seminar
Zajišťuje: Program Genderová studia (24-KGS)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2012
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (20)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Miroslav Jašurek
Korekvizity : YMG017
Je korekvizitou pro: YMG017
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Miroslav Jašurek (22.02.2009)
Seminář bude navazovat na přednášku Feminismus a současné politické myšlení. Bude se věnovat aktuálním tématům politického myšlení a kritickým impulzům vznášeným z pozic feminismu třetí vlny a současných představitelek a představitelů kritické teorie společnosti. Východiskem budou zejména teorie liberalismu, komunitarismu, teorie občanství a deliberativní demokracie. Kritické přístupy budou čerpány především z okruhu myslitelů a myslitelek teorie radikální demokracie, poststrukturalismu a kritické teorie společnosti. V kurzu budou probírány texty autorů a autorek jako John Rawls, Michael Walzer, Susan Moller Okin, Iris Marion Young, Judith Butler, Chantal Mouffe, Ernesto Laclau či Slavoj Žižek.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Miroslav Jašurek (22.02.2009)

Pravidelná aktivní účast, připravené otázky k diskusi, prezentace referátu z vybraného volitelného textu (texty budou rozděleny na druhé hodině)
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Miroslav Jašurek (22.02.2009)

Tematické okruhy:

Politická filosofie, politická věda a feminismus

Úvodní část kurzu se zaměří na základní přehled témat politického myšlení, rozdíly mezi politickou filosofii a politickou vědou. Tematizovány budou také kritické redefinice, které současnému politickému myšlení poskytují feministické přístupy.


Spravedlnost

Problematika spravedlnosti je klasickým tématem politického myšlení již od dob antického Řecka, zůstává však stále aktuální i v současném politickém myšlení a ve feministické filosofii. V rámci tematického okruhu se zaměříme na univerzalistické pojetí spravedlnosti a jeho kritiky (zejména z pozic feministické politické filosofie). Budou představeny základní koncepce spravedlnosti, jak je chápou největší proudy politické filosofie konce 20. století ? liberalismus a komunitarismus. Pozornost bude věnována také vztahu individuálních a skupinových práv.


Subjekt

V úvodu tematického bloku budou představeny základní teorie politického subjektu a nejvýznamnější koncepce občanství. Další část se bude věnovat proměnám subjektu na základě feministické kritiky, poststrukturalismu a kritiky esencialismu.

Identita

Kritické pojetí subjektu problematizuje otázku identity politických aktérů/ek. Existují kategorie ženy či ženského subjektu? Jak je možné s nimi pracovat při obhajobě jejich práv? V rámci tematického okruhu budou také diskutovány pojmy diskriminace, strukturální útlak a problematika pozitivní akce.

Moc

Pro kritické přístupy (marxismus, feminismus, kritická teorie) jsou klíčové pojmy moci a hegemonie. Cílem tohoto okruhu bude představit tyto pojmy z různých teoretických pozic a zamyslet se nad jejich významem pro současné feministické myšlení.

Možnosti politiky v pozdním kapitalismu

Poslední část kurzu se zaměří na na přístupy, které se věnují samotnému pojmu politična ve společnostech pozdního kapitalismu, konkrétně pak teorii radikální demokracie, postmarxismus a postfeminismus. Jak pracovat s pojmem politična v éře postpolitiky či postdemokracie? Je možné i nadále pracovat s feminismem jako s politickým programem, nebo se již nacházíme v době postfeminismu?



Základní (přehledová) literatura:


Butler, Judith. 2003. Trampoty s rodom. Bratislava : Aspekt.

Kymlicka, Will. 2002. Contemporary Political Philosophy. An Introduction. 2nd Edition. New York : Oxford University Press.

Laclau, Ernesto, Mouffe, Chantal. 2001. Hegemony and socialist strategy: towards a radical democratic politics. London : Verso.

Phillips, Anne (ed.). 1998. Feminism and Politics. Oxford ? New York: Oxford University Press.

Young, Iris Marion. 1997. Intersecting voices: dilemmas of gender, political philosophy, and policy. Princeton, N.J. : Princeton University Press.

Young, Iris Marion. 2000. Inclusion and Democracy. Oxford ? New York: Oxford University Press.

Žižek, Slavoj. 2008. Podkova nade dveřmi. Výbor z textů. Praha : VVP AVU.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK