PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Člověk, urbánní krajina a modernita - přednáška - YMA196
Anglický název: Man, Urban Landscape and Modernity - Lecture
Zajišťuje: Program Antropologická studia (24-KOA)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2010
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. et Mgr. Radovan Haluzík, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Radovan Haluzík, Ph.D. (11.10.2009)
Kurz se snaží otevřít některé v antropologii často poněkud opomíjené otázky mezi materialitou urbánního prostředí a životním stylem a kulturou konkrétních lidských skupin. Vyučování bude probíhat z určité části přímo formou lekcí v terénu, uvedené přednáškou v učebně, v nichž se studenti seznámí se základními evropskými historickými typy měst, jejich architektonickými formami a hlavně s nimi souvisejícím kulturními ethosy a životními styly. Základní otázky jenž si budeme klást budou tyto: Kde se vzala myšlenka města a kde urbánního záměru a plánu? Proč různé tvary měst souvisí s tak zásadně odlišnými životními styly a kulturní ethosy? A jak to všechno souvisí s modernitou? Jak nejenže člověk tvoří sídla a město ale hlavně také ony tvoří jeho? A jak se tato "tvorba nového člověka" může stát v cílevědomým politickým záměrem? Jak vlastně vůbec souvisí politika a estetika (nejen zdaleka na úrovni sídel a architektury)? A hlavně jak antropologové mohou tyto politické záměry číst a dekonstruovat a především studovat jak na nás obyvatele působí? Víme vůbec, jak lidé "čtou" a obývají urbánní krajinu? Je pro život ve městě stimulující spontaneita nebo naopak jasný urbánní záměr a restrikce?
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Radovan Haluzík, Ph.D. (11.10.2009)

Sylabus přednášek:


 1) Úvodní hodina: Co je urbanismus? Jak urbanismus souvisí se státem, mocí a centralizací? A jak s koncepty člověka, bezpečí, krásy, funkčnosti a hygieny? A jak se do toho všeho promítá modernita?


 


2) Jak a kde se rodí (středověké) město a jak vesnice? Město, metropole a jejich funkce. Kdy přichází ke slovu urbánní plán? Příklad zrodu a expanze měst pražských.


Přednáška a exkurze na Staré a Nové město


 


3)  Zrod bulváru, pařížský model města a jeho světová expanze. Jaké změny v životním stylu přináší a jaké další změny provokuje? A co z toho nám zůstalo dodnes? 


Přednáška a exkurze na Královské Vinohrady.


 


4)  Jaký je vztah mezi tělesností člověka a jeho dobovou architekturou a urbanismem? Odkud se vzal triumf meziválečné modernity? Jak se nový důraz na funkčnost, sociální aspekty, hygienu, sport, jak se nová tělesnost vtiskávají do architektury a urbanismu?  Jaký vliv má sekularizace a nacionalismus?


Přednáška  a exkurze do Podolí.


 


5) Architektura, urbanismus, stát a moc. Komunistický sen o městě. Od utopie světlých zítřků k šedé realitě. Komunistická modernita, tayloriánství, socialistický funkcionalismus a výchova Nového člověka. Restrikce, soukromí, veřejný prostor a životní styl socialistických sídlišť.


 


6) Jaké různé, zdánlivě kontradiktorní, tváře může mít architektura a urbanismus v prostředí komplexní společnosti? Proč žijeme o víkendu druhý život? Chaty, chalupy, zahrádky a český tramping. Architektura jako útěk, architektur jako rezistence.


Přednáška a exkurze na jižní okraj Prahy.


 


7) Jak změny jimiž dnes procházíme na poli urbanismu a architektury souvisí se změnami v našem životním stylu? Jak se žije v nově vzniklých středoevropských suburbiích? Jak se zde pracuje s místem, přírodou, soukromím, cestováním a dopravou? Americký sen, idylka venkovské čistoty a realita.   


Přednáška a exkurze na jihozápad Prahy.


 


8) Jaké zásadní ambivalence sebou přináší modernita? Jak pracuje např. komunistická a postkomunistická modernita s tradicí? Historizující, etnické a ?lidové? uvnitř komunistického a postkomunistického neotradicionalismu a retradicionalismu. (Příklady ze střední a východní Evropy).


 


9) Jak souvisí ideologický ethos s každodenními věcmi jako architektura a urbanismus? Postkomunistický rodinný dům mezi tradicí a modernitou. Od ?podnikatelského baroka? přes domy kosovských, bosenských, ruských a čečenských zbohatlíků až po minimalismus a architektonickou přísnost dneška.


 


10) Urbánní plán jako politický projekt. Politika a estetika. Kam vede postkomunistický ethos liberálního urbanismu a jaké s tím souvisí problémy? Extrémní příklady  různých různých politických režimů a různých typů sídel.


 


11) Jak se podepisují různé politické režimy na tvorbě krajiny? Příklad ?komunistické? a ?postkomunistické krajiny?. Je komunistická krajina moderní? Sociálně-estetické a ekologické problémy komunistické krajiny.


 


12) Město, čas a paměť. Vzestup a pád měst. Peripetie pražského Smíchova od rekreačního předměstí přes průmyslovou revoluci a socialismus až po současnost. Non-places jejich vznik, šíření a vztah k paměti města.


Přednáška a exkurze na Smíchov.


 


13) Diskuse o seminárních pracích studentů.


 


 


Požadavky na studenty: očekává se, že studenti budou pravidelně chodit na přednášky i exkurze, číst zadanou literaturu. Na posledním setkání v lednu, každý student přednese kratičký příspěvek o své připravované seminární práci a vyslechne následné připomínky.


 


Hodnocení a způsob známkování: Studenti budou vypracovávat závěrečnou seminární práci v rozsahu cca 13-15 stran týkající se některého z probíraných témat. Při hodnocení bude brána na zřetel kvalita sebraného materiálu, jeho zpracování, jakož i aktivita studenta při diskusích na seminářích.  

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK