PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Politický systém a politické strany v českých zemích v 19. a 20.století - YH060EE00
Anglický název: Political Systems and Political Parties in the Czech Lands in the 19th and 20th Centuries
Zajišťuje: Program SHV - Historický modul (24-HM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2007
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/0, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Staré označení: H060EE00I
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: JOSIFKO (09.01.2008)
Kurz poskytuje tématický průřez dějinami českých zemí v 19. a 20. století, zaměřený obsahově na klíčové otázky moci a politiky ( do roku 1945 se stručnou charakteristikou let 1945-1948). Jeho smyslem je poskytnout studentům orientaci v monografické historické literatuře této tématiky. Ta se zaměřuje vesměs pouze na jednotlivé politické strany a krátké časové úseky, nikoliv na politický systém, komparaci politických stran a dlouhé časové přehledy. Základní práce budou v přednáškách komentovány. Kurz může proto sloužit k orientacu při přípravě studentů ke skeletové zkoušce z historie.
Sylabus
Poslední úprava: JOSIFKO (09.01.2008)

Osnova:

1. Úvod do tématu. Základní pojmy: systém, politický systém, systém politických stran. Definice v politologii, přístup historiků. Příklady komparativních rozborů politických stran a jejich dějin. Specifika českého politického stranictví v rámci celoevropského vývoje.

2. České a německé politické strany v českých zemích od roku 1848 do konce I. světové války a vzniku ČSR. Jejich vznik, Jejich organizace, stanovy, programy a jejich změny.

3. Postavení českých politických stran vůči politickému systému Předlitavska v Habsburské monarchii (po roce 1867). Parlamentní činnost těchto stran v Říšské radě a v zemských sněmech v Čechách, ma Moravě a ve Slezsku.

4. Postavení německých stran v českých zemích vůči politickému systému v Předlitavsku (analogický postup jako v bodu 3). Komparace českých a německých politických stran z českých zemí z hlediska vlivu (podílu na legislativní moci) v Předlitavsku, a také z hlediska utváření politických elit a jejich předních politiků.

5. Postupné rozšiřování volebního práva a vznik masových politických stran. Členství a voličská základna hlavních politických stran k roku 1911 (poslední volby do říšské rady). Úvod do metod volební sociologie a geografie na příkladě Předlitavska.

6. Faktický zánik parlamentního života za I. světové války (do léta 1917). Rozpady i fuze politických stran v podmínkách války a všeobecné radikalizace a nacionalizace politiky. Strategie "koncentrace" v české politice za války a proměny celkového systému v závěru války a při vzniku Československa jako nového samostatného státu. Kontinuity a diskontinuity vůči předválečným politickým poměrům.

7. Nový politický systém v novém státě. Jeho budování a stabilizace (do konce 20. let). Komentář k přehledům a monografiím o politických stranách meziválečného Československa. Schéma politických stran jako systému: podle "dvou os" - 1) na nacionální české (a slovenské, resp. československé) --- a německé (a jiné než české a slovenské) národní strany, 2) podle ideologie a orientačního rozdělení na "pravici" a "levici". Dobové pojmy: strany "státotvorné" a jejich opozice, zejména krajní (extrémní nacionalistické strany a komunistická strana). Komentář k pramenům - parlamentní tisky a internetové adresy pro činnost politických stran, statistiky. Vztah politického stranictví k "právnímu státu", ústavnosti a demokracii.

8. Světová hospodářská krize, její průběh v ČSR a dopady na politiku a stranictví. Krize liberalismu, radikalizace mas a jejich politická mobilizace agitací a propagandou krajních (extremistických) stran za krize a po vítězství nacistů v Německu (leden 1933).Krize bezpečnostního systému ČSR ve 30. letech a politické strany: dilemata jejich politiky vůči ohrožení státu. Hesla: "kolektivní bezpečnost", obrana republiky proti fašismu - nebo appeasement? Ambivalentní politika komunistů v ČSR, linie Kominterny a zahraniční politiky SSSR až po Mnichovskou konferenci a obsazení republiky Německem (1938-39). Proměny stran za Druhé republiky . Krátké mezidobí "protektorátu" od března do září 1939 a reakce stran na okupaci Německem a vznik Druhé světové války.

9. Sovětsko-německý pakt a jeho dopady na situaci v protektorátu. Odlišná situace na Slovensku, Podkarpatské Rusi, na odtržených územích připojených k přímo k Říši-Německu, k Polsku, Maďarsku. Faktický zánik politických stran, včetně stran vzniklých po Mnichovu za tzv. Druhé republiky. Národní souručenství a jeho historie. Vztah skutečné vládnoucí síly - Říšský protektor a jeho Úřadu a "protektorátní" vlády, změny v úřadech politické správy ("landráty"), represivní složky okupační moci - gestapo, Sicherheitsdiens a další policejní složky. Ilegální organizace a hnutí odporu - a činnost kolaborantských organizací, Vlajka, oficiální protektorátní tisk, český "aktivismus".Ambivalentní postavení prezidenta Háchy a jeho Kanceláře, zvláště po nástupu R. Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora a po jeho smrti v důsledku atentátu (1941, 1942)

9. Představy o "stranictví" a obnově politických stran v Československu po osvobození - v ilegalitě doma a v exilu do přelomu roku 1944-45. Londýnské a moskevské zahraniční centrum exilu.

10. Obnovení politického stranictví v omezené podobě "stran Národní fronty" a politický koncept Národní fronty - základ politiky v přechodném období let 1945-1948.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK