PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Didaktické přístupy k přírodovědnému vzdělávání - OPN03B207A
Anglický název: Didactic Approaches to Science Education
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Další informace: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=11670
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Eva Koželuhová, Ph.D. (30.01.2020)
Obsahem předmětu je seznámení s Vlivem pedagogických teorií (vývojové teorie, teorie inteligence, teorie učení) na oborovou didaktiku, zohledněním specifik daných oborem a věkem. Studenti si osvojí didaktické zásady, didaktické prostředky a kritéria podle kterých je vybírat. Seznámí se s vhodnými metodami, především pozorováním, narativní metodou, pokusem, názorem, exkurzí, dobrou otázkou, vzděláváním za pomoci zvířat a přírodovědnou vycházkou. Uvědomí si vliv prostředí na vzdělávání(třetí učitel, informování vzdělávání). Dokážou hodnotit přírodovědné aktivity, např. pomocí portfolia. Propojení tématu s environmentální výchovou. Témata: 1.) Proměny přírodovědného vzdělávání - historie, autoři a vhodná literatura, přírodovědná gramotnost a jakým čtyřem oblastem je třeba se věnovat (čtyřlístek). 2.) Vývojová teorie J. Piageta, Piagetovy pokusy s předškolními dětmi. 3.) Teorie inteligence (g inteligence, teorie rozličných inteligencí, distribuovaná inteligence). 4.) Behaviorismus a metoda programovaného učení. Strukturalismus. Konstruktivismus. Konektivismus. 5.) Vztah dětí k přírodě - přírodovědná inteligence, biofilie, biofóbie. Environmentální senzitivita. Odcizení přírodě a "zelené" terapie. 6.) Příroda jako (třetí) učitel, informální vzdělávání. Vzdělávání založené na vztahu k místu, zahrada MŠ. 7.) Propojení výtvarných, matematických, hudebních, jazykových, pohybových, prostorových, personálních aktivit s poznáváním přírody a s EV. Všemi smysly - jaké smysly máme, jak je chránit, jak poznávat přírodu pomocí smyslů. 8.) Narativní metoda. 9.) Badatelský přístup (badatelsky orientované učení). 10.) Exkurze, přírodovědná vycházka a naučná stezka s předškolními dětmi. 11.) Pozorování a experiment (řízený i spontánní) v MŠ. 12.) Zakládání sbírek v MŠ. AAE (třídní chovy a návštěvní programy).
Deskriptory
Poslední úprava: doc. PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D. (17.02.2021)

https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=11670

Literatura
Poslední úprava: PhDr. Eva Koželuhová, Ph.D. (28.01.2020)

ALTMANN, Antonín, 1974. Úvod do didaktiky biologie. Praha: Státní pedagogické nakladatelství.

ALTMANN, Antonín, 1971. Vyučovací metody v biologii: kapitola z didaktiky biologie. 1/1. vyd. Praha: SPN.

JANČAŘÍKOVÁ, Kateřina, 2017. Činnosti k rozvíjení přírodovědné gramotnosti v předškolním vzdělávání. Praha: Raabe. ISBN 978-80-7496-327-8.

JANČAŘÍKOVÁ, Kateřina, 2019. Didaktické přístupy k přírodovědnému vzdělávání předškolních dětí a mladších žáků. Druhé, rozšířené vydání. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta. ISBN 978-80-7603-051-0.

JANČAŘÍKOVÁ, Kateřina, c2010. Environmentální činnosti v předškolním vzdělávání. Praha: Josef Raabe. Nahlížet - nacházet. ISBN 978-80-86307-95-4.

ŘEHÁK, Bohuslav, 1971. Vycházky do přírody. 2. vyd. Ilustroval Hana STORCHOVÁ. Praha: Státní pedagogické nakladatelství. Knižnice všeobecného vzdělání mládeže.

Studijní opory
Poslední úprava: PhDr. Eva Koželuhová, Ph.D. (28.01.2020)

Odkaz na kurz v Moodle je: https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=8852 (heslo pro hosta je akreditacePPV2020)



 
Univerzita Karlova | Informační systém UK