PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Paleoanthropology - OKNB4B037B
Anglický název: Paleoanthropology
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: oba
E-Kredity: 2
Rozsah, examinace: 0/0, KZ [HT]
Rozsah za akademický rok: 5 [hodiny]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: doc. RNDr. Václav Vančata, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Václav Vančata, CSc. (19.09.2019)
Semináře jsou v úvodních částech zaměřených na evoluční a problémy současné paleoantropologie. Tato část poskytuje teoretické informace o fylogenezi primátů se zvláštním ohledem na evoluci hominidů fosilní důkazy o evoluci jednotlivých skupin primátů. V rámci paleoantropologie se zvláštní pozornost věnuje fosilním důkazům o původu a evoluci hominoidů, původu a evoluci homininů včetně základních fosilních důkazů rané evoluce homininů a původu a evoluce rodu Homo a jeho druhů. Paleobiogeografické a paleoekologické aspekty jsou základě vysvětlování fylogeneze jednotlivých skupin primátů. Přehled důkazů o biologické a kulturní diverzifikaci Homo sapiens od paleolitu do Neolitu a migraci nedávných lidských populací. Tato část zahrnuje základní paleogenetické důkazy o evoluce Homo sapies. Zvláštní pozornost bude věnována vysvětlení základních etap evoluce , které jsou důležité pro výuku paleoantropologie a lidského evoluce ve školách. 1) Paleoantropologie a evoluční antropologie, archeologie a paleoekologie, modely v evoluční antropologii, primátologie a evoluční antropologie 2) Teoretické aspekty fylogeneze vyšších primátů a základní adaptivní mechanismy, adaptivní strategie vyšších primátů 3) Vznik primátů a teorie evoluce primátů, fylogeneze primátů v paleogénu, evoluce hominoidů na přelomu oligocénu a miocénu 4) Evoluce primátů ve středním miocénu, základní rozdíly mezi spodně a středně miocéními a svrchně miocéními hominoidy 5) Vznik pokročilých hominoidů, vznik hominidů, jejich diverzita a nejstarší nálezy hominidů, lidoopi a nejstarší Homininae, základní znaky hominidů a mechanismy hominizačního procesu 6) Nejstarší homininé a australopitéci a jejich první adaptivní radiace, druhá adaptivní radiace hominidů - vznik rodu Homo - základní charakteristiky a diferenciace, hlavní příčiny jejich diversity. Fylogeneze rodu Homo, systematika raných forem rodu Homo, archaický Homo sapiens 7) Evoluce velikosti těla a základních proporcí raných hominidů, sexuální dimorfismus a základní ekologické parametry raných hominidů, encefalizace a potravní adaptace raných hominidů 8) Lidoopi a hominidé, nové poznatky o chování a sociální struktuře lidoopů, možnosti jejich využití při poznávání evoluce hominidů 9) Paleoantropologie a behaviorální ekologie, základní ekologické adaptace hominidů, ekologické aspekty fylogeneze hominidů 10) Paleogenetika – výzkum prehistorických populací, metody získávání DNA z kostry, moderní formy člověka a jejich příbuznost se současnými populacemi, význam starobylých genetických příměsi v genomu současného člověka, 11) Kolonizace světa hominidy - jednotlivé etapy kolonizačních vln, kolonizace a diversita hominidů
Literatura
Poslední úprava: Mgr. Petr Svoboda (16.09.2019)

Fleagle J. G., 2008: Primate Adaptation and Evolution (3rd edition). Academic Press, Inc., London

Henke, W., Tattersall I., Hardt T., (eds.), 2007. Handbook of Paleoanthropology I -III, Springer‐Verlag Berlin Heidelberg New York

Trinkaus E., (2005). Early Modern Humans. Annual Revue of Antropology, 34: 207–30

Vančata,V., (2012): Paleoantropologie a evoluční antropologie. Praha: Nakladatelství PedF UK v Praze.

Vančata,V., 2014. Změní nové metody datování náš názor na evoluci člověka ve svrchním paleolitu? Culturologie 3: 18 - 24.

Wolpoff M.H., 1999: Paleoantropology. Second edition. McGraw-Hill, Boston.

de Wahl F., (ed.) 2001: Tree of Origin. What Primate Behaviour Can Tell Us about Human social Evolution. Harvard University Press, Cambridge and London.

Kruk J. and Milisauskas S., 1999: The Rise and Fal of Neolithic Societies (Rozkwit i upadek spoleczenstw rolniczych neolitu). Istitut Archeologii i Etnografii PAN, Krakow.

Ravosa M. J., Dagosto M. 2007. Primate origins. Springer Science+Business Media,

LLCRichards M., 2003: The Neolithic Invasion of Europe. Annu. Rev. Anthropol. 2003, 32:135 ? 162.

Studijní opory
Poslední úprava: doc. RNDr. Václav Vančata, CSc. (14.10.2019)

https://sites.google.com/view/paleoanthropology/home

5 hodin přímé výuky, z toho 5 H cvičení, obsahem nepřímé výuky bude samostudium studijních opor (viz doporučená literatura), pak příprava 6 prací z vybraných tématik evoluce homininů,  vycházejících ze studijních opor a a prezentací na webových stránkách (celkem cca 40 hodin), které by měly být zaměřeny na pochopení významu znalosti paleoantropologie a evoluční antropologie a analýza kritická reflexe vybraného filmu s tématikou evoluce Homo sapiens včetně jeho archaických forem možného uplatnění možného upratnění znalostí evoluce člověka ve výuce na základních i středních školách.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK