PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Biomedicínská patofyziologie - MB150P98
Anglický název: Biomedical of pathophysiology
Český název: Biomedicínská patofyziologie
Zajišťuje: Katedra fyziologie (31-152)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:ústní
Rozsah, examinace: zimní s.:3/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: RNDr. Lenka Řezáčová, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Lenka Řezáčová, Ph.D.
Neslučitelnost : MB150P01
Je neslučitelnost pro: MB150P01
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (28.03.2019)
Povinně volitelná přednáška pro studenty magisterského oboru fyziologie živočichů, která poskytuje základní přehled o patofyziologických procesech v organismu. Tato přednáška Je vhodná i pro studenty jiných oborů se zájmem o práci v oblasti biomedicínského výzkumu. Předpokládá se základní znalost fyziologie živočichů a člověka.
Literatura -
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (28.03.2019)

Silbernagl S. a Lang F.: Atlas patofyziologie (Grada, 2012)
I. Peate a M. Nair: Patofyziologie pro zdravotnické obory (Grada, 2017)

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (15.03.2019)

Předmět je ukončen zkouškou.

Zkouška se skládá z písemné části a po úspěšném testu pokračuje ústní částí zkoušky.

Sylabus
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (15.03.2019)

1) Patofyziologie obecná: Život a smrt z pohledu biologa a klinika - definice a vymezení života. Hmota neživá, živá, mrtvá. Vlastnosti živé hmoty, složení (prvky, látky; buňky, tkáně, orgány). Smrt definice (klinická / biologická), smrt (buněk, orgánů, organizmu), stanovení smrti (známky nejisté, jisté - konvenční, patologické, transplantační). Edém mozku.

2) Patofyziologie obecná: Zdraví a onemocnění - definice, druhy onemocnění (nemoc, choroba, vada, poranění; závislost (?); somato-somatické, somato-psychické, psycho-psychické). Dynamika a popis onemocnění. Onemocnění z časového hlediska. Průběh onemocnění. Vitální funkce, jejich poruchy a resuscitace.

3) Patofyziologie obecná: Homeostáza - vnitřní prostředí a jeho charakteristika. Tělní kapaliny, osmolarita, acidobazicita, pásma homeostázy, regulace homeostázy, poruchy homeostázy a jejich patofyziologické důsledky. Onemocnění jako vychýlení homeostázy. Tzv. fyziologické a perfuzní roztoky; transfuze u zvířat a člověka.

4) Patofyziologie obecná: Stres, šok. Pojem stresu. Nejvýznamnější stresory zvířat a člověka. Fyziologický význam stresu a patofyziologický mechanizmus. Stres akutní a chronický. Stádia stresu. Stresové situace (divokých, laboratorních, hospodářských, domácích) zvířat a člověka; posttraumatická stresová porucha. Prevence stresu; otužování. Záporné a kladné důsledky stresu. Šok - definice, etiologie (druhy), patogeneze (fáze), diagnóza, terapie. Prognóza a prevence šoku.

5) Patologie: Příčiny a podmínky vzniku onemocnění. Vnější: fyzikální, chemické, biochemické (alimentární) a biologické; civilizační vlivy. Vnitřní (vrozené a získané): chromozomové, genové, epigenetické, funkční, degenerativní; psychické. Následky onemocnění (projevy v buňce, tkáni, orgánu, organizmu) viz dále Patofyziologie speciální.

6) Patologie: Vyšetřovací metody - anamnéza, fyzické vyšetření, laboratorní a přístrojové vyšetření, endoskopie, biopsie, funkční zkoušky. Příznaky onemocnění: Příznaky objektivní: kašel, dušnost, hemoptýza, hemoptoe, anorexie, bulimie, dysfágie, singultus, vomitus, eruktace, meteorismus, flatulence, hematemezis, diarrhea, obstipace, melena, proctorrhagia, inkontinence, ischurie, enurezis, oligurie, anurie, nycturie, polyurie, polakisurie, hematurie, metrorrhagia, edémy, vzhled kůže, výraz tváře, poruchy hybnosti, poruchy vědomí + výsledky vyšetření. Subjektivní příznaky: bolest, pruritus, vertigo, nauzea, dysorexie, dipsa, fames, crading, palpitace, pyrozis. Regresivní a progresivní změny u člověka a savců: Regresivní změny: nekróza, atrofie, dystrofie, kameny, pigmenty, cizí tělesa, metabolické změny. Progresivní změny: restituce, dysplázie, hypertrofie, hyperplazie, metaplázie, tumory; transplantace. Zánět. Definice, příčiny zánětu, rozdělení, mediátory a modulátory zánětu, iniciace zánětové reakce, příznaky, fáze zánětu, záněty speciální; operační nemoc. Tumor. Názvosloví, definice (H. Šikl), ethiologie u zvířat a člověka, rozdělení (nádory nepravé a pravé), diagnóza (typing, grading, staging), terapie, prevence.

7) Patofyziologie speciální: Nadsystém hybnosti. Slouží k opoře a pohybu těla - soustava kosterní, svalová a periferní nervy. Kineziologie. Patické stavy: aplazie, poranění, osteoporoza, osteomalacie, myopatie (amyotrofie, myastenie), entezopatie, dna, ortopedické vady.

8) Nadsystém komunikační. Je hranicí organizmu vůči okolnímu prostředí, která umožnuje vzájemné interakce, jež jsou nutnou podmínkou pro existenci života. Soustava tělního pokryvu a epitelů + vnější smysly. Patické stavy: poruchy funkce, popáleniny, omrzliny, gangréna; névus, nádory kůže a mléčné žlázy; paraziti a mykózy. Poruchy vývinu a funkce senzorických systémů.

9) Patofyziologie speciální: Nadsystém metabolický. Metabolizmus je jedna ze základních vlastností živé hmoty. Nadsystém přeměny látek a energií - trávicí soustava + výživa, vylučovací soustava. Gastrointestinální trakt má 3 funkce: sekrece, resorpce a motilita; v každé z nich může být porušen. Patické stavy: poruchy rozmělňování potravy, polykání, činnosti žaludku, střev, jater a žlučníku, slinivky; NPB; diabetes, metabolický syndrom; kvantitativní (obezita, bulimie, anorexie) a kvalitativní poruchy výživy, eunutrice. Vylučovací systém slouží k regulaci obsahu vody a vyloučení metabolicky nepotřebných a škodlivých látek rozpustných ve vodě. Patické stavy: porucha funkce ledvin, onemocnění ledvin, onemocnění vyměšovacího ústrojí.

10) Patofyziologie speciální: Nadsystém oxygenační. Zajišťuje transport dýchacích plynů mezi vnějším prostředím a buňkami. Soustava dýchací a oběhová. Dýchací soustava zajištuje ventilaci - výměnu plynů mezi okolním prostředím a krví. Horní a dolní cesty dýchací, plíce. Patické stavy: Záněty a alergická onemocnění, změny funkce plic, poruchy rytmu dýchání, restrikční a obstrukční poruchy, respirační selhání, tumory, poranění. Oběhová soustava zahrnuje srdce, cévy, lymfatika a krev a lymfu; kostní dřeň slezina. Slouží k transportu metabolitů, plynů, vody, tepla, hormonálních signálů a imunitních elementů. Patické stavy: porušení funkce oběhu: onemocnění srdce a cév (arterií, vén a lymfatik), hypertenze, hypotenze; onemocnění krve; poranění a poruchy přenosu krevních plynů.

11) Patofyziologie speciální: Trojný řídící nadsystém - Hormonální soustava. Systém harmonizace a komunikace v rámci organizmu a také v některých případech i mimo něj. Hormony orgánové, tkáňové, buněčné. Patické stavy: hyper-, hypo-, -afunkce žlázy; porucha primární, sekundární, terciární, receptorová, buněčná odezva; poruchy hypothalamu, hypofýzy, šišinky, štítnice, příštítných tělísek, nadledvin, gonád; poruchy tkáňové a buněčné sekrece.

12) Patofyziologie speciální: Trojný řídící nadsystém - Nervová soustava + psychika. Slouží k řízení a rychlé reakci organizmu na okolní prostředí a umožnuje optimalizovat chování v návaznosti na získané zkušenosti. Patické stavy: onemocnění centrální nervové soustavy - somatické: a) poruchy činnosti mozku (v.v., záněty, paroxysmální stavy, degenerativní změny, cévní mozkové příhody, komoce, kontuze, komprese, oedem mozku, tumory; poruchy vědomí, učení, paměti a vyšších nervových funkcí); b) poruchy míchy (komoce, kontuze, komprese, transverzální léze tumory. Onemocnění periferní nervové soustavy (motorická, senzitivní a vegetativní): poruchy čití, hybnosti a trofiky, poruchy vegetativních funkcí; bolest. Onemocnění psychická: schizofrenie, bipolární porucha, deprese, afektivní poruchy, kompulzivní poruchy; kategorizace duševních poruch.

13) Patofyziologie speciální: Trojný řídící nadsystém - Imunitní soustava. Význam a úkol: rozeznat entity tělu vlastní a ne-vlastní, ne-vlastní inaktivovat (zneškodnit). Imunita versus rezistence. Mechanizmy imunity (imunita vrozená získaná, specifická a nespecifická, buněčná a látková, přirozená a umělá). Poruchy imunity (zvýšená, nesprávně zacílená, snížená).

14) Patofyziologie speciální: Reprodukční soustava. Slouží k přenosu genů (replikátorů) a umožňuje vznik další generace (bezpohlavních nástrojů přežití). Zachovává dědičnost a současně umožňuje proměnlivost. Patické stavy: estrus, genitální cyklus, anovulační cyklus, falešná březost, abortus a interrupce, kastrace, sterilizace, antikoncepce, poruchy při vzniku gamet, blastopatie, embryopatie, fetopatie, cirkumnatální poruchy; jejich příčiny (genetické a negenetické) a následky.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK