PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Cell differentiation in ontogenesis - MB150P32
Anglický název: Cell differentiation in ontogenesis
Český název: Diferenciace buňky v zárod. vývoji
Zajišťuje: Katedra buněčné biologie (31-151)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: angličtina
Vysvětlení: Předmět je nahrazen předmětem MB150P32ENyní pouze pro studenty, kteří ho mají z minulého roku ve svém plánu;
Garant: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: MB150P32E
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D. (22.04.2015)
Jazyk přednášky je čeština. V případě přihlášení se jednoho či více zahraničních studentů bude výklad podán v anglickém jazyce.

Přednáška si klade za cíl objasnit principy diferenciace buněk v zárodečném vývoji živočišných organismů. Nosnými tématy jsou: stabilita a proměnlivost genetické výbavy během vývoje, genetické a epigenetické ovlivnění aktivity genů, úprava a regulace využití jejich produktů, mezibuněčné vztahy, typy a šíření intercelulárních signálů, účast extracelulární matrix Induktivní interakce a jejich molekulární základy, morfogenetická pole a poziční informace, hierarchie genetických aktivit v morfogenezi, ve formování prostorové orientace těla živočichů a rostlin. Přednáška svým uspořádáním vychází z moderních učebnic vývojové biologie (Gilbert, S.F., Developmental biology, 10 th edition, Wolpert, L., Principles of development, 2nd. edition). Předmět je doporučen pro studenty magisterského a postgraduálního stupně studia.
Literatura -
Poslední úprava: RNDr. Nataša Šebková, Ph.D. (25.10.2019)

DOPORUČENÁ LITERATURA  /  RECOMMENDED LITERATURE

 

Gilbert S.F: Developmental Biology. 10 vyd. a dřívější, Sunderland (MA): Sinauer Associates, části kapitol z 10. vyd. jsou dostupné na internetu: http://10e.devbio.com/contents.php?sub=1&art=1&full=1

(Gilbert S.F: Developmental Biology. 10th edition. and previous, Sunderland (MA): Sinauer Associates, parts of chapters from 10th edition are available on website: http://10e.devbio.com/contents.php?sub=1&art=1&full=1)

Wolpert, L.: Principles of Development (2nd edition), Oxford University Press, 2002.

Krylov V. Determinace nebo regulace aneb Jak vytvořit tělo, Vesmír, 2015/2, ročník 94(145), str. 110-113.

Krylov V. Posviťte si na biologii, kapitola " Jak se staví tělo" , Nakladatelství P3K, 2014, str. 9-21 - Monografie není v prodeji. Pdf formát monografie je k dispozici na Moodle (dl2.cuni.cz) - předmět Diferenciace buňky v zárodečném vývoji, sekce: Studijní materiál. Heslo pro vstup do kurzu: morphogen

Sládeček F.: Rozmnožování a vývoj živočichů, Academia Praha 1986

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: RNDr. Nataša Šebková, Ph.D. (25.10.2019)

FORMA ZKOUŠKY - ústní.

Sylabus -
Poslední úprava: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D. (03.01.2019)

TÉMATA PŘEDNÁŠEK

 

1. Životní cyklus organismu. Pojem diferenciace buněk

Stabilita a proměnlivost genetické výbavy během vývoje. Příklady dimiunuce, multiplikace, transpozice, přestavby genů během diferenciace. Průkaz potence jádra diferencované buňky.

2. Diferenční genová aktivita a diferenční afinita buněk

Úrovně regulace genové exprese a využití jejich produktů. Mechanismy regulace. Genetické a epigenetické faktory.

3. Mezibuněčné vztahy ve vývoji.

Endo, auto, para, juxtakrinní signalizace. Typy mezibuněčných signálů a jejich přenosové mechanismy. Receptorová soustava a způsoby jejího využití. Příklad neurální indukce.

4. Gametogeneze.

Principy diferenciace gonocytů. Struktura a molekulární výbava gamet a její význam pro vývoj jedince. Maternální vlivy zprostředkované oocytem. Mozaikový a regulační vývoj. Gradienty morfogenů.

5. Vznik osní symetrie I

Morfogeneze a prostorová orientace u obojživelníků. Induktivní interakce jako princip regulace morfogeneze. Mezodermální, neurální a další indukce. Experimentálně embryologický průkaz a molekulární základ indukcí. Základní mechanismy vziku anterior-posterironí a dorzo-ventrální osní symetrie na modelu Xenopus.

6. Vznik osní symetrie II

Vývojové etapy a určení tělních os u ryb, ptáků a savců. EVO-DEVO srovnání vzniku anterior posteriorní a dorzo-ventrální osní symetrie v rámci živočišné říše

7. Vznik osní symetrie III

Ustanovení anterior-posteriorní a dorzo-ventrální osní symetrie u hmyzu na modelu Drozofily. Ustanovení pravo-levé osní symetrie v rámci živočišné říše

8. Regenerace a stárnutí

Embryonální a tkáňové kmenové buňky, vlastnosti a použití přirozené i bioinženýrské. Regenerace, úrovně, možnosti a schoposti různých tkání a organismů.

9. Etické aspekty v rámci studia vývojových procesů


Přednáška Prof. Jaroslava Petra z VÚŽV na téma věda a etika

 

Google prezentace k jednotlivým přednáškám jsou k dispozici  v rámci diskuzní platformy Google Classroom - Cell Differentiation in Ontogenesis pod odkazem: https://classroom.google.com/c/Mjg0NjY3MzMzOTNa.

Vstupní kód: uays8h

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK