PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Islámská filozofie - L0369
Anglický název: Islamic Philosophy
Zajišťuje: HTF - Katedra religionistiky (28-06)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neomezen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: ThLic. Lukáš de la Vega Nosek, Ph.D.
Vyučující: ThLic. Lukáš de la Vega Nosek, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (01.10.2020)
Předmět si klade za cíl představit roli a místo filosofie v islámu. Nebude si všímat jen arabské filosofie, ale i perské, turecké, francouzské a anglické. Nechce redukovat islámskou filosofii na středověk, ale přednášky pokryjí celé období islámu až dodnes. Předmět tedy vykládá nejen klasickou arabsko-islámskou filosofii (falsafu) od jejích počátků, spjatých s překlady Aristotela a dalších řeckých vědeckých a filosofických děl do arabštiny, až po její vrcholy v díle Ibn Síny (Avicenny) a Ibn Rušda (Averroa), ale všímá si i pokračování této falsafy jednak v latinském averroismu, a zvláště v íránské větvi postavicennovské filosofie (hikma). Pozornost je věnována celkovému duchovnímu klimatu a velkým postavám (al-Kindí, al-Fárábí, Bratrstvo čistoty, Ibn Bádždža, Ibn Tufajl aj.). Ukazuje se na rozdíl recepce, případně absorbce antické moudrosti v Evropě a v islámském světě. Závěrečné přednášky budou věnovány islámských filosofům od 19. století až po dnešek. V případě, že bude zvolena distanční forma výuky, platforma pro online výuku a komunikaci bude sloužit MS Teams (kód: n69ir34). Studenti o všech detailech budou průběžně informováni.
Sylabus
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (01.10.2020)

Sylabus přednášek (předběžné):

I. blok: Prolegomena

1. organizace kurzu: požadavky ke zkoušce, k zápočtu, komentář k seznamu literatury

2. vymezení tématu: periodizace dějin islám. filosofie, zdroje a prameny k filosofování v islámu, terminologie (falsafa - hikma - maʻrifa)

II. blok: Počáteční období (cca 610/622-800):

3. prameny islámské filosofie, od počátku islámu po život al-Kindího; „konstitutivní“ období; překladatelské hnutí a helénizace; spjatost s křesťanstvím i židovstvím

III. blok: Vrcholné období helénského dědictví (Mašriq / Maghrib: Al-Kindí, Al-Farábí, Ibn Síná, Ibn Hazm, Ibn Tufajl, Ibn Bádždža, Ibn Rušd…) (cca 800-1250)

4. Okrajové originální proudy (hermetismus, alchymie, Ichwán as-Safá a pythagorejské vlivy)

5. Al-Kindí a ustavení arabské filosofické terminologie, Al-Fárábí a arabsko-islámská politická filosofie (al-Madína al-fádila a vlivy Platónovy Ústavy)

6. Ibn Síná, přehled a rozbor jeho filosofického díla

7. Západní větev falsafy (Ibn Hazm, Ibn Bádždža, Ibn Tufajl)

8. Ibn Rušd, přehled a rozbor díla; al-Ghazzálí a jeho kritika filosofů)

IV. Blok: Filosofie v zemích islámu po Ibn Rušdovi (cca 1250-1556): od pádu Baghdádu a Alamútu mongolskou expanzí, až po počátek safíjovské dynastie v Íránu; metafyzika sufismu (Ibn ʻArabí, Nadžm ad-Dín Kubrá); filosofie osvícení

9. Počátky perské hikma (filosofie v súfismu): Suhrawardí a Ibn ʻArabí a tvůrčí imaginace

10. Některé postavy sunnismu kritického období: Šahrastání, Abú al-Barakát al-Baghdádí, Fachr ad-Dín ar-Rází, Ibn Tajmíja, Ibn Chaldún a jeho teologie a filosofie dějin

V. blok: Šíʻitská renesance a sunnitská reakce na modernu (1556-až podnes): od safíjovské dynastie a jejich kulturního rozkvětu do podoby tzv. safíjovské renesance; náboženský reformismus v sunnitském islámu; reakce na modernu v podobě islámské moderní filosofie; nové přístupy ke Koránu, současné šíitské myšlení

11. Pokračování avicennovské filosofie v íránské vzdělanosti (philosophia perennis), Mullá Sadrá

12. Významné osobnosti a myšlenkové proudy (vč. hikma) v íránské kultuře moderní doby (Muhammad Iqbál, Džamál ad-Dín al-Afghání, Allámeh Tabátabá´í, Abú al-Alá Mawdúdí, Faraq Fawda, Abdalkarím Sorúš,)

13. Významné osobnosti sunnismu moderní doby: Muhammad Abduh, Rašíd Ridá, Tahá Husajn, Muhammad al-Džábirí

14. Novodobé filosofické proudy: personalismus, existencialismus, přístupy ke Koránu jako textu: Muhammad Azíz Lahbábí, Abd al-Rahmán Badawí, Fadlur Rahmán, Muhammad Arkoun, Nasr Abú Zajd

Cíl předmětu
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (01.10.2020)

Cílem předmětu je představit posluchači obraz filosofie v islámském milieu. Předmět si proto klade za cíl představit celé panorama filosofie v islámu (arabská, perská, turecká, současná). Jedním z dílších cílů je představit posluchači pramennou literaturu dostupnou v českém či světovém jazyce.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (01.10.2020)

Podmínkou k zakončení předmětu je:

a) základní orientace v tématu (zodpovězení dvou otázek vyučujícího)

b) připravený referát z četby z vybrané literatury

Při distanční výuce veškeré přezkoušení bude moci být online.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (01.10.2020)

1) studenti dostanou během měsíce října seznam závěrečných otázek, z nichž si jednu vyberou a zpracují podle literatury (40 procent)

2) druhou otázku položí vyučující z daného seznamu otázek (40 procent)

3) student představí resumé z knihy či kapitoly (z předem studentům představeného seznamu vybrané literatury) (20 procent)

Všechny tři body budou studentům při distanční výuce vysvětleny a poskytnuty náležité materiály i seznam otázek pro možnou online formu přezkoušení.

Literatura
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (01.10.2020)
Výběr ze studijní literatury (celý seznam budou mít studenti dostanou při první přednášce, příp. mailem):
Pozn.: student aspirující ke zkoušce si vybere z následujícího seznamu jednu položku, přečte si ji, případně jen část a o ní před zkoušejícím poreferuje

Česká literatura:

al-Džábirí, Muhammad ʻÁbid (viz al-Jabri, Mohammed ʻAbed), Kritika arabského rozumu. Úvod, Praha: Filosofia, 2018

al-Ghazzálí, Abú Hámid, Zachránce bloudícího (přel. L. Kropáček). Praha: Vyšehrad 2005

Bondy, Egon, Středověká islámská a židovská filosofie. Filosofie renesance a reformace, sv. 5, Praha: SPVČ - Vokno, 1995, s. 9-91 (židovská, s. 92-109)

Corbin, Henry, Mundus imaginalis (aneb) Imaginární a imaginální, Praha: Malvern, 2007

Ibn Rušd (Averroes), Rozhodné pojednání o vztahu náboženství a filosofie (přeložil a studii napsal O. Beránek), Praha: Academia, 2012

Ibn Síná (Avicenna), Láska jako cesta k Bohu. Výběr z díla: Živý, Syn bdícího; Pták; Salamán a Absál; Pojednání o lásce (překlad a úvodní studie M. Vitásková), Praha: Academia, 2016

Ibn Tufajl, Živý syn Bdícího. Příběh filosofa samouka Risálat Hajj Ibn Jaqzán (překlad Hrbka revidoval, doplnil a opatřil novým úvodem a poznámkovým aparátem L. Kropáček), Praha: Academia, 2011

Iqbál, Muhammad, Rekonstrukce náboženského myšlení, Lahore: Iqbal Academy Pakistan, 2003

Kobusch, Theo. Filosofie vrcholného a pozdního středověku. Praha: Oikoymenh, 2013, s. 210-224 (Arabský novoplatonismus), s. 227-256 (Arabská filosofie), s. 257-267 (Židovská filosofie)

Libera, de, Alain. Středověká filosofie: byzantská, islámská, židovská a latinská filosofie. Praha: Oikoymenh 2001, s. 66-193 (židovská filosofie, s. 194-247)

McGreal, Ian P. (ed.), Velké postavy východního myšlení. Praha: Prostor 1998

Petráček, Karel, „Arabská filosofie a Ibn Síná“, in: Avicenna, Výbor z díla (připravili V. Kubíčková a K. Petráček), Praha: SNKLHU 1954, s. 73-120

Sokolov, Vasilij, V., Středověká filosofie, Praha: Svoboda, 1988, s. 203-312

Vernet, Juan, Arabské Španělsko a evropská vzdělanost. Brno: L.Marek 2007

Zahraniční:

Adamson, Peter and Taylor, Richard C. (eds.), The Cambridge Companion of Arabic Philosophy. Cambridge 2005

Badawí, Abd Al-Rahman, Histoire de la philosophie en Islam, vol.1-2, Paris: Vrin, 1972

Baffioni, Carmela, Storia della filosofia islamica, Milano: Arnoldo Mondadori Editore S.p.A., 1991

Campanini, Massimo, La filosofia islamica, Brescia: Morcelliana, 2016

Corbin, Henry, Historie de la philosophie islamique, Paris: Éditions Gallimard, 1964 (History of Islamic Philosophy, London - New York: The Institute of Ismailite Studies - Kegan Paul International, 1993; Storia della filosofia islamica, Milano: Adelphi Edizioni, 2007)

Fakhry, Majid, A History of Islamic Philosophy, New York and London 1970

Gutas, Dimitri, Greek Thought, Arabic Culture: the Graeco-Arabic translation movement in Baghdad and Early ʻAbbāsid society (2nd-4th/8th-10th c.), London - New York: Routledge, 1998 (Pensiero greco e cultura araba, Torino: Giulio Einaudi editore, 2002)

Kenny, Joseph OP, Philosophy of the Muslim World. Authors and Principal Themes, Washington: The Council Research in Values and Philosophy, 2004

Leaman, Olivier, An introduction to medieval Islamic philosophy, Cambridge: Cambridge University Press, 1985 (zvláště s. 191-236) (La filosofia islamica medievale, Bologna: Mulino, 1991 (s. 267-293)

Sharif, Mian Muhammad (ed.), A history of Muslim philosophy: With short accounts of other disciplines and the modern renaissance in Muslim lands, vol.1-2, Wiesbaden-Lahore: Otto Harrassowitz-Pakistan Philosophical Congress , 1963-1966)

Ulrich, Rudolph, Islamische Philosophie. Von den Anfängen bis zur Gegenwart, München: Beck, 2004 (La filosofia islamica, Bologna: il Mulino, 2006)

Wolfson, Harry Austryn, The Philosophy of the Kalam, Cambridge Mass: Harvard University Press, 1976

Metody výuky
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (01.10.2020)

Metoda výuky bude klasická, tedy přednášky.

Studenti na počátku kurzu dostanou vytištěný sylabus (program kurzu, vč. literatury). Při obsáhlých přednáškách dostanou speciální sylaby pro danou přednášku.

V případě menšího počtu studentů půjde spíše o seminární způsob výuky - s četbou a diskuzí nad textem.

V případě, že bude zvolena distanční forma výuky, platforma pro online výuku a komunikaci bude sloužit MS Teams (kód: n69ir34). Studenti o všech detailech budou průběžně informováni.

Pro studenty bude také připravena prezentace.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK