PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
COVID-19 und seine Bekämpfung im internationalen Vergleich - HV4101
Anglický název: COVID 19 and fight against it in international comparison (taught in German)
Zajišťuje: Katedra ústavního práva (22-KUP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Kv [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: němčina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět lze zapsat opakovaně
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Jan Grinc, Ph.D.
Vyučující: JUDr. Jan Grinc, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (14.09.2021)
Volitelný předmět COVID-19 und seine Bekämpfung im internationalen Vergleich.

Pandemie COVID-19 vyvolala velké, byť zpravidla dočasné změny právního řádu a nastolila otázky, které v minulosti nebyly příliš diskutovány. Ústavněprávní rozměr pandemie je spojen především s mimořádnými stavy či jinými výjimečnými právními režimy, v jejichž rámci dochází k modifikaci běžných pravidel a k zásahům do základních práv. Při kritické analýze právní reakce na pandemii a hledání vhodnějších řešení a právních režimů do budoucna je vhodné zabývat se i zahraničními poznatky a zkušenostmi.

K tomu by měl přispět předmět organizovaný ve spolupráci s Universität Bayreuth (prof. dr. Eva Julia Lohse, Katedra pro veřejné právo III na Právnické a ekonomické fakultě) prostřednictvím druhého vyučujícího předmětu, JUDr. Viktora Derky, který je doktorandem na obou fakultách. Předmět spočívá v konání jednorázového společného semináře studentů obou fakult (z PF UK až 10 účastníků), na němž budou prezentovány seminární práce na vybrané otázky právní reakce na pandemii COVID-19.

Cílem předmětu je rozvoj schopnosti studentů samostatně odborně pracovat při analýze vybraných témat a jejich dovednosti psaní odborného textu v cizím jazyce. Zároveň se studenti seznámí s právními aspekty opatření souvisejících s COVID-19 ve Spolkové republice Německo a společně budou moci přístupy obou států porovnat a diskutovat o nich.

Pro zapsání předmětu je vhodné, aby student měl absolvován předmět Státověda, Ústavní právo I. a Ústavní právo II.

Nezbytná je znalost německého jazyka alespoň v rozsahu umožňujícím alespoň porozumění psanému textu a mluvenému slovu v německém jazyce a sepsání německého shrnutí vlastní seminární práce. Samotnou práci a její prezentaci je možné provést v anglickém jazyce.

Absolvovaný předmět COVID-19 und seine Bekämpfung im internationalen Vergleich je možné opakovaně zapsat.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (13.09.2021)

Předmět je zakončen kolokviem.

K úspěšnému absolvování předmětu je třeba:

1) odevzdat seminární práci v rozsahu 15-20 normostran buď v německém jazyce, nebo v anglickém jazyce s německým shrnutím na 2 normostrany 

2) prezentovat tuto práci v německém nebo anglickém jazyce na semináři.

 

Studenti za absolvování předmětu získají 4 kredity.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (13.09.2021)

Předmět bude vypsán pro zimní semestr akademického roku 2021-2022, avšak samotný seminář proběhne již na přelomu září a října 2021.

Možná témata seminárních prací jsou primárně ústavněprávní, ale s přesahem do správního práva a práva EU. Například: mimořádné stavy a epidemie, právní formy a limity jednání moci výkonné, volby v době pandemie, omezení svobody pohybu vnitrostátně a ve vztahu k volnému pohybu osob v EU, omezení dalších základních práv (právo shromažďovací, svoboda vyznání, právo na rodinný život, svoboda podnikání, právo na vzdělání atd.), ústavněprávní otázky pořadníků pro vakcinace a postavení očkovaných a neočkovaných osob, otázky odpovědnosti státu za škodu. Po dohodě s vyučujícími je možné téma upravit nebo zadat jiné vhodné téma.

Zájemci o předmět se nahlásí do 15. srpna 2021 a následně zpracují seminární práce, jejichž obsahem bude shrnutí a analýza zadaného problému v právním řádu ČR. Vyučující budou k dispozici pro individuální či kolektivní konzultace a podporu z hlediska metodického i z hlediska odborné terminologie v cizím jazyce. Práci je třeba odevzdat do 10. září 2021, a to buď v německém jazyce, nebo v anglickém jazyce s německým shrnutím na 2 normostrany. Vlastní seminář se bude konat v termínu 29. září až 1. října 2021, a to s největší pravděpodobností jako výjezdní seminář v Bayreuthu, pokud to budou umožňovat platná omezení. Zde budou prezentovány práce studentů z obou fakult. Náklady na cestu a ubytování budou účastníkům z PF UK hrazeny z prostředků Česko-bavorské vysokoškolské agentury (zajišťuje Universität Bayreuth).

Na předmět budou následně zapsáni ti studenti, kteří odevzdali a prezentovali své práce. (Zápis předmětu tedy nebude probíhat v rámci standardního přihlašování na rozvrh.) V zimním semestru 2021-2022 již v předmětu nebudou plnit žádné další studijní povinnosti.

Studijní opory - němčina
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (13.09.2021)

Individuální dle zvoleného tématu.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK