PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Lidská práva v evropském ústavním systému I – Jean Monnet Module - HP4330
Anglický název: Human Rights in European Constitutional Order I – Jean Monnet Module
Zajišťuje: Katedra ústavního práva (22-KUP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Kv [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Je zajišťováno předmětem: HOPV0238
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. JUDr. Helena Hofmannová, Ph.D.
Neslučitelnost : HPOP0000, HPOP3000
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (05.09.2023)
Předmět Lidská práva v evropském ústavním systému I. je tematicky zaměřen na fungování konceptu ochrany lidských práv v teorii a praxi evropského konstitucionalismu. Studenti se v rámci kurzu seznámí s řadou otázek spojených s fungováním ochrany lidských práv v rámci EU. Důraz je kladen na Listinu základních práv Evropské unie, její vznik, obsah, aplikaci a vztah k EÚLP, jakož i na roli jednotlivých orgánů EU, zejm. Soudního dvora Evropské unie, při ochraně lidských práv. Dále pak především na interakci mezi vytvářením lidskoprávních standardů EU a jejich aplikací členskými státy, jakož i na roli ústředních jednotících hodnotových principů pohledem evropského lidskoprávního diskurzu (zejm. role lidské důstojnosti a rovnosti a jejich výklad v kontextu Listiny základních práv EU). Uvedený institucionální a procesní pohled na ochranu lidských práv je následně propojen s výukou v rámci předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému II., kde bude pozornost věnována aktuálním vybraným problémům ochrany konkrétních práv, a to zejm. ve vztahu k tzv. zranitelným skupinám osob, jako jsou LGBT+ osoby, migrující osoby, etnické menšiny či náboženské menšiny. Předpokládá se tedy, že studenti budou pokračovat ve studiu v rámci předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému II.

Předmět vznikl v rámci prestižního mezinárodního projektu EU s názvem Jean Monnet Module, který Právnická fakulta Univerzity Karlovy získala vůbec poprvé ve své historii, a to v roce 2023. Jeho smyslem je mimo jiné podporovat excelenci ve výuce a výzkumu v oblasti studií Evropské unie, a to napříč členskými státy. Studenti tak mají unikátní příležitost participovat na výuce v rámci pedagogického týmu, který tvoří též významné mezinárodně uznávané osobnosti právní vědy jako je prof. Christopher McCrudden, prof. Moritz Jesse, prof. Darinka Piqani a prof. Saša Gajin.

Forma výuky je strukturována takovým způsobem, aby klasický výklad byl pouze základem pro další aktivitu studentů a pedagogů. Výuka má za cíl poskytnout prostor pro odbornou diskuzi aktuálních problémů spojených s ochranou lidských práv v kontextu EU, a to na půdorysu relevantních odborných texů a právních aktů. Výuka tedy bude vedena způsobem, který umožní rozvíjet nejdůležitější právní kompetence a dovednosti. Jedná se především o schopnost
identifikovat základní problémy daného segmentu právního diskursu, pracovat s relevantními prameny, analyzovat strukturu konkrétního problému a nabídnout jeho řešení na základě konstrukce kritických argumentů. Diskuze bude též doprovázena průběžným psaním eseje, která je jednou z kontrol studia. S ohledem na výše uvedené je kurz určen především zájemcům o danou problematiku, kteří jsou schopni a ochotni aktivní participace na výuce.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (05.09.2023)

K úspěšnému absolvování předmětu je třeba splnit požadavek minimální docházky (2 povolené absence; další absence musí být odůvodněné) a vypracování eseje, popř. policy paperu (individuálně či v kolektivu dvou až tří autorů). Podmínkou je též prezentace základních tezí eseje, popř. policy paperu, na jedné z výukových hodin, které budou k tomuto účelu určeny (tzv. tutorials). Studenti, kteří zpracují odborně kvalitní esej, popř. policy paper, dostanou možnost její prezentace na závěrečném workshopu, jakož i možnost její publikace formou odborného článku v digitálním sborníku.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Karel Řepa, Ph.D. (21.09.2023)

Program seminářů bude studentům sdělen prostřednictvím IS před zápisem předmětů. Studenti se zapisují prostřednictvím následujícího formuláře (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfooixyB1fuPpYLz3XaI9n91esIUOZXZywFOw3XYkmv620ZKQ/viewform). Zápis je možný do půlnoci 25. 9. Předmět je vyučován v českém a anglickém jazyce a od studentů je požadována základní znalost ústavního práva, evropského práva a státovědy. Vyučované téma je koncipováno jako dvoj-semestrální, tj. znalosti, které student získá v rámci kurzu Lidská práva v evropském ústavním systému I. může dále rozvíjet v rámci předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému II. Ačkoliv není absolvování prvního (podzimního) semestru stanoveno jako prerekvizita, je doporučeno.

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (05.09.2023)

Rozsah a podoba základní i další literatury bude studentům sdělena prostřednictvím IS před zápisem předmětu.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK