PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Akademické psaní v obchodním právu - HP4324
Anglický název: Academic Writing in Business Law
Zajišťuje: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/16, Kv [HS]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: HDPV0191
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
Garant: doc. JUDr. Kateřina Eichlerová, Ph.D.
Neslučitelnost : HPOP0000, HPOP3000
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)
Předmět je vyučován v letním semestru akademického roku ve čtyřech blocích po 4 hodinách jednou za 14 týdny.

Počet studentů je omezen na 15. Nadlimitní zápis není možný. Důvodem omezeného počtu studentů je snaha o vytvoření dostatečného prostoru pro individuální přístup ke studentům.

Zápis do předmětu probíhá mimo SIS. Podmínkou zápisu do předmětu je vypracování recenzního posudku na vybraný článek. Do předmětu budou zapsáni studenti s nejlépe vypracovaným posudkem do naplnění kapacity předmětu. Nedodržení pokynů pro vypracování posudku znamená, že student do předmětu zapsán nebude. Zadání recenze bude zveřejněno do 5. února na elektronické nástěnce předmětu a rovněž v SIS u karty předmětu. Termín pro vypracování rozboru bude minimálně 5 pracovních dní.

Charakteristika předmětu. Předmět je určen pro studenty s hlubším zájmem o obchodní právo jako vědní obor. Poznatky z tohoto předmětu studenti využijí v dlouhodobém horizontu při publikační činnosti, v krátkodobém při psaní diplomové nebo rigorózní práce, případně SVOČ.

Cílem předmětu je rozvíjet schopnost studentů kriticky číst odborné texty, hodnotit je a nabyté poznatky uplatnit u vlastního psaní tak, aby bylo srozumitelné, dobře strukturované, argumentačně podložené a co do předkládaných závěrů přesvědčivé.
Průběh výuky vyžaduje aktivní účast studentů. Studenti se na jednotlivé hodiny průběžně připravují podle zadání uvedeného v moodlu.

Dlouhodobý úkol: Sepis článku na vybrané téma z oblasti obchodního práva v rozsahu 10 až 15 normostran. Pro LS 2024 by se zvolené téma mělo týkat statutárního orgánu kapitálové obchodní korporace.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)

1.      Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia. Student je z předmětu hodnocen prospěl/neprospěl.

2.      Předmětem hodnocení a součástí klasifikace jsou tří práce – vlastní odborný text na přidělené téma při dodržení zadání, hodnocení práce jiného studenta dle zadání a prezentace vlastních závěrů před ostatními studenty.

3.      Celkem může student získat 30 bodů. Za vlastní odborný text až 15 bodů, za hodnocení práce jiného studenta až 5 bodů, za prezentaci až 7 bodů a až 3 body za ostatní aktivitu během výuky (zapojení do diskuse apod.).

4.     Předmětem hodnocení je dodržení pokynů, pečlivost při rešerši zdrojů, přesnost a srozumitelnost vyjadřování, přesvědčivost argumentace. U odborného textu a jeho prezentace se navíc hodnotí i zdařilost formulace hlavní otázky a výstižnost závěru.

5.      Při zpracování domácích úkolů mohou studenti používat jakékoli zdroje. Při tvorbě vlastního textu i při prezentaci musí být dodržena pravidla kladená na autorské dílo (původnost a korektní práce se zdroji). Porušení tohoto pravidla znamená, že student za úkol obdrží 0 bodů.

6.      Při pozdním odevzdání (z jakéhokoli důvodu) je práce hodnocena 0 body.

7.      Absenci nelze nijak nahradit.

8.      Pro úspěšné zvládnutí předmětu je třeba získat alespoň 18 bodů.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)

Tématické zaměření čtyř bloků:

1. Blok: První čtení – co si z četby odnést

Cílem vlastního semináře je diskuse o prvním článku zadaném k četbě a reflexe přístupu jednotlivých studentů k zadaným úkolům. 

2. Blok: Druhé čtení - kritické hodnocení

Cílem vlastního semináře je diskuse o druhém článku zadaném k četbě a reflexe přístupu jednotlivých studentů k zadaným úkolům. 

3. Blok: První verze článku

Cílem vlastního semináře je hodnocení článků ostatních studentů a formulování zpětné vazby formou sepisu recenzních posudků a zasedání „redakčních“ rad. 

4. Blok: Finální verze článku a její prezentace

Cílem vlastního semináře je prezentace závěrů z vlastního článku formou „konferenčního“ vystoupení a poskytnutí zpětné vazby ostatními studenty.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Miroslav Sojka (26.05.2023)

Pro zapsání předmětu Akademické psaní v obchodním právu je vhodné, aby student měl absolvován předmět Obchodní právo III, Občanské právo hmotné IV. a Občanské právo procesní III. Výhodou je alespoň zapsání předmětu Výjezdní seminář z obchodního práva.

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (18.09.2023)

Základní literatura:

1.         GARNER, A. B. Právní psaní srozumitelným jazykem. Brno: Nugis Finem Publishing, 2021 

2.         ŠANDEROVÁ, J. Jak číst a psát odborný text ve společenských větách. Praha: SLON. 20007.  

3.         VUČKA, J. Právní psaní. 2. vydání. C.H. Beck, 2022 

4.         ZBÍRAL, R. Příručka psaní seminárních a jiných vysokoškolských odborných prací. Praha: Linde. 2009.  

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK