PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Moot Court v trestněprávních věcech - HP4229
Anglický název: Moot Court in criminal cases
Zajišťuje: Katedra trestního práva (22-KTP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:ústní
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Je zajišťováno předmětem: HDPV0178
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D.
Neslučitelnost : HPOP0000, HPOP3000
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (02.02.2024)
Předmět by měl navazovat na výuku povinných předmětů Trestní právo I, Trestní právo II a Trestní právo III, jakož i na dobrou tradici povinně volitelných předmětů vyučovaných na Katedře trestního práva PFUK. Tento předmět by měl být určen pro relativně úzce vymezený okruh studentů s hlubším zájmem o trestní právo, zejména pak těm, kteří po ukončení studia hodlají vykonávat svou praxi v trestněprávních věcech, ať již v soudnictví, na státním zastupitelství nebo v advokacii. Tento předmět by měl být zaměřen především na osobní vystupování a ústní projev studenta v simulovaných soudních jednáních (zejména v hlavním líčení, veřejném či vazebním zasedání). Tím se doplňuje výuka o předmět zaměřený na získání dovednosti nejen tvorby právního textu (koncepce obžaloby, vyjádření obhajoby, závěrečných řečí a rozsudku či jiného rozhodnutí), ale i jeho přednesu a prezentace v simulovaném soudním řízení. Především tím se má odlišovat od jiného tradičního předmětu Rozhodnutí ve věcech trestních. Jedná se o moderní a obtížně nahraditelný způsob přípravy studenta na budoucí výkon profesí soudce, státního zástupce, obhájce či zmocněnce. Současně je zaměřen na vystupování v různých procesních rolích, ale i na základní dovednosti při provádění dokazování (zejména pokud jde o výslech osob).

Při tomto předmětu půjde o převedení nabytých teoretických znalostí z oboru trestního práva procesního i hmotného, případně též z kriminalistiky (např. přípravy a taktiky výslechu, konfrontace apod.), do praxe v podobě simulovaných soudních řízení za použití věrných cvičných trestních spisů tak, aby se nácvik jednání co nejvíce blížil realitě.

Výuka by měla mít část teoretickou, a především část praktickou. V teoretické části půjde předně o připomenutí a prohloubení dříve nabytých vědomostí z trestního práva procesního se zaměřením na formy jednání soudu, rozdělení procesních rolí jednotlivých subjektů, význam jejich aktivity v trestním procesu. Další část by měla být věnována obecnému výkladu o rétorice, tedy nauce o řečnictví a mluveném projevu, jakož i schopnosti přesvědčit, a to se specifickým zaměřením na vystupování před soudem. Předělem mezi teoretickou a praktickou částí by měla být společná účast na veřejném projednání konkrétní trestní věci u některého z pražských soudů spolu s následnou diskuzí s předsedou senátu. Následovat bude praktická část, která bude jádrem výuky tohoto předmětu.
Nejprve budou studenti nacvičovat vlastní vystoupení s předem připraveným projevem (např. přednes obžaloby, vyjádření obhájce, závěrečné řeči či odůvodnění rozhodnutí), a to případně i s provedením audiovizuální nahrávky s jejím následným rozborem. Výuka by pak měla být završena provedením více cvičných soudních jednání (hlavního líčení, veřejného nebo vazebního zasedání) s rozdělením rolí mezi studenty, kteří se v jednotlivých rolích budou střídat. Studenti přitom budou rozděleni vždy do skupin, jimž bude přiřazena příslušná procesní role. K tomu budou využity cvičné soudní spisy založené na reálných kauzách. Úkolem studentů bude věc nastudovat, připravit se na vlastní vystoupení s ústním projevem v rámci stanovené role.

Tento předmět umožní studentům nácvik dovedností, které posléze mohou využít v národních i mezinárodních soutěžích, a to nejen ve věcech trestních. Podporuje se tím především získání argumentačních schopností, dovednosti přesvědčit o správnosti vlastní verze, tvorba složitějších právních textů s jejich následným ústním uplatněním v soudním řízení, schopnost provést zákonným způsobem a takticky správně výslech osob k docílení vlastních cílů, stejně práce v týmu s rozdělením úkolů, jakož i v neposlední řadě schopnost demonstrovat nabyté znalosti trestního práva v konkrétní kauze. Student tak získává před ukončením vzdělávání praktickou průpravu pro budoucí výkon shora zmíněných právnických profesí.

Výuka bude zajištěna členy Katedry trestního práva PFUK, jakož i externími spolupracovníky (zejména pokud jde o výklad rétoriky a komunikace).

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (02.02.2024)

1.      Pro úspěšně absolvování kontroly studia se vyžaduje aktivní zapojení studentů při nácviku praktických dovedností, jejich průběžná aktivita v rámci celého semestru i jistá časová flexibilita (vzhledem k praktické části, jakož i společné účasti v pozici veřejnosti na reálném projednání konkrétní trestní věci). Požadována je též domácí příprava vlastních ústních projevů na příští vystoupení, jakož i k tomu potřebné studium povinné (a případně i nepovinné) literatury.

2.      Ústní zkouška sestává z aktivní účasti při výuce v podobě účasti na simulovaném soudním jednání s přednesem vlastního textu (obžaloby, vyjádření k obžalobě, závěrečné řeči) a následném zodpovězení na jednu vylosovanou zkušební otázku z níže uvedeného seznamu.

3.      Při ústní zkoušce není možné používat právní předpisy ani jiné materiály, a to ani v průběhu písemné přípravy. Při simulovaném soudním jednání a jeho přípravě je možné používat veškeré právní předpisy a literaturu.

4.      Seznam zkušebních otázek:

         1.         Základní zásady trestního řízení se zaměřením na řízení před soudem.

         2.         Právo na spravedlivý proces.

         3.         Strany a subjekty trestního řízení.

         4.         Obviněný a jeho obhájce v řízení před soudem.

         5.         Státní zástupce v řízení před soudem.

         6.         Poškozený a jeho zmocněnec v řízení před soudem.

         7.         Soud prvního stupně a jeho postup po podání veřejné žaloby.

         8.         Hlavní líčení.

         9.         Veřejné, neveřejné a vazební zasedání.

         10.      Konsenzuální způsoby řešení trestních věcí.

         11.      Průběh jednotlivých soudních řízení se zaměřením na vstupování jednotlivých subjektů, zejména na rétorické dovednosti.

         12.      Rozhodnutí soudu v hlavním líčení.

         13.      Obžaloba, návrh na potrestání, návrh na schválení dohody o vině a trestu.

         14.      Podání obhájce v řízení před soudem.

         15.      Rozsudek a jeho náležitosti.

         16.      Rozhodování o majetkovém nároku poškozeného.

 

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (02.02.2024)

Předmět zahrnuje tato témata:

–       úvodní přednáška z trestního práva procesního se zaměřením na formy jednání soudu, rozdělení procesních rolí jednotlivých subjektů, význam jejich aktivity v trestním procesu,

–       přednáška úvodu do rétoriky s následným specifickým zaměřením na vystupování před soudem,

–       společná účast na reálném veřejném projednání konkrétní trestní věci u některého z pražských soudů s následnou diskuzí s předsedou senátu,

–       nácvik vlastního vystoupení s předem připraveným projevem (např. přednes obžaloby, vyjádření obhájce, závěrečné řeči či odůvodnění rozhodnutí), s případným provedením audiovizuální nahrávky s jejím následným rozborem,

–       provedení více cvičných soudních jednání (hlavního líčení, veřejného nebo vazebního zasedání) s rozdělením rolí mezi studenty.

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (02.02.2024)

Základní literatura:

1.      FENYK, J., CÍSAŘOVÁ, D., GŘIVNA, T. a kol. Trestní právo procesní. 7. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2019. ISBN978-80-7598-306-0.

2.      JELÍNEK, J. a kol. Trestní právo procesní. 7. vydání. Praha: Leges, 2023. ISBN 978-80-7502-687-3.

3.      JELÍNEK, Jiří, ŘÍHA, Jiří. Rozhodnutí ve věcech trestních: se vzory rozhodnutí soudů a podání advokátů. 5. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Leges, 2023. ISBN 978-80-7502-670-5.

4.      JELÍNEK, Jiří a kol. Trestní zákoník a trestní řád s poznámkami a judikaturou. 9. vydání. Praha: Leges, 2022. ISBN 978-80-7502-637-8 .

Ostatní literatura:

1.      JELÍNEK, Jiří a kol. Trestní právo hmotné. Obecná část. Zvláštní část. 8. vydání. Praha: Leges, 2022.

2.      ŠÁMAL, P. a kol. Trestní právo hmotné. 9. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2022.

Základní právní předpisy:

1.      Ústava České republiky (ústavní zákon č. 1/1993 Sb., v účinném znění),

2.      Listina základních práv a svobod, vyhlášená předsednictvem České národní rady dne 16. 12. 1992 jako součást ústavního pořádku České republiky (č. 2/1993 Sb.), v účinném znění,

3.      zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v účinném znění,

4.      zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), v účinném znění,

5.      zákon č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (zákon o soudnictví ve věcech mládeže), v účinném znění,

6.      zákon č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, v účinném znění.

Ostatní právní předpisy:

1.      Zákon č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), v účinném znění,

2.      zákon č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, v účinném znění,

3.      zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, v účinném znění,

4.      vyhláška č. 37/1992 Sb., o jednacím řádu pro okresní a krajské soudy, v účinném znění,

5.      instrukce č. 505/2001-Org. Ministerstva spravedlnosti, kterou se vydává vnitřní a kancelářský řád pro okresní, krajské a vrchní soudy, v účinném znění.

Rozpis datumový
Den Datum Popis Učitel Soubory Poznámka
Pondělí19.02.2024Úvodní přednáška z trestního práva procesního se zaměřením na formy jednání soudu, rozdělení procesních rolí jednotlivých subjektů, význam jejich aktivity v trestním procesu, JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
Pondělí26.02.2024Úvod do rétoriky (PhDr. Marie Hes Svobodová, Ph.D.)  
Pondělí04.03.2024Praktický nácvik vystoupení (vybraných/vylosovaných studentů) s nahrávkou a následným rozborem. (PhDr. Marie Hes Svobodová, Ph.D.) 
Pondělí11.03.2024(případně v jiných dnech podle domluvy se studenty a v závislosti na nařízených jednáních soudů) - Společná účast na reálném veřejném projednání konkrétní trestní věci u některého z pražských soudů s následnou diskuzí s předsedou senátuJUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
Pondělí18.03.2024Rozbor hlavního líčení z předchozího týdne Příprava na cvičná soudní jednání v následujících hodinách JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
Pondělí25.03.2024Cvičné soudní jednání (s rozdělením rolí mezi studenty)JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
Pondělí08.04.2024Cvičné soudní jednání (s rozdělením rolí mezi studenty)JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
Pondělí22.04.2024Cvičné soudní jednání (s rozdělením rolí mezi studenty)JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
Pondělí29.04.2024Cvičné soudní jednání (s rozdělením rolí mezi studenty) (může být zrušeno, budou-li předchozí semináře adekvátně prodlouženy) JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
Pondělí06.05.2024Cvičné soudní jednání (s rozdělením rolí mezi studenty) (může být zrušeno, budou-li předchozí semináře adekvátně prodlouženy) JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D. 
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK