PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Vybrané kapitoly z francouzských právních dějin - HP4111
Anglický název: Selected chapters from the History of French Law
Zajišťuje: Katedra právních dějin (22-KPD)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:písemná
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Je zajišťováno předmětem: HOPV0084
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Jan Šejdl, Ph.D.
Neslučitelnost : HPOP0000
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)
Předmět si klade za cíl seznámit studenty se základními problémy a základními body vývoje práva ve Francii, a to i v jednotlivých právních odvětvích. Rovněž si předmět klade za cíl zpřehlednit posluchačům francouzské právo a částečně též jeho úlohu v celkovém vývoji kontinentálního práva.

Přínos těchto seminářů by měl spočívat jednak v osvojení si základních bodů a témat, které představovaly klíčové momenty vývoje práva a státu na území Francie a v důsledku i širšího prostoru Evropy. Dále si v další řadě předmět klade za cíl osvojení si schopnosti komparativní argumentace a analytického myšlení nad určitým právním problémem, a to v historickém pohledu oboru francouzského práva, včetně jejich prezentace a schopnosti jejich obhájení. V neposlední řadě, díky seminární práci, je posluchač veden ke schopnosti po formální a stylistické stránce zpracovávat odborný právní text, přičemž v rámci svého studia tyto schopnosti pak pomohou studentovi kupříkladu při tvorbě vlastní diplomové práce.

V rámci předmětu budou probrána níže příkladmo uvedená témata z francouzských právních dějin, přičemž při konkrétní práci v hodině pak bude z daného tématu zvoleno určité spektrum problémů, či konkrétních problematických otázek.

Každá hodina věnovaná určitému dílčímu tématu bude podpořena studiem materiálů, které se tomuto tématu věnují, pročež je více než vhodné, aby posluchači daného předmětu měli alespoň základy francouzského jazyka, na druhou stranu však není jistě nutná perfektní znalost právní francouzštiny. Studenti spolu s vyučujícími budou mimo jiné s těmito materiály pracovat a vedle primárně informativní funkce dané hodiny budou moci se rovněž podílet na diskusi či komentářích daného dílčího problému právních dějin Francie.

Pro práci na seminářích budou pro studenty zpravidla připraveny texty dotýkající se dílčího tématu, jemuž bude věnována pozornost, a s nimiž budou moci pracovat.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)

1.      Od studenta bude požadována aktivní účast na hodině.

2.      Písemná zkouška spočívá ve vytvoření seminární práce, která se bude zabývat dílčím tématem právního vývoje Francie, a to v širokém spektru témat, jež budou na hodinách presentována. Na jednotlivém tématu práce se student v průběhu semestru a předtím, než na textu začne pracovat, dohodne s vyučujícím, k němuž dle přednášených materií je vybrané téma nejbližší. Žádný seznam témat seminárních prací, z nichž by si studenti mohli vybírat, nebude vyhlašován, neboť bude kladen důraz na osobní zájem studenta si téma vymyslet a projevit tím svůj zajím v dané podoblasti.

3.      Seminární práce by měla splňovat podmínky na odborný právní text (tedy členění odborného textu, důkladný poznámkový aparát, závěrečný seznam použité literatury a seznam použitých pramenů), přičemž její rozsah by měl překročit 10 normostran.

4.      Při zpracování eseje je možné používat veškeré právní předpisy i jiné materiály.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)

V rámci výuky bude pozornost věnována těmto tématům:

-        Vývoj ústavního práva a státu na území Francie

-        Vývoj francouzského soukromého práva a kodifikace

-        Francouzské občanské právo a jeho změny

-        Vývoj francouzského obchodního práva

-        Vývoj francouzského trestního práva

-        Vývoj a vliv francouzské právní terminologie

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)

1.      Kolektiv autorů PF UK. Dějiny evropského kontinentálního práva. Praha: Leges, 2018 (příslušné kapitoly)

2.      OURLIAC, Paul et Jean-Louis GAZZANIGA. Histoire du droit privé français de l´an mil au Code civil. Paris: Editions Albin Michel, 2015

3.      HALPÉRIN, Jean-Louis. Histoire du droit privé depuis 1804. Paris: PUF, 2012

4.      MERCADAL, Barthélémy. Réforme du droit des contrats. Paris: Francis Lefevre, 2016

5.      LAITHIE, Yves-Marie, GENICO, Thomas, DESHAYES, Olivier.  Réforme du droit des contrats, du régime général et de la preuve des obligations: Commentaire article par article.Paris: Lexis nexis, 2016

6.      OTTENHOF, Reynald. (ed.)L’individualisation de la peine. De Saleilles à aujourd’hui. Toulouse: ERES, 2001

7.      GODEFROY De, Frédéric. Dictionnaire de l´ancienne langue française et de tous ses dialectes du IXe au XVe siècle. Paris: F. Vieweg, Libraire-Éditeur, 1881

8.      GODEFROY De, Frédéric. Lexique de l´ancien français. Paris: H. Welter. Librairie universitaire, française et étrangère, 1901

9.      PICOCHE, Jacqueline. Dictionnaire étymologique du français. Paris: Dictionnaires Le Robert, 2002

10.   CORNU, Robert. Vocabulaire juridique. Paris: PUF, 1992

11.   ROBERT, Paul, ed. Le Grand Robert de la langue française. Paris: Le Robert, 1993. 9 volumes. Dictionnaires Le Robert.

12.   Dictionnaire de la langue française en ligne – Lexilogos. Centre national de Ressources Textuelles et Lexicales. [on-line]. Dostupné z: https://www.lexilogos.com

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK