PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Law and Economics II - HP3915
Anglický název: Law and Economics II
Zajišťuje: Katedra národního hospodářství (22-KNH)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:písemná
Rozsah, examinace: letní s.:2/2, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: HOPV0213
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Sven Hoeppner, M.Sc., LL.M., Ph.D.
Neslučitelnost : HPOP0000, HPOP3000
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (09.09.2022)
Předmět vyučovaný v anglickém jazyce je zaměřen na oblast ekonomické analýzy práva. Slouží jako anglický ekvivalent pro studenty programu Právo a právní věda k povinnému předmětu Právo a ekonomie II. Liší se zadanou povinnou literaturou (pouze v angličtině) a výběrem příkladů a témat k diskusi v přednáškách a seminářích (širší mezinárodní zaměření).

Na právo lze nazírat jako na systém institucí sloužících k ovlivnění jednání a interakce jednotlivců. Jeho hlavním cílem je vytváření podmínek pro dobrovolnou kooperaci a prostoru pro usilování o vlastní štěstí, při minimalizaci negativních dopadů na zbytek společnosti. Právo by tedy mělo mít dobré společenské konsekvence. Ekonomie je věda, jež studuje lidské jednání, interakce jednotlivců a skupin a jejich společenské důsledky. Ekonomie je tedy přirozeným nástrojem pro analýzu právních norem a jejich společenských dopadů. 

Předmět Law and Economics II aplikuje základní nástroje ekonomie na analýzu právního systému. Právní instituce nastavují omezení a podněty, v jejich rámci probíhá lidská aktivita. Ekonomická analýza bude využita pro osvětlení oblastí práva jako vlastnictví, odpovědnost za škodu, smluvní právo a trestní právo. Ekonomie poskytuje jednotný rámec propojující tyto zdánlivě oddělené právní oblasti a umožní tak lépe porozumět jejich společným aspektům. V předmětu bude kladen důraz na pochopení toho, jak rozdílné právní normy ovlivňují lidské chování a fungování trhů, a zda mají pozitivní, nebo negativní vliv na blahobyt společnosti.

Absolvováním předmětu by studenti měli získat: 

- Znalost základních konceptů ekonomické analýzy práva.

- Dovednost rozeznat ekonomické aspekty v právních problémech.

- Dovednost aplikovat základní principy ekonomie pro analýzu právních norem a soudních rozhodnutí.

- Dovednost rudimentárně posoudit právní normy z hlediska ekonomické efektivnosti.

- Dovednost produkovat smysluplné predikce ohledně dopadů právních norem na lidské jednání a fungování trhů. 
Požadavky ke zkoušce - angličtina
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (09.09.2022)

1. Klasifikace se odvíjí od počtu získaných bodů. Body jsou udíleny za závěrečný písemný test (dle procenta správných odpovědí), za docházku, a za aktivitu na seminářích a přednáškách. 

2. Závěrečný písemný test se skládá ze série otázek typu multiple choice a otevřených otázek, jejichž zodpovězení zahrnuje výpočetní příklad, grafický model, či stručnou slovní argumentaci. Otevřené otázky testují dovednost aplikovat koncepty a modely pokryté na přednáškách a seminářích v obdobných kontextech.  

3. Ke každému semináři bude předepsána literatura ke čtení a sada několika problémů k řešení.  Očekává se, že studenti si před seminářem předepsanou literaturu přečtou a problémy vyřeší. Semináře budou zaměřeny na ukázku řešení poskytnutých problémů, diskusi předepsané četby, rozšíření materiálu z přednášek, příklady a aplikace. 

4. Docházka a aktivita budou ověřeny na konci každého semináře a na náhodně vylosovaných přednáškách krátkým kvizem, odevzdání podepsaného kvizu slouží jako doklad o docházce. Dle účasti na všech seminářích, přednáškách a procentu správných odpovědí v kvizech jsou udíleny body za docházku a aktivitu. 

5. Používání právních předpisů je pro absolvování závěrečného písemného testu a průběžných kvizů irelevantní. 

Sylabus - angličtina
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (09.09.2022)

Předmět zahrnuje tato témata: 

- Instituce a společenský blahobyt  

- Koncepty efektivnosti a jejich aplikace 

- Hodnocení dopadů právních regulací (RIA) 

- Externality,  veřejné statky a společné zdroje 

Coaseho teorém a transakční náklady 

- Ekonomická teorie vlastnických práv  

- Ekonomická analýzy smluvních vztahů a smluvního práva 

- Ekonomická analýza odpovědnosti za škodu 

- Ekonomie kriminality 

- Ekonomie soudního procesu 

- Asymetrické informace, problém pána a správce 

- Firma a finance  

Studijní opory - angličtina
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (09.09.2022)

Základní literatura: 

1. Cooter, Robert and Ulen, Thomas, "Law and Economics, 6th edition" (2016). Berkeley Law Books. 2.  Available online athttps://scholarship.law.berkeley.edu/books/2 

2. Polinsky, A. M. (2018). An introduction to law and economics. Wolters Kluwer Law & Business. 

Ostatní literatura: 

1. Acemoglu, Daron, Johnson Simon and Robinson James A. Institutions as a fundamental cause of long-run growth. In Philippe Aghion and Stephen N. Durlauf (Eds.), Handbook of economic growth: volume 1A, 2005, (pp. 386–464). Amsterdam: Elsevier. 

2. Akerlof, George A.,The Market forLemons”: Quality Uncertainty and the Market Mechanism, 1970, 84 Quarterly Journal of Economics, 488. 

3. Becker, Gary: Crime and Punishment: An Economic Approach. Journal of Political Economy 76, 1968, pp. 167-217 (March/April). 

4. Ben-Shahar, O., & Schneider, C. E. (2014). More than you wanted to know: The Failure of Mandated Disclosure. Princeton University Press, Introduction. 

5. Calabresi, G., & Melamed, A. D. (1972). Property rules, liability rules, and inalienability: one view of the cathedral. Harvard law review, 1089-1128. 

6. Coase, Ronald H., The Problem of Social Cost. Journal of Law and Economics, Vol. 3 (1960). 

7. Djankov S., A. Shleifer, R. LaPorta, F. Lopez-de-Silanes (2003). Courts, Quarterly Journal of Economics. 

8. Djankov S., O. Hart, C. McLiesh, A. Shleifer (2008). Debt Enforcement Around the World, J of Political Economy. 

9. Friedman, David: Defining and Enforcing Rights: Property, Liability, & Spaghetti, in Law’s Order: What Economics Has to do with Law and Why It Matters, 2003, chapter 5. 

10. Brabenec, T., & Montag, J. (2014). Criminals and the Price System: Evidence from Czech Metal Thieves. Journal of Quantitative Criminology, 1-34. 

11. Montag, J. and Sobek, T. (2018): Proportionality test, forthcoming in Marciano, A. and Ramello G.B. (Eds.). 2019. Encyclopedia of Law and Economics. Springer, available at https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3126389 

12. Posner, Richard: Economic Analysis of the Law (5th ed.). New York: Aspen Publishers, 1998 pp. 3-31. 

13. Shleifer A., R. LaPorta, F. Lopez-de-Silanes (2008). The economic consequences of legal origins, J of Economic Literature. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK