PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2017/2018
   Přihlásit přes CAS
Vybrané kapitoly z dějin ekonomického myšlení - HP0541
Anglický název: Selected Chapters from the History of Economic Thinking
Zajišťuje: Katedra národního hospodářství (22-KNH)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2016 do 2017
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Staré označení: 54
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc.
Vyučující: doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc.
Třída: teorie národního hospodářství
Kategorizace předmětu: Právo > Teorie národního hospodářství
Ve slož. prerekvizitě: HM0501
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Michaela Špačková (20.09.2018)
Předmět seznamuje s vývojem nejvýznamnějších světových ekonomických teorií a myšlenek od starověku až k současným ekonomickým teoriím. Částečně se věnuje i českému ekonomickému myšlení od počátků až do roku 1948.
Literatura
Poslední úprava: Michaela Špačková (20.09.2018)
Povinná:
  • Brožová D.,. Malé dějiny ekonomického myšlení. Praha, VŠE. 2004.
  • Vencovský, F.. Dějiny českého ekonomického myšlení do r. 1948. Brno MU. 1997.
Doporučená:
  • Kvasničková, A. a kol.. Dějiny ekonomického myšlení. Praha, Rego. 1999.
  • Holman, R. a kol.. Dějiny ekonomického myšlení. Praha: C.H.Beck. 1999 (a další vydání.
  • Bažantová I.. Družstevní a svépomocné koncepce v českém ekonomickém myšlení. Praha, Prospektum. 2002.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Michaela Špačková (20.09.2018)

studijní povinnost - ústní zkouška, losují se celkem 2 otázky (1 světové myšlení + 1 české myšlení) 

Sylabus -
Poslední úprava: SVEHLOVA/PRF.CUNI.CZ (05.04.2018)

 

Jedná se nikoli o právní předmět, ale o výběrový ekonomický předmět, který má studentům napomoci chápat vývoj nejdůležitějších ekonomických škol a jejich institutů tak, aby při souběžné výuce obligatorního předmětu teorie národního hospodářství přesně dokázali odlišovat jednotlivé pojmy a měli o nich historické povědomí. Každá vědecká disciplína má svou historickou genezi, která se odráží v příbuzných disciplínách a utváří i soudobý vývoj.


Důraz je kladen na evropské tradice klasické ekonomie, školy mezního užitku, evropskou a anglosaskou neoklasiku, německou historickou školu, keynesiánství, institucionalismus a soudobé neokonzervativní teorie včetně monetarismu, tedy na základy tvořící soudobou ekonomii hlavního proudu.


Vzhledem k tomu, že teorie národního hospodářství je ve svém historickém vývoji institucionálně i osobnostně spjata s pražskou právnickou fakultou, předmět se částečně věnuje i českému ekonomickému myšlení.

Rozpis datumový
Den Datum Popis Učitel Soubory Poznámka
Středa18.10.2017Merkantilismus v Anglii a ve Francii - Počátky ekonomického myšlení na našem území a merkantilismus ve střední Evropě - Kamerální vědy v rakouském soustátí konce 18. a ½ 19. st. - počátky národního hospodářství jako součást výuky práv na univerzitě doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa25.10.2017Fyziokraté, Fr. Quesnay a ekonomická tabulka a další teorie ekonomického koloběhu - Klasická politická ekonomie, Adam Smith, David Ricardo, a Jean B. Say, J. St. Mill doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa01.11.2017Karel Marx a jeho ekonomické dílo a ekonomické názory následovatelů - Německá (ekonomická) historická škola (předchůdci, starší, mladší a nejmladší škola) doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa08.11.2017Počátky marginální analýzy, předchůdci a vznik a zaměření škol vycházející z teorie subjektivní hodnoty a užitku - Rakouská škola a neorakouská škola - Neoklasická ekonomie (zvl. anglosaská-cambrigedská, částečně lausannská škola), její vývoj do poloviny 30. let 20. století, přínosy doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa15.11.2017Ekonomický systém J. M. Keynese, jeho pokračovatelé a odraz v hospodářské politice - Německý ordoliberalismus - Počátky institucionalismu doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa22.11.2017Chicagská škola a její charakteristika, monetarismus a M. Friedmann - Soudobý institucionalismus v USA (nová institucionální ekonomie a hraniční ek. obory) - Soudobé neokonzervativní směry a školy (teorie racionálních očekávání, veřejné volby, škola strany nabídky)doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa29.11.2017Počátky českého ekonomického myšlení a hlavní okruhy problémů (F. L. Rieger, K. H. Borovský, F. L. Chleborad, F. C. Kampelík, F. Šimáček) - První české teoretické pokusy o systematický výklad ekonomie (F. L. Rieger, F. L. Chleborad, E. Jonák) -doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa06.12.2017Vznik českého ekonomického univerzitního myšlení konce 19. a počátku 20. století (A. Bráf a jeho přínosy, J. Kaizl)doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa13.12.2017České ekonomické osobnosti - A. Rašín - České ekonomické osobnosti - K. Engliš - České ekonomické osobnosti - J. Macek doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa20.12.2017České ekonomické univerzitní myšlení první poloviny 20. století (J. Gruber, C. Horáček, V. Mildschuh, C. Čechrák) doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
Středa10.10.2018Úvod, Starověcí filozofové a ekonomie, patristika, scholastikové a odraz kanonického práva v ekonomickém myšlení a počátky renesančního myšlenídoc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. 
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK