PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Právní systémy Dálného východu - HP0371
Anglický název: Legal Systems of the Far East
Zajišťuje: Katedra právních dějin (22-KPD)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2014
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. JUDr. PhDr. Michal Tomášek, DrSc.
Kategorizace předmětu: Právo > Evropské právo
Ve slož. prerekvizitě: HM0201
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: RNDr. Mgr. Veronika Hrušková, Ph.D. (20.03.2007)
Anotace
Předmět vykládá vývoj práva v zemích Dálného východu od III. tisíciletí př. Kr. až do současnosti. Pojednává o vývoji právních systémů Číny, Japonska, Koreje, Vietnamu a Mongolska. Zaměřuje se na vývoj právních institutů v těchto státech, jakož i na srovnání s právním vývojem příslušných pojmů a institutů v angloamerickém a kontinentálním právním systému.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Mgr. Veronika Hrušková, Ph.D. (20.03.2007)
Povinná:
  • Tomášek, M.. Dějiny čínského práva, Praha, Academia 2004. Praha. 2004.
  • Tomášek, M.. Právo zahraničních investic v Číně. Academia. Praha. 1990.
  • Knapp, V.. Velké právní systémy. C.H.Beck. Praha. 1995.
  • Obuchová, L.. Číňané 21.století - Dějiny - tradice - obchod. Academia. Praha. 1999.
  • Palát, A., Průšek, J.. Středověká Čína. Praha. 2001.
  • Fairbank, J.F.. Dějiny Číny. Praha. 1998.
Sylabus
Poslední úprava: RNDr. Mgr. Veronika Hrušková, Ph.D. (20.03.2007)

Syllabus

Nejstarším z dálněvýchodních právních systémů je právo čínské. Čínská právní kultura patří k nejstarším na světě. Dlouhou část své historické cesty prošla Čína, podobně jako jiné země, obdobím, kdy nebylo soukromého vlastnictví, obdobím prvobytně pospolným, kdy nebylo států a nebylo tedy ani práva. Z hlediska konkrétních čínských podmínek jsou nejrozhodnější vznik a působení filozofických a právně filozofických škol a směrů, z nichžnásledně vzešla tři právní a politická učení, která rozhodujícím způsobem ovlivnila další vývoj čínského právního systému – konfuciánství, taoismus a legismus.

 

Tradiční čínské právo se od počátku našeho letopočtu vyvíjelo na solidních základech, které vytvořily kompaktní právní systém, jež se stal základem čínského právního vývoje na další půldruhé tisíciletí a má pro další vývoj právních systémů nejen Číny, ale i sousedních zemí jako Korea, Mongolsko, Japonsko či Vietnam význam srovnatelný s významem, který mělo zhruba v téže době římské právo pro následný vývoj právních systémů na evropském kontinentě. Zhruba od X. století se japonské právo začíná vzdalovat svému čínskému vzoru a formuje svébytný právní systém. Od té hovoříme na Dálném východě o dvou velkých právních systémech: čínsko-vietnamsko-korejském a o právním systému japonském.

 

Nedostatek strukturálních změn v čínském i v japonském právním systému vedl ke všeobecné krizi práva, která se prohloubila ve střetu s cizími právními systémy v XIX. Století. Zatímco Japonsko přistoupilo k radikální reformě svého práva po roce 1868, Čína zůstávala dlouho v izolaci. Zásadní reformu práva provedla Čína ve 30. letech XX. století, ale ta se mohla v podstatě naplno realizovat pouze na Tchaj-wanu.

 

Čínská ekonomická reforma, zahájená koncem 70. let minulého století přinesla značné úspěchy a je doprovázena i reformou práva. Zvláště v oblasti ekonomických vztahů. V tomto ohledu je Čína do velké míry inspirována právem japonským. Problémem zůstává stále otázka aplikace subjektivních práva, zejména v oblasti základních práva svobod.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK