PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Vnitřní lékařství - II. - CVSE6P0003
Anglický název: Internal Medicine II.
Zajišťuje: Interní klinika 3. LF UK a FNKV (12-2INK)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: oba
Body: 23
E-Kredity: 23
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/520, Z [HS]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc.
Záměnnost : CINTXX46
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. (12.10.2022)
Závěrečný kurz z vnitřního lékařství pro studenty 6. ročníku. Kurz má část praktickou a teoretickou. V teoretické části jsou probrány nejdůležitější onemocnění a stavy vnitřního lékařství. V praktické části se studenti pod vedením lékařů účastní rutinní práce u lůžka interně nemocných a při některých vybraných diagnostických a invazivních výkonech. Během výuky studenti rotují na příjmové ambulanci a odděleních pokrývající hlavní podobory vnitřního lékařství (kardiologické oddělení, koronární jednotka, oddělení plicní, gastroenterologické, hepatologické, nefrologické, diabetologické a endokrinologické, hematologické a jednotka intenzivní metabolické péče). Cílem kurzu je zopakování stěžejních témat vnitřního lékařství a praktické procvičení znalostí interní propedeutiky, diagnostiky a farmakoterapie při práci u lůžka nemocných. Součástí kurzu je i nácvik některých diagnosticko-terapeutických a výkonů a účast při vybraných diagnostických a invazivních výkonech. Současně se student posledního ročníku studia medicíny hlouběji seznámí s chodem nemocničního oddělení, příjmové ambulance a se základními kompetencemi mladých lékařů po ukončení studia. Praktická výuka probíhá simulační formou a v rámci praxe na pracovištích fakulty i mimo ni. Stáže studentů na interních odděleních okresních či krajských nemocnic s akutním neselektovaným příjmem pacientů jsou podporovány a uznávány. Kurz je zakončen příslušnou částí státní závěrečné zkoušky.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. (12.10.2022)

Cílem kurzu je zopakování stěžejních témat vnitřního lékařství a praktické procvičení znalostí interní propedeutiky, diagnostiky a farmakoterapie při práci u lůžka nemocných. Součástí kurzu je i nácvik některých diagnosticko-terapeutických a ošetřovatelských výkonů a účast při vybraných diagnostických a invazivních výkonech. Současně se student posledního ročníku studia medicíny seznámí s chodem nemocničního oddělení, příjmové ambulance a se základními kompetencemi mladých lékařů po promoci.

Literatura -
Poslední úprava: prof. MUDr. Michal Anděl, CSc. (13.12.2019)

Češka a kol: Interna; popř. Klener a kol.: Vnitřní lékařství.

Doplňková literatura: Kumar and Clark's Clinical Medicine; Harrison´s Principles of Internal Medicine (handbook).

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. (12.10.2022)

Do CVSE zkopírováno z CVL dne 12.10.2022. 

Prerekvizitou pro účast v předstátnicovém bloku Vnitřní lékařství je složení všech zkoušek ze 3., 4. a 5. ročníku. Kontrola bude probíhat na studijním oddělení před zápisem do modulu.

Pro vstup do výuky jsou nutné znalosti z propedeutiky a z odzkoušené látky předchozích ročníků. Velký důraz bude kladen na praktické znalosti. V praktické části výuky jsou preferovány stáže v mimopražských nemocnicích.

1. časový plán výuky:

Výuka trvá 12 týdnů s následujícím rozvrhem: první dva týdny povinné semináře z vnitřního lékařství; osm týdnů praxe; týden na přípravu ke zkoušce a na zápočet; poslední týden je vyhrazen pro SRZk z vnitřního lékařství.

2. Povinné semináře:

Povinné semináře budou probíhat prezenční formou vždy od 9:00 do 11:45 a od 12:30 do 15,15 hod. (celkem 6 výukových hodin denně) po celé první dva týdny bloku Vnitřní lékařství dle rozpisu tak, aby pokryly zá­kladní problémy oboru. Témata, která nebudou obsažena v prezenčních seminářích budou dostupná v online podobě a budou určena k samostudiu. Během seminářů studenti mohou vyžádat od přednášejících vysvětlení konkrétních zkušebních otázek z vnitřního lékařství, které jim nejsou dostatečně jasné. Na úvodním semináři obdrží studenti informace a dokumenty včetně rozpisu seminářů, logbooku (sylabus dovedností, které si má v rámci stáže student osvojit) a dopisů pro přednosty či primáře interních oddělení, na kterých bude probíhat praxe.

3. PŘEDSTÁTNICOVÁ PRAXE:

Praktickou část výuky (3.-10.týden bloku) si každý student může zajistit sám v nemocnici podle svého zájmu. Zvolenou nemocnici (v níž si sám praxi dojednal) každý student nahlásí sekretářce Katedry interních oborů. Preferovány jsou stáže v mimopražských nemocnicích, podmínkou je, že se jedná o velkou nebo středně velkou nemocnici s hlavními interními obory a s neselektovaným akutním příjmem pacientů ze spádové oblasti, nemocnice musí mít též interně orientovanou jednotku intenzivní péče nebo koronární jednotku. Není povolena praxe v malých nemocnicích, které nemají akutní neselektovaný příjem a jednotku intenzivní péče. Doporučené nemocnice: všechny krajské nemocnice v ČR, všechny fakultní nemocnice v ČR, dále velké okresní nemocnice (největší nemocnice v daném okresu, pokud splňuje podmínku neselektovaného akutního interního příjmu a interní či kardiologické JIP). Je možno si zvolit pro tuto předstátnicovou praxi i zahraniční nemocnice, pokud splňují stejné podmínky. Dobu 8 týdnů je možno strávit v různých zařízeních za podmínky, že v žádném z nich nebude strávena doba kratší než dva týdny.

V rámci této praxe bude student pracovat pod dozorem na oddělení obdobně jako mladší lékař připravující se na zkoušku z interního kmene, tj. v průměru 8 hod denně (včetně případné účasti na pohotovostních službách na příjmové ambulanci). Účastní se ranního hlášení, velkých vizit, rentgenových vizit či ostatních seminářů. Pod dozorem provádí vizitu na svěřeném pokoji, aktivně referuje o nemocných v průběhu vizit. Veškeré zápisy studenta do zdravotnické dokumentace musí jím být čitelně podepsány a vždy musí být vidovány ošetřujícím či dohlížejícím lékařem. Student sám nepředepisuje ani terapii ani vyšetření, pouze je navrhuje ošetřujícímu lékaři. Podílí se na diagnosticko-terapeutických rozvahách, účastní se i pitev.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. (12.10.2022)

Do CVSE zkopírováno z CVL dne 12.10.2022.

Zápočet:

Potvrzení o účasti na osmitýdenní klinické praxi bude zaznamenáno ve výše uvedených dokumentech podpisem a jmenovkou vyučujícího lékaře. Účast na seminářích bude zaznamenána elektronicky (nebo v případě technických potíží se čtečkou podpisem vyučujícího v programu semináře). Zápočet bude udělen po absolvování úvodního dvoutýdenního kurzu a osmitýdenní stáže v nemocnici za podmínky minimálně 80% účasti na každé aktivitě (kurz i stáž). V případě účasti nižší než 80 % je nutné předložit písemnou omluvu se zdůvodněním vedoucímu Katedry interních oborů, který rozhodne o uznání omluvy.

Zápočet zapíše (po kontrole účasti dle studentem přinesených dokladů) do SIS akademický pracovník, který studenta vyzkouší z praktických znalostí vnitřního lékařství na konkrétním případu v rámci praktické části státní zkoušky (včetně přezkoušení ze znalostí fyzikálního vyšetření u lůžka pacienta a včetně přezkoušení ze znalostí EKG). Udělení zápočtu je podmínkou pro přístup k ústní části státní zkoušky. Zkoušející proto musí zápočet zapsat do SIS ve stejný den, kdy je student zkoušen.

Průběh praktické části státní zkoušky se zapisuje do standardního protokolu. V protokolu je uvedeno, které části musí praktická zkouška obsahovat.

 

Státní zkouška – ústní část

Vlastní ústní zkoušku lze vykonat až po úspěšném absolvování praktické zkoušky a po udělení zápočtu. Seznam otázek pro zkoušku je uveden níže. Zkouška se koná před nejméně tříčlennou komisí, které předsedá docent nebo profesor habilitovaný v některém z oborů, které jsou součástí vnitřního lékařství. Ústní zkouška začíná popisem alespoň jedné EKG křivky, následuje náhodně vylosovaná otázka, která má tři části. Alespoň jedna část je prakticky (kazuisticky) zaměřená a jedna je obvykle orientována na akutní onemocnění nebo urgentní stav.

Přihlášení ke státní zkoušce: Student se přihlašuje elektronicky na konkrétní termín. Není možné se přihlásit ke konkrétnímu zkoušejícímu. Studenti nemusí mít v době registrace na termín státní zkoušky zápočet, ale k vlastní ústní státní zkoušky se musí dostavit s uděleným zápočtem (viz výše).

Odstoupení od zkoušky: studenti se mohou od zkoušky odhlásit nejpozději 1 týden před termínem zkoušky v elektronickém registračním systému. Při odstoupení méně než týden před zkouškou je omluvou pouze potvrzení od lékaře. V případě jiných závažných důvodů je třeba omluvu předložit vedoucímu Katedry interních oborů nebo jeho zástupkyni.

 

 

Otázky k části vnitřní lékařství

státní zkoušky všeobecné lékařství

platné od školního roku 2022/2023

 

1 Akutní infarkt myokardu Přístup k nemocnému s ascitem Akromegalie a gigantismus. Hyperprolaktinémie.
2 Akutní koronární syndromy Přístup k nemocnému s bolestmi břicha Atelektaza
3 Akutní perikarditida. Tamponáda srdeční Přístup k nemocnému s ikterem Anafylaxe: diagnostika a léčba
4 Antitrombotika,: antikoagulancia, antiagregancia, trombolytika Přístup k nemocnému s poruchou polykání Cushingova choroba a Cushingův syndrom
5 Aortální vady Přístup k nemocnému s průjmem Antibiotika: zásady léčby, dělení, vedlejší účinky
6 Betablokátory. Diuretika. Vasodilatancia Přístup k nemocnému s pyrózou Degenerativní onemocnění kloubů a páteře
7 Defekt septa síní aj. vrozené srdeční vady v dospělosti Přístup k nemocnému se zácpou Bronchogenní karcinom
8 Diagnostická srdeční katetrizace. Hemodynamika Přístup k nemocnému se zvracením Diabetes mellitus 1. typu
9 Diferenciální diagnostika šokových stavů Přístup k pacientovi s hepatomegalií a splenomegalií Diagnostická a terapeutická bronchoskopie
10 EKG Pacient na imunosupresivní léčbě. Cílená léčba onkologii a hematoonkologii
11 Fibrilace síní Obezní pacient s lačnou glykémií 9 mmol/l Akutní a chronické hepatitidy
12 Chronické formy ischemické choroby srdeční Unavený pacient s tachykardií, pocením, častější stolicí a hubnutím Dieta při onemocněních jater, žlučových cest a pankreatu
13 Chronický perikardiální výpotek. Konstriktivní perikarditida. Přístup k pacientovi s vertigem Esenciální trombocytémie (ET)
14 Infekční endokarditida Malátný pacient s bradykardií, suchou kůží a zácpou Funkční vyšetření plic
15 Cyanóza: typy, možné příčiny, jejich léčba. Přístup k nemocnému s chronickými bolestmi  na hrudi Glomerulonefritidy (GN)
16 Kardiogenní šok Pacient s náhodně zjištěnou glykémií mezi 5,6 – 7 mmol/l Hemofilie a von Willebrandova choroba
17 Kardiomyopatie Přístup k nemocnému na kortikoterapii Celiakie a bezlepková dieta
18 Kardiostimulace, Defibrilace Pacient s BMI 35 Hodgkinův lymfom
19 Komorové arytmie Přístup k nemocnému s hubnutím Chronická lymfocytární leukémie
20 Komplikace infarktu myokardu Přístup k pacientovi s poruchou příjmu potravy Hypopituitarismus a diabetes insipidus
21 Mitrální vady Přístup k pacientovi s incidentalomem endokrinní žlázy Chronická myeloidní leukémie (CML)
22 Myokarditidy Bledý pacient s objemem erytrocytů 100 fl Chronická obstrukční plicní nemoc
23 Náhlá smrt Pacient s resistentní hypertenzí a hypokalémií Chronická pankreatitida
24 Nežádoucí účinky  léků v kardiologii Bledý pacient s objemem erytrocytů 70 fl Chronická respirační insificience
25 Plicní edém Přístup k pacientovi s hepatomegalií a splenomegalií Chronické komplikace diabetu
26 Plicní embolie Přístup k pacientovi s uzlinovým syndromem Imunodeficience primární a sekundární.
27 Plicní hypertenze. Cor pulmonale Přístup k pacientovi se  neutrofilií a neutropenií Chronické onemocnění ledvin (CKD), uremický syndrom
28 Prodloužený interval QT nebo QRS nebo PQ Přístup k pacientovi indikovanému k transplantaci kostní dřeně Metabolické jaterní poruchy
29 Srdeční selhání Pacient se sníženým nebo se zvýšeným množstvím moči. Inzulíny
30 Stresové omráčení myokardu (Tako – Tsubo syndrom) Pacient s hypokalcémií nebo hyperkalcémií Jaterní cirhóza
31 Supraventrikulární arytmie Pacient s hyponatrémií nebo hypernatrémií Komunitní pneumonie
32 Vztahy mezi onemocněními srdce a onemocněními mozku Přístup k pacientovi s lymfocytózou Krystalové artropatie, hyperurikémie, dnavá artritida
33 Akutně vzniklá hemipareza Přístup k nemocnému s akutním onemocněním ledvin (AKI - acute kidney injury) Metabolické osteopatie
34 Ateroskleróza Přístup k nemocnému s hematurií Mimoplicní Tbc.
35 Disekce a transsekce aorty Přístup k nemocnému s chronickým onemocněním ledvin (CKD – chronic kidney disease) Monoklonální gamapatie a mnohočetný myelom
36 Esenciální (primární) hypertenze Přístup k nemocnému s chronickým poškozením návykovými látkami Cystická fibroza
37 Hluboká žilní tromboza Přístup k nemocnému s infekcí močových cest Mužský a ženský hypogonadismus. Hyperandrogenní stavy.
38 Ischemická choroba dolních končetin Přístup k nemocnému s intoxikací (perorální, respirační, p.e.) Obstruční spánková apnoe
39 Kritická končetinová ischémie Přístup k nemocnému s proteinurií Nádory jater
40 Cévní mozkové příhody Přístup k pacientovi s poruchou vědomí Nádory tlustého střeva a konečníku
41 Sekundární hypertenze. Přístup k pacientovi v urémii Nádory jícnu a žaludku
42 Tranzitorní ischemická ataka Pacient s hemoptyzou Nehodgkinské lymfomy
43 Vaskulitidy postihující velké tepny Pacient s chronickou dušností Idiopatické střevní záněty
44 Systémové embolizace Přístup k pacientovi s porušenou funkcí ledvin z pohledu zobrazovacích metod a obecných principů farmakoterapie Zobrazovací metody v pneumologii
45 Resistentní hypertenze. Hypertenzní krize Hospitalizovaný pacient s rozvojem horečky a infiltrací na RTG plic Nádory ledvin a močových cest
46 Syndrom akutní dechové tísně (ARDS) Diabetik se zvýšením kreatininu Nádory žlučových cest  a pankreatu
47 Akutní pankreatitida Pacient s kašlem Nutriční podpora
48 Přístup k nemocnému s krvácením do GIT Pacient s náhodně zjištěným ložiskem na RTG plic Myelodysplastické syndromy
49 Přístup k pacientovi s ileosním stavem Akutně dušný pacient s oslabeným dýcháním na jedné straně hrudníku Onemocnění dřeně nadledvin
50 Selhání jater Pacient s tekutinou v pleurální dutině Pancytopenie
51 Vředová choroba žaludku a duodena Přístup k pacientovi s bolestmi zad Onemocnění ledvin na genetickém podkladě
52 Akutní cholecystitida a cholangitida Pacient s progredující dušnosti a konstantním krepitem na plicních bazích Neuroendokrinní nádory
53 Primární a sekundární adrenální insuficience 35-letá žena se symetrickým postižením kloubů ruky Onemocnění ledvin v rámci systémových vaskulitid a systémových zánětlivých onemocnění
54 Meatabolická acidóza či alkalóza Septický stav u mladé ženy. Septický stav u starého muže. Onemocnění pleury a  mediastina
55 Akutní stavy u dialyzovaných pacientů (vč. kardiálních komplikací) Přístup k nemocnému s akutním febrilním stavem Onemocnění příštítných tělísek
56 Akutní komplikace diabetu Přístup k nemocnému s déle trvajícími subfebriliemi Onemocnění tenkého střeva
57 Akutní leukémie Pacient s nosokomiální nákazou Nenádorová onemocnění jícnu
58 Diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC) Přístup k nemocnému po infarktu myokardu Paraneoplastické symptomy
59 Imunitní trombocytopenie (ITP) Přístup k nemocnému po synkopě Perorální antidiabetika a inzulíny
60 Hemolytické anémie Přístup k nemocnému s akutní bolestí na hrudi Sarkoidóza
61 Trombotické mikroangiopatie Přístup k nemocnému s akutní dušností Struma, záněty a nádory štítné žlázy
62 Trombóza a trombofilie Přístup k nemocnému s náhodně zjištěným patologickým EKG Polyglandulární autoimunní syndromy. Syndromy mnohočetné endokrinní neoplazie.
63 Akutní stavy při pobytu v přírodě: otrava houbami, uštknutí hadem, alergie, úpal/úžeh, zasažení bleskem Přístup k nemocnému s nepravidelnou srdeční akcí Polymyalgia rheumatica. Temporální arteritis.
64 Dehydratace a hyperhydratace , otoky Interní předoperační vyšetření Polymyositis/dermatomyositis, sklerodermie
65 Hyperkalémie a hypokalémie Přístup k nemocnému s umělou srdeční chlopní Principy protinádorové chemoterapie
66 Intoxikace etylalkoholem a methylalkoholem. Intoxikace drogami (pervitin, heroin, marihuana). Přístup k těhotné kardiačce Principy protinádorové radioterapie
67 Onemocnění ledvin cévní etiologie (aterosklerotické postižení, stenóza renální tepny, trombotické mikroangiopatie) Přístup k nemocnému s pravostranným srdečním selháním či anasarkou Protinádorová imunoterapie
68 Otrava organofosfáty. Bojové otravné látky. Suicidální otrava léky. Přístup k nemocnému s palpitacemi Tubulointersticialní nefritidy (TIN)
69 Poruchy acidobazické rovnováhy Přístup k nemocnému s vysokým kardiovaskulárním rizikem (primární prevence) Revmatická horečka
70 Urosepse Přístup k nemocnému se šelestem na srdci Podpůrná léčba v onkologii a hematoonkologii
71 Vztahy mezi onemocněními ledvin a onemocněními srdce (kardiorenální syndrom) Přístup k pacientovi s akutní dušností Specifické typy diabetu – pankreatické a endokrinní. Dědičné typy diabetu.
72 Akutní srdeční selhání Přístup k nemocnému s bolestivým zduřením povrchní žíly Spondylartritidy. Reaktivní artritidy.
73 Akutní respirační insuficience Přístup k pacientovi s chronickým srdečním selháním Polycythaemia vera a primární myelofibróza
74 Akutní záněty dýchacích cest Přístup ke kardiakovi před nekardiální operací Systémová zánětlivá onemocnění pojiva (systémový lupus erythematodes)
75 Asthma bronchiale. Status asthmaticus. Přístup k nemocnému s dilatací aorty Transfuzní přípravky a krevní deriváty, indikace k jejich podání a komplikace
76 Anafylaktický šok Přístup k nemocnému s hyperlipidémií Transplantace orgánů – základní principy a příprava pac. na transplantaci
77 Akutní exacerbace CHOPN Přístup k nemocnému s otoky dolních končetin Wilsonova choroba a hemochromatóza. Steatoza a steatohepatitida.
78 Chřipka Přístup k nemocnému s rizikem vzniku cévní mozkové příhody Příprava pacienta do programu náhrady funkce ledvin. Principy a základní postupy dialyzační léčby. Principy a příprava na transplantaci.
79 Covid-19 Přístup k nemocnému s bolestí jedné končetiny Vaskulitidy
80 Respirační acidóza a respirační alkalóza Přístup k pacientovi s arteriální hypertenzí Tuberkulóza plic. 
Sylabus -
Poslední úprava: prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. (12.10.2022)

Do CVSE zkopírováno z CVL dne 12.10.2022.

Sylabus kurzu před SZk. 

Zahájení kurzu.

Pacient se zvýšením krevního tlaku.

 

Pacient s bolestmi dolních končetin.

 

Pacient se

zvracením

 

Pacient s hubnutím či kachexií

 

Bledý pacient

 

 

Pacient s recidivujícími bolestmi na prsou.

 

Pacient s akutními neurologickými příznaky.

 

Pacient s bolestmi

břicha

 

Pacient s obezitou

 

Pacient s hepatosplenomegalií

 

 

Pacient se šelestem na srdci.

 

Pacient s hemoptyzou

 

Pacient s průjmy

 

Pacient se zvětšením štítné žlázy

 

Pacient se spontánním krvácením

 

Pacient s chronickou dušností a otoky.

 

Pacient s horečkou a kašlem

 

Pacient se zácpou.

 

Pacient s incidentalomem hypofýzy/nadledvin

 

Pacient s lymfocytózou či se zvětšením uzlin

 

 

Pacient s patologickým EKG.

Pacient s poruchou ventilačních parametrů

 

Pacient s ikterem

 

Pacient s hyperglykémií

 

Pacient léčený onkologickou chemoterapií a cílenou léčbou

 

Pacient s bušením srdce či se synkopou.

 

Pacient s RTG nálezem zastínění či infiltrace plic

Pacient s hepatomegalií

 

Pacient s komplikacemi diabetu

 

Pacient s bolestmi skeletu a patologickou elfo bílkovin

 

 

Pacient s akutní anurií/oligurií / iontovou dysbalancí

 

Pacientka se spontánní (netraumatickou) frakturou

 

Schvácený pacient s vysokou horečkou

 

Pacient v šoku

 

Kardiologie, angiologie

Pacient s rychle se horšící funkcí ledvin

 

Pacientka se subfebriliemi a motýlovým exantémem

 

Pacient s déletrvajícími subfebriliemi

 

Pacient s poruchou vědomí

 

Pneumologie

 

Pacient s proteinurií a/nebo hematurií

Pacientka s bolestivým postižením kloubů obou rukou

 

Pacient s horečkou a poruchou vědomí

 

Náhlý kolaps na ulici

 

Hematologie, onkologie

Pacient s chronicky horšící se funkcí ledvin 

 

Pacient s bolestivým otokem kloubu palce nohy

 

Pacient s teplotou a patologickým RTG plic

 

Pacient s akutní bolesti na hrudi

 

Gastroenterologie

 

Pacient s leukocyturií (a horečkou/poruchou funkce ledvin)

 

Pacient s akutní dušností provázenou exantémem a poklesem tlaku

 

Pacient s teplotou a průjmem

 

Pacient s akutní těžkou dušností

 

Nefrologie, klinická biochemie

 

Pacient  s náhra-dou funkce ledvin

 

Pacient s opakujícími se infekcemi

 

Pacient s komplikacemi antibiotické léčby

 

Pacient s hematemézou či s melénou

 

Revmatologie

 

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK