PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Vnímání chuti u nemocných s rozštěpem - CSVA4VCH
Anglický název: Morphological changes of sensory taste buds in pacients with cleft lip and palate
Zajišťuje: Klinika plastické chirurgie 3. LF UK a FNKV (12-PLAS)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2009
Semestr: oba
Body: 6
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/0, Z [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: http://Morfologické změny sensorických chuťových receptorů u pacientů s rozštěpem rtu a patra.- správný název v čj
Poznámka: předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc.
prof. MUDr. Romana Šlamberová, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)
Rozštěpy rtu a patra patří mezi nejčastější vrozené vady obličeje. Primárně má morfologický charakter rozštěpu rtu a patra negativní funkční důsledky na polykání, dýchání, kousání a tvorbu řeči. Lze proto přepokládat i změny inervace jazyka. Na klinickém souboru bude provedeno vyšetření těchto odlišností. Výsledky skupiny probandů budou dány do komparace s nálezem u zdravých jedinců. Pomocí vyšetření nekropsií sliznice jazyka odumřelých embryí s rozštěpem, ve srovnání se zárodky bez rozštěpu, budou odlišeny změny, které vznikly v prenatálním období, a které jsou poplatné následnému vývoji.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

Projekt bude objektivizovat:

1. inervaci jazyka nemocných s rozštěpem a případné statisticky významné změny ve srovnání se zdravou populací

2. kvalitativní a kvantitativní morfologické odlišnosti chuťových pohárků a nervových zakončení na nekropsiích embryí s rozštěpem ve srovnání s zárodky, které tuto vadu nemají

3. porovnání výsledků změn, které přísluší fázi embryogeneze a nejsou poplatné následnému vývoji

Literatura
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

1. Bardach J. Salyer´s and Bardach´s atlas of Craniofacial and Cleft Surgery. Vol. II, Cleft Lip and Palate Surgery. Lippincott Williams & Wilkins, Philadelphia, USA 1999.

2. Dileo MD, Amedee RG: Disorders of taste and; smell. J La State Med Soc. 1994 Oct;146(10): 433-7.

3. Dušková M, Kozák J, Šmahel Z. et al. Augmentace obličejového skeletu u vrozených vývojových vad a u poúrazových nebo pooperačních deformit. Závěrečná zpráva výzkumného projektu grantu NK 4659-3 IGA MZČR, Praha, 2000.

4. Dušková M, Koťová M, Strnadel T. et al. Sekundární chirurgická a ortodontickoprotetická léčba u dospělých nemocných s rozštěpem rtu a patra. Závěrečná zpráva výzkumného projektu grantu NK 6653-3 IGA MZČR, Praha, 2003.

5. Dušková M, Urban F, Koťová M. et al. Rekonstrukce alveolárního defektu maxily u nemocných s rozštěpem v časné dospělosti. Závěrečná zpráva výzkumného projektu IGA MZČR NK 7186-3, Praha, 2004.

6. Dušková M, Laštovka M, Škodová E. et al. Korelace mezi výsledkem chirurgické léčby a tvorbou řeči u dospívajících nemocných s rozštěpem. Závěrečná zpráva výzkumného projektu IGA MZČR NR 8089-3, Praha, 2006.

7. Enlow DH, Hans MG: Essentials of Facial Growth. Edition I. W.B.Saunders Comp. Philadelphia, p.1-36, 57-99,146-166, 1996.

8. Koťová M. Vývoj a růst orofaciální soustavy. Dizert. kandidátská práce. Praha, 2002.

9. Letra A, Menezes R, Granjeiro JM, Vieira AR: Defining subphenotypes for oral clefts based on dental development. J Dent Res. 2007 Oct;86(10):986-91.

10. Mathes SJ. Plastic Surgery 2nd edition. Vol. IV. Pediatric Plastic Surgery. Saunders-Elsevier, Philadelphia, 2006. ISBN 0-7216-8815-2/978-0-7216-8815-2.

11. Nopoulos P et al.: Abnormal brain structure in children with isolated clefts of the lip or palate. Arch Pediatr Adolesc Med. 2007 Aug;161(8):753-8

12. Peterka M. Příčiny vzniku vrozených vad, jejich léčba a prevence, Praha, 2005.

13. Tolarová M. Cleft lip and palate, eMedicine, May 15, 2006.

14. Vokurková, J.: Rozštěpové vady obličeje, dizertační práce, LF MU Brno, 2000.

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

1. seznámení se zásadami vědecké práce

2. vedení při rešerši, zpracování projektu a jeho výsledků

3. zpracování zprávy

4. publikace ve formě diplomové práce a případně článku

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

Výsledky budou prezentovány na SVK 2008, dále budou připraveny do publikace v odborném časopise a budou zpracovány jako diplomová práce v roce 2009/2010.

Sylabus -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (12.11.2008)

Rozštěpy rtu a patra jsou jednou z nejčastějších vrozených vývojových vad. Plná rehabilitace těchto nemocných vyžaduje multidisciplinární léčbu, která začíná bezprostředně po narození a trvá až do dospělosti, protože na vrozený defekt navazuje hypoplazie postižené oblasti. Na komplexní léčbě se postupně, v závislosti na postnatálním vývoji, zdravotním stavu a růstu postiženého, podílí specializovaný tým, jehož základ tvoří plastický chirurg, stomatolog (ortodontista, maxilofaciální chirug, stomatochirug a protetik), logoped, foniatr, audiolog a v neposlední řadě klinický psycholog.

Rozštěpy primárního a sekundárního patra spočívají v poruše různých embryonálních pochodů, přičemž se mohou vyskytovat společně. Na diferenciaci obličeje se účastní všechny tři zárodečné lišty. U nemocných s rozštěpem navazuje na vrozenou vadu hypoplazie všech tkání postižené centrofaciální oblasti. Na základě fyziologického růstu je možno i do určité míry predikovat výslednou sekundární deformitu.

Embryologický vývoj obličeje začíná začátkem čtvrtého týdne kolem velkého stomodea a trvá do konce osmého týdne gestace. Pochod je extrémně složitý. Během krátkého období 4 týdnů je enormní požadavek na koordinaci buněčné separace, migrace a interakce. Správné množství tkáně musí být na správném místě v pravý čas - jakákoli chyba vede ke katastrofálním následkům. Na konci embryonálního období má obličej lidskou podobu, během fetálního období se vyvíjí proporce obličeje dítěte. Ačkoliv jsou některé rozštěpy nacházeny v atypických lokalizacích, většina, i vzácných rozštěpů, se projeví v průběhu ?predictable embryonic lines" ?tedy v normálních liniích splývání jednotlivých tkáňových jednotek.

Primárně má morfologický charakter defektu těžké negativní funkční důsledky na polykání, dýchání, kousání a tvorbu řeči. Vzhledem k přítomnosti mnoha deformit v orofaciálni oblasti, lze předpokládat také dysfunkci chuti, která je pro pacienta velmi stresující a může mít negativní vliv nejen na jeho výživu, ale i celkovou kvalitu jeho života.

Součástí 3. LF Uk je klinika plastické chirurgie, které ve formě centra pro rozštěpové vady zajišťuje péči o tyto nemocné již více než 100 let.

Vědecké projekty slouží ke zlepšení, jak léčebně preventivní péče, tak jsou přínosem pro detailní poznání vzniku, vývoje a důsledků rozštěpu rtu a patra.

Vyšetření proběhne v prostorách Kliniky plastické chirurgie, Ústavu patologie i Ústavu zdraví dětí a mládeže s užitím technického vybavení těchto pracovišť.

K posouzení inervace jazyka bude vybrán náhodný soubor nemocných s rozštěpem rtu a patra. Nález bude porovnán s výsledky kontrolní skupiny, vytvořené ze zdravých jedinců obdobného pohlaví a věku. Kromě existence vady bude sledován výskyt a možný vliv následujících parametrů: počet operací v dutině ústní, užití ortodontického přístroje, onemocnění HCD a DCD, především alergie a četnost zánětů. S ohledem na inervaci jazyka bude provedeno vyšetření na motoriku, senzitivitu a senzoriku. Motorická funkce bude vyšetřena prostým pozorováním plazení a pohybů jazyka. Při vyšetření senzitivních funkcí budeme přejíždět po vyplazeném jazyku sondami od kořene k jeho hrotu postupně od střední čáry k okrajům. Zkoumáme rozdílný pocit síly doteku. K testování senzorických funkcí použijeme sladký, slaný, kyselý a hořký roztok. Roztoky budeme nanášet postupně vatovými štětičkami na chuťové receptory umístěné na okrajích a kořeni jazyka na každou polovinu zvlášť. Ke statistickému vyhodnocení bude použita metoda logistické regrese, která provádí modelaci vlivu sledovaných parametrů na vnímání chuti.

Klinický projekt bude verifikován objektivizací morfologických odlišností (počet a kvalita nervových zakončení, struktura sliznice i vlastních papil) a to pomocí vyšetření nekropsií sliznice kořene jazyka odumřelých embryí s rozštěpem v komparaci s nekropsií embryí, které nemají tuto vadu. Ze získané tkáně kořenu jazyka budou připraveny řezy, které se po zpracování obarví. Vyšetření bude prováděno standartními histologickými a imunohistologickými metodami se zaměřením na průkaz acetylcholinesterasy, neuron specifické enolasy, synaptophysinu a chromograninu. Plánovaný počet vzorků v jednotlivých skupinách je nejméně 30. Cílem je tedy stanovení kvalitativních a kvantitativních změn receptorů, jejich počet, histologické, histochemické a imunohistochemické vyšetření vzhledem k možným patologickým změnám.

Vyšetření bude provedeno u obou skupin stejně a výsledky budou porovnány a následně statisticky zpracovány.

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (16.06.2008)

dobré studijní výsledky, zájem o obor, osobní pohovor

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK