PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Psychosomatická medicína - CPVL041
Anglický název: Psychosomatic medicine
Zajišťuje: Kabinet praktického lékařství 3. LF UK (12-KBPL)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2021 do 2023
Semestr: zimní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/30, Z [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (15)
Minimální obsazenost: 8
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Miloš Mauer
MUDr. Martin Seifert
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D. (14.12.2019)
Seznámení se specifiky psychosomatické medicíny prostřednictvím seminářů s lékaři a psychology, kteří v oboru pracují. Ve výuce budou zastoupeny základní teorie, kazuistiky a dle aktuálních možností práce s psychosomatickými příběhy z okolí účastníků. Předmět je určen pro studenty od čtvrtého ročníku a navazuje na některé přednášky z lékařské etiky ve třetím ročníku, zejména: placebo a nocebo, vztah lékař-pacient, psychosomatika a etika, Utrpení, nemoc a hledání smyslu. Den výuky:středa 16.00-17.30, místo: kaple FNKV, 2x návštěva psychosomatického pracoviště v Praze
Cíl předmětu
Poslední úprava: MUDr. Petr Michenka (21.03.2020)

Primárním cílem je seznámení studentů s problematikou psychosomatiky, jejím historickým vývojem i aktuálními postoji v kontextu moderní medicíny. Sekundárním cílem je seznámit se se sepecifickými tématy ve vztahu k vybraným klinickým oborům.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D. (30.11.2019)

Absolvování min. 11ti seminářů z 15ti, písemná práce v rozsahu min. dvo normostran na vybrané téma z oblasti psychosomatiky - odevzdání do konce semestru.

Literatura
Poslední úprava: doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D. (14.12.2019)
Chromý, K., Honzák, R. (2005): Somatizace a funkční poruchy. Grada
Chvála, V., Trapková, L. (2017). Rodinná terapie psychosomatických poruch. Portál
Danzer, G. (2001): Psychosomatika. Portál
Honzák, R. (2017): Psychosomatická prvouka. Vyšehrad
Poněšický, J. (2010): Psychosomatické lékařství. Pražská vysoká škola psychosociálních studií
Tress, W., Krusse, J., Ott., J. (2008). Základní psychosomatická péče. Portál
 
Odborné periodikum: časopis Psychosom. https://www.psychosom.cz/
Sylabus
Poslední úprava: doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D. (14.12.2019)

- Úvod. Uvedení a koncepce kurzu. Co je psychosomatika. 5 základních principů psychosomatické medicíny. Pojmy somatizace, konverze, dissociace, alexithymie, jak poznat typického psychosomatického pacienta. Interaktvní část: co studenty přivedlo k psychosomatice?

- Historie psychosomatiky. Psychofyzický problém - historie a kulturní kontext. Teorie nevědomí. Interaktivní část: jak se psychosomatické myšlení projevuje v běžném jazyce.

- Stres. Model stres-vulnerabilita. Fyziologické mechanismy a projevy stresových reakcí.  Psycho-neuro-imunologie. Interakce genetických faktorů a vlivů prostředí včetně epigenetické regulace. Interaktivní část – modelování rodiny s nemocným členem.

- Psychologické souvislosti. Frustrance, intra a interpsychický konflikt, základní potřeby. Sekundární zisk a tzv. útěk do nemoci. Psychosomatické kazuistiky v klinické psychologii.

- Psychosomatika v ordinaci Praktického lékaře. První kontakt a rozhovor s nemocným. Jak poznáme, že jde o psychosomatické onemocnění? jak to sdělíme pacientovi? edukuace pacienta a získání důvěry, terapeutické možnosti v ordinaci PL. Fernomén MUS a práce s "časovou osou".

- Psychosomatika v ordinaci pediatra Náplň viz předchozí seminář, tentokrát se však týká dětí a také práce s jejich rodiči a sourozenci.

-  Návštěva psychosomatického zařízení I - Roseta Praha - Nezamyslova - psychosomatické pracoviště, ve kterém je dominantní fyzioterapeutická a psychologická péče

-  Fenomén medicinalizace.  Naše potíže mají často širší souvislosti- týkají se také vztahu k přírodě, ke spiritualitě, sounáležitosti s jinými lidmi, jsou však často redukovány a léčeny pouze ve svých somatických projevech. Zdravotní úzkost, medikalizace spotřeby, tělo jako objekt sebedestruktivního jednání, kult těla. 

-  Duševní krize. Kulturní a psychosomatické souvislosti, teorie životních událostí, důležitá přechodová období v lidském životě, iniciační rituály.

-  Psychoatrauma, přechod traumatu do chronických symptomů,  – vzorec somatizace. Chronický únavový syndrom a Generalizovaná úzkostná porucha.

-  Psychosomatika v ORL, interaktivní část: technika bio-release monolog.

- Psychosomatický pacient a Rodinná terapie. Rodina a nemoc, rodina jako zdroj opory i distresu, životní cyklus rodiny. Rodina jako partner spolupráce. Systemická teorie, teorie Chvály a Trapkové. Narativní způsob práce. 

-  Návštěva psychosomatického zařízení II – Psychosomatická klinika Patočkova, Praha

-  Vyhoření, péče o sebe,  kulturní krmení duše. Interaktivní část - vnímání svého těla.

-  Co se nestihlo, závěrečné práce, reflexe návštěv psychosomatických zařízení, závěrečné reflexe.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D. (30.11.2019)

Absolvování min. 11ti seminářů z 15ti, písemná práce v rozsahu min. dvo normostran na vybrané téma z oblasti psychosomatiky - odevzdání do konce semestru.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK