PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Klinická toxikologie - CEM004P1
Anglický název: Basic Toxicology
Zajišťuje: Ústav hygieny 3. LF UK (12-HYG)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 3
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D. (06.06.2022)
Studenti jsou seznámeni se základními toxikologickými pojmy toxicita a dávka. Probrány jsou jednotlivé typy toxických účinků látek a možnosti jejich ovlivnění. Je zdůrazněna nezbytnost pochopení toxikokinetiky látek jak pro predikci toxických účinků, tak i pro účinnou terapii otrav. Obecné zásady léčení otrav jsou zaměřeny na první předlékařskou pomoc. Předmět se zabývá i příklady průmyslových otrav a možnostmi zneužití některých chemických látek i v rámci teroristických či vojenských útoků. Hlavní účinky léků a jiných substancí a jejich vzájemné ovlivňování. Studenti jsou poučeni jako o toxicitě některých hlavních skupin chemických látek a jejich rozšíření v životním či pracovním prostředí, tak o typech účinků na lidský organismus. Dále jsou zmíněny i základní informační databáze v toxikologii, legislativa v oblasti chemické bezpečnosti a její dopad, prevence.
Cíl předmětu
Poslední úprava: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D. (06.06.2022)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy toxikologie. Definovány jsou základní termíny jako je toxicita, faktory ovlivňující toxicitu, vztahy dávky a účinku a základy první předlékařské pomoci při intoxikacích. Probrány jsou příklady toxikologicky závažných látek a skupin látek a nejběžnější typy účinků na lidské zdraví.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D. (07.06.2022)

Předmět je zakončen zápočtem a následně zkouškou. 

Literatura
Poslední úprava: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D. (06.06.2022)

Provazník a kol. Manuál prevence v lékařské praxi V. Prevence nepříznivého působení faktorů pracovního prostředí a pracovních procesů. Národní program zdraví, Fortuna, 2006, (CD, www.lf3.cuni.cz).

Pelcová, D. :Toxikologie obecná. V: Vybrané kapitoly z pracovního lékařství, IPVZ Praha , 2004

Prokeš Jar. a kol.: Základy toxikologie. Galén, UK, nakladatelství Karolinum, 2005

Horák J., Linhart I., Klusoň: Úvod do toxikologie a ekologie pro chemiky. VŠCHT 2012

Metody výuky
Poslední úprava: doc. MUDr. Pavel Dlouhý, Ph.D. (14.09.2022)

Přednášky, semináře, exkurze.

Celkový rozsah praktické výuky v rámci předmětu bude 15 hodin.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D. (07.06.2022)

Zápočet bude formou multiple-choice testu, otázky v textu budou tvořit základní průžezové znalosti v rámci probírané látky. Zkouška bude ústní, student si vylosuje 2 otázky/témata, na kterých předvede své hlubší znalosti a v rozhovoru se zkoušejícím potvrdí pochopení dané látky. 

Sylabus
Poslední úprava: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D. (06.06.2022)
Základní termíny toxikologie a jejich vysvětlení - dávka nabídnutá, přijatá, toxická a letální. Stochastické a nestochastické působení chemických látek, významy prahového působení. Vztahy mezi dávkou účinkem a mezi dávkou a odpovědí, biologické expoziční testy, možnosti testování účinků látek a monitoring. Endogenní a exogenní faktory, které ovlivňují toxicitu. Toxikokinetika látek: vstřebávání, distribuce biotransformace, vylučování látek, eliminační poločas, faktory ovlivňující toxikokientiku, cesty vstupu chem. látky. Zásady léčení otrav, antidota, primární eliminace, dekontaminace, prevence, legislativa v oblasti chemické bezpečnosti. Hlavní účinky léků a jiných substací a jejich vzájemné ovlivňování, chemické látky ve zdravotnictví, problematika antibiotické rezistence a snaha o její řešení. Jako příklady jsou probírány možnosti expozice a toxické účinky vybraných skupin látek rozšířených v prostředí – ekotoxikologie,(kovy, endokrinní disruptory, látky používané v zemědělství a jejich přestup do potravního řetězce, látky přírodního původu a jejich účinky, aj.) Při exkurzi se studenti seznámí s činností toxikologického informačního střediska.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: RNDr. Sylva Rödlová, Ph.D. (07.06.2022)

Předmět je zakončen zápočtem a následně zkouškou. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK