PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Přesahy klinické adiktologie - B03413 (Adiktologie - prezenční)
Anglický název: Overlaps in Clinical Addictology
Zajišťuje: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: letní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 30 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Vysvětlení: PhDr. Jiří Libra
Další informace: https://www.adiktologie.cz
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D.
Atributy: Adiktologie navazující
Teoretický předmět
Anotace
Poslední úprava: Ing. Vladislava Kohútová (07.10.2021)
Předmět podporuje linii budoucího uplatnění studentů jako vedoucích pracovníků služby, případně jejich uplatnění na pozici úředníků, kteří se zabývají správou systému služeb. Přináší studentům možnost pracovat s obvyklou sestavou výkaznictví a statistiky různých typů adiktologických služeb. Učí je posoudit ze závěrečných zpráv a sestav výkaznictví služby její výkonnost a efektivitu. Propočítávají se denní využití služby, obložnost, hodnocení "případového nákladu" jednotlivých pracovníků v přímé práci s klientem, další kritéria. Součástí získaných znalostí jsou i standardy odborné způsobilosti adiktologických služeb.Student by měl být schopen porozumět členění jednotlivých oddílů standardů obecných standardů, porozumět jejich logice a návaznosti na speciální standardy. Studenti jsou seznámení i s průběhem certifikačních řízení a místního šetření kvality v rámci procesu certifikace.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Jana Kolářová (18.02.2022)
Seznámení studenta s klíčovými činnostmi, znalostmi, dovednostmi a kompetencemi, které by měl znát a měl by být schopen v teoretické i praktické rovině aplikovat vedoucí adiktologické služby anebo příslušný pracovník adiktologické služby z hlediska hodnocení profesionální způsobilosti a výkonnosti poskytovaných služeb, její cílů a dalšího rozvoje a směřování. Studující chápou praxi a rozvoj adiktologických služeb, jednak z hlediska jejich realizace, z hlediska specifičnosti cílové skupiny, způsobu financování a kofinancování, teritoriálních specifik a i potřeb a možností zaměstnanců. Rozumí otázkám efektivity těchto služeb, je schopen na základě výzev poskytovatelů finančních prostředků zpracovat data vykazující nákladovost, obložnost a potřeby této služby; a to v kontextu standardů odborné způsobilosti kladené na tyto služby.

Deskriptory
Poslední úprava: Ing. Vladislava Kohútová (07.10.2021)

Deskriptory:

Oborové znalosti – absolvující je schopen správně a racionálně chápat a interpretovat nejen základní oborou terminologii používanou v adiktologii, adiktologických službách, projektech a programech, ale chápe vývoj adiktologických služeb na našem území, jeho další směrování. Chápe význam a smysl jednotlivých dotačních řízení a systém kofinancování adiktologických služeb. Chápe jednotlivé nástroje, které s financování těchto služeb používají. Chápe rovněž význam výkaznictví těchto služeb a jejich roli ve financování.

Oborové dovednosti – díky znalosti fungování systému adiktologických služeb, podmínek jejich poskytování a financování, je studující schopen přistupovat odlišně a individuálně k jednotlivým finančním zdrojům, které jsou v těchto službách využitelné. Díky těmto znalostem je schopen se i správně orientovat v jednotlivých dotačních titulech a chápat prostředí, kde institucionálně působí a jeho vzájemnou provázanost.

Obecná způsobilost / kompetence – absolvující je schopen po úspěšném splnění podmínek k zakončení předmětu relevantně a validně diskutovat s ostatními profesemi, mezi něž patří zejména lékaři, psychologové, terapeuti, sociologové, sociální pracovníci, právníci, kriminologové a další o systému poskytování služeb a financování adiktologickcýh pracovišť.

Sylabus
Poslední úprava: Ing. Vladislava Kohútová (07.10.2021)

Základní témata:

  • Výkonnost a efektivita služeb, typy efektivity – způsoby jejich hodnocení
  • Přehled způsobů zajišťování kvality péče, diagnostické a léčebné standardy
  • Standardy - doporučené léčebné postupy – certifikační šetření
Literatura
Poslední úprava: Ing. Vladislava Kohútová (07.10.2021)

 

Povinná literatura:

1. Standardy odborné způsobilosti  pro zařízení  a programy poskytující adiktologické odborné služby, září 2015 (studijní opora - soubor v SIS, příloha 1)

2. Certifikační řád - včetně metodiky místního šetření (na webu RVKPP ČR)

3. Formuláře projektů/žádostí o dotaci RVKPP ČR a závěrečných zpráv o realizaci projektů (na webu RVKPP ČR v aktuálním znění)

 

Rozšiřující literatura:

Kol. (2005) : Metody hodnocení účinnosti služeb, Komunitní psychiatrie v praxi, metodický materiál projektu Phare-Lien, Praha (studijní opora - soubor Příloha 3)

Kalina, K. (2000). Kvalita a efektivita v prevenci a léčbě drogových závislostí. Praha:  Inverze/Sananim.

Kalina, K. (2010). Historie, metody a implementace národních standardů pro oblast návykových látek v české republice. In: Mravčík, V.,  Běláčková, V.,  Fidesová, H., Kalina, K., Šťastná, L., Zábranský, T. a spol. (2010). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2009. Praha: NMC/Úřad vlády ČR.

Hassen, C. (2008): Quality of treatment services in Europe - drug treatment situation and exchange of good practice. Brussels: European Commission, Directorate General for Health and Consumer Protection. Internetové stránky: http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/drug/documents/drug_treament_frep_en.pdf

 

 

Studijní opory
Poslední úprava: Ing. Vladislava Kohútová (07.10.2021)

MS Teams: Přesahy 20/21 B03059

Opora 1: Standardy odborné způsobilosti  pro zařízení  a programy poskytující adiktologické odborné služby

Opora 2: Manuál certifikátora

Opora 3: Kol. (2005) : Metody hodnocení účinnosti služeb, Komunitní psychiatrie v praxi, metodický materiál projektu Phare-Lien, Praha

Opora 4: Ukázka možného zadání závěrečného textu

 

Metody výuky
Poslední úprava: Jana Kolářová (18.02.2022)
Výuka probíhá za využití multioborových forem. Mezi základní metodu patří ústní přednáška za využití powerpointových prezentací, aktivní účast studujících v rámci skupinové práce při přednášce, využití fotodokumentace a filmových záběrů tematicky zaměřených na jednotlivou problematiku specifik poskytovaných služeb - jak z hlediska cílové skupiny, tak i teritoriálních či dalších specifik.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK