PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Estetika 2. poloviny 17. a 18. století - AES100106
Anglický název: Aesthetics of Second Half of 17th and 18th Century
Zajišťuje: Katedra estetiky (21-KEST)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 7
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. PhDr. Tomáš Hlobil, CSc.
Vyučující: prof. PhDr. Tomáš Hlobil, CSc.
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Štěpán Kubalík, Ph.D. (06.02.2019)
Anotace přednáškového cyklu: Přednášky v obrysech nastíní vývoj evropského myšlení o kráse a umění v 18. století. Východiskem bude vztažení osvícenské estetiky k estetice klasicismu, směru rozvíjenému od 17. století, a rovněž k antické estetice, která ve sledovaném století naposledy plně rezonovala. Zdůrazněny budou osobitosti jak regionální, tak časové, zvláště bude vyzdvižen vztah estetiky k filozofii a rétorice, oborům stojícím u jejího zrodu jako samostatné disciplíny. Pozornost bude soustředěna na představení základních estetických kategorií, sloužících k tematizování estetických otázek (umění, krása, vznešeno, nápodoba, iluze, vkus ad.), a na postižení jejich obsahové proměny. Představeny budou hlavní estetické směry a jejich nejvýznačnější představitelé.

Anotace semináře: V semináři rozebereme a srovnáme tři klasické texty o vkusu britské estetiky 18. století: Davida Humea, Edmunda Burkea a Henryho Homea, lorda Kamese (bibliografické údaje viz seznam povinné literatury). Jedno pojednání rozebereme formou komentovaného čtení a dalších dvou budou psát posluchači referáty. Na první sezení si posluchači přinesou všechny tři texty. Zápočet bude udělen za aktivní účast na seminářích, maximální počet dvě absence, konzultace, přednesení a odevzdání referátu v písemné podobě.
Literatura
Poslední úprava: Mgr. Václav Paštěka (19.10.2022)

Povinná literatura:

  • Edmund Burke, A Philosophical Enquiry into the Origin od Our Ideas of the Sublime and Beautiful. (Kterákoli edice 2. vydání s úvodem o vkusu, dostupné na internetu. Existuje i slovenský překlad.)

  • David Hume, Of the Standard of Taste. In: týž, Essays Moral, Political and Literary. (Kterékoli vydání dostupné na internetu. Český překlad: Aluze 2002, č. 2, s. 82-92, přístupný na internetu.)

  • Henry Home, Lord Kames, Elements of Criticism, Chapter 25 Standard of Taste. (Kterékoli vydání dostupné na internetu.)

  • Denis Diderot, Herecký paradox, Filozofické úvahy o původu a povaze krásna, List o hluchoněmých. In: týž, O umění, Praha 1983, s. 165-256.

  • Jean-Jacques Rousseau, Dopis d´Alembertovi (Dopis o divadle), Praha 2008.

  • Gotthold Ephraim Lessing, Láokóon, vybrané části. In: týž, Hamburská dramaturgie - Láokóon - Stati, Praha1980, s. 335-347.

  • Gotthold Ephraim Lessing a Moses Mendelssohn, Metafyzik Pope! In: Gotthold Ephraim Lessing, Hamburská dramaturgie - Láokóon - Stati, Praha 1980, s. 387-414.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Štěpán Kubalík, Ph.D. (06.02.2019)

Požadavky ke zkoušce: Zkouška bude skládána formou písemného testu. Otázky se budou týkat odpřednášené látky a titulů uvedených v seznamu povinné literatury.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK