|
|
|
||
|
Předmět se na pozadí globálních a regionálních ekologických problémů zabývá vztahem aktivit v přírodě, turistiky a dobrodružného turismu k životnímu prostředí. Hledá vztahy těchto aktivit, ale i běžného života k trvale udržitelnému rozvoji lidské společnosti na planetě Zemi. Studenti by měli být schopni odpovědně plánovat, realizovat a hodnotit aktivity v přírodě tak, aby minimalizovali jejich negativní dopad na životní prostředí a současně respektovali sociální a ekonomické souvislosti. Studenti se také seznámí s environmentální výchovou v ČR a činností ekocenter.
Poslední úprava: Turčová Ivana, PhDr., Ph.D. (02.03.2026)
|
|
||
|
Cílem předmetů je vést jedince k environmentální odpovědnosti a povědomí a seznámit studenty s vedením programů aktivit v přírodě udržitelným způsobem s důrazem a minimalizaci negativních dopadů aktivit na přírodní prostředí. Poslední úprava: Turčová Ivana, PhDr., Ph.D. (26.02.2026)
|
|
||
|
Aktivní účast během výuky. Prezentace zadaného odborného tématu na základě četby. Návštěva vybraného ekocentra a zhodnocení jeho činnosti. Příprava a realizace environmentální aktivity (ekohry). Poslední úprava: Turčová Ivana, PhDr., Ph.D. (02.03.2026)
|
|
||
|
Braniš, M. (2003). Základy ekologie a ochrany životního prostředí. 2. vyd. Praha: Informatorium. Činčera, J. (2007). Environmentální výchova. Od cílů k prostředkům. Brno: Paido. Činčera, J. (2013). Metodika pro hodnocení environmentální výchovy pro starší školní věk a střední školy. Envigogika, 8(5). https://doi.org/10.14712/18023061.414. Kroufek, R. et al. (2025). Environmentální výchova a vzdělávání pro udržitelnost. Praha: MŠMT. Liddle, M. (1997). Recreation Ecology: The Ecological Impact of Outdoor Recreation and Ecotourism. Springer Netherlands. Marion, J. (2014). Leave No Trace in the Outdoors. Mechanicsburg, PA: Stackpole Books. Moldan, B. (2016). Podmaněná planeta. Praha: Karolinum. Palmer, J. (1998). Environmental Education in the 21st Century: Theory, Practice, Progress and Promise. Routledge. Winter, P. L. et al. (2020). Outdoor recreation, nature-based tourism, and sustainability. Sustainability, 12(1), 81. https://doi.org/10.3390/su12010081. Poslední úprava: Turčová Ivana, PhDr., Ph.D. (26.02.2026)
|
|
||||||||
Přímá výuka: 28 h Poslední úprava: Turčová Ivana, PhDr., Ph.D. (09.04.2026)
|
|
||
|
1. Úvod do environmentální problematiky (globální a regionální ekologické problémy (klimatická změna, biodiverzita, odpady). Principy udržitelného rozvoje (environmentální, sociální a ekonomický pilíř). 2. Dobrodružné aktivity v přírodě, dobrodružný turismus – dopady na přírodu a krajinu. 3. Ochrana přírody a legislativa v ČR a EU. 4. Ekologická stopa a uhlíková stopa dobrodružných aktivit v přírodě a dobrodružného turismu. Zásady šetrného pobytu v přírodě. 5. Environmentální etika a odpovědnost jednotlivce. Výchova v přírodě jako cesta k ochraně planety. 6. Možnosti environmentální výchovy a výchovy k udržitelnosti ve školách. 7. Analýza konkrétních lokalit a environmentálních problémů v souvislosti s aktivitami v přírodě. Udržitelná organizace akce v přírodě. 8.-14. Prezentace studentů, realizace environmentálních aktivit. Poslední úprava: Turčová Ivana, PhDr., Ph.D. (02.03.2026)
|
|
||
|
Student se orientuje v základních environmentálních problémech (klimatická změna, ztráta biodiverzity, odpady, voda). Student umí vysvětlit principy udržitelného rozvoje (environmentální, sociální a ekonomický pilíř). Student zvládne popsat dopady lidských aktivit v krajině, především pak dopadu vybraných aktivit v přírodě a dobrodružného turismu na životní prostředí, a zná principy šetrného pohybu v přírodě (např. „Leave No Trace“). Student má přehled o stavu životního prostředí v ČR a jeho ochraně, chápe legislativní rámec ochrany přírody v ČR. Student zná přírodní prostředí ČR, specifika přírodních lokalit ČR a dokáže rozpoznat jejich rizika pro aktivity v přírodě. Student disponuje základní znalostí o klimatu a počasí v ČR ve vztahu k aktivám v přírodě a umí reagovat na změny počasí ve vztahu k aktivitám v přírodě. Student rozumí pojmu ekologická či environmentální výchova a má přehled o možnostech environmentální výchovy ve školách. Student chápe význam pobytu a pohybu v přírodě na environmentální povědomí a odpovědnost jedince a dokáže připravit a realizovat jednoduché environmentální aktivity a ekohry zaměřené na vnímání a poznávání přírody, budování environmentálního povědomí, odpovědnosti a respektu. Student je schopen vést programy aktivit v přírodě udržitelným způsobem. Poslední úprava: Turčová Ivana, PhDr., Ph.D. (26.02.2026)
|
