Tento kurz je koncipován speciálně pro doktorandy jako možná součást jejich studijního plánu. Má zaplnit stávající mezeru v nabízených kurzech, z nichž většina je zaměřena především na magisterské studenty. Tato přednáška tedy pokrývá témata probíraná na pokročilé/doktorské úrovni. Tento kurz je možné absolvovat i vícekrát.
Kurz obvykle trvá blok několika dnů (v závislosti na přizvané/m lektorce/lektorovi a předmětu). Typickou součástí kurzu je samostatná práce studentů spojená s vypracováním písemné práce a její diskuse (v případě přednášky zaměřené na eko-evo koncepty) nebo systematické nácviky analýzy dat v rámci praktického projektu (v případě metodicky zaměřeného kurzu). To také slouží jako formální požadavek testu.
Kurz pořádá každý semestr jiný/á externí lektor/ka nebo hostující akademik/čka (typicky postdoktorand/ka nebo hostující profesor/ka) a téma odráží jejich výzkumné a metodologické zaměření. Témata pokrývají konkrétní oblasti především z ekologie a evoluce rostlin, ale často přsahují i do jiných disciplín (systematika, genetika, evoluční ekologie, teoretická ekologie).
Jazyk kurzu je angličtina. Cílem tohoto kurzu je podat podrobnější vysvětlení oboru/problému, než je možné na běžných přednáškách, a na příkladu demonstrovat současný princip jak se „dělá věda“; obvykle tedy nejde o systematický výklad nějaké disciplíny. Tento kurz je koncipován tak, aby umožňoval rozšíření obzorů a doplňuje tak další systematičtěji koncipované přednášky pro všechny doktorandy. Proto se také doporučuje i účast studentů s primárním výzkumným zaměřením dále od tématu kurzu.
Informace ohledne aktualniho programu - viz anglicka verze anotace
Poslední úprava: Kolář Filip, RNDr., Ph.D. (05.09.2024)
This course is conceived specifically for PhD students as a possible part of their curriculum. It is intended to fill the existing gap in the offered courses, most of which target primary the master students. This lecture therefore covers topics discussed at the advanced / doctoral level. It is possible to attend this course more than once.
The course usually takes a block of several days (depending on the invited lecturer and the subject). A typical part of the course is the individual work of the students connected with the elaboration of a written paper and its discussion (in case of lecture focused on eco-evo concepts) or systematic hands on data analysis within a practical project (in case of methodologically-oriented course). This also serves as a formal test requirement.
The course is held every semester by different external lecturer or visiting academic (typically postdoctoral researcher or visiting professor) and the topic reflects their research and methodological focus. The topics covers particular field primarily from plant ecology and evolution, but often overlapping into other disciplines (systematics, genetics, evolutionary ecology, theoretical ecology). The course language in English.
The aim of this type of lecture is to give a more detailed explanation of a field / problem than can be done in regular lectures, and to show how science is done in this particular case; usually it is not a systematic interpretation of a discipline. This course is designed to allow for broadening the horizons and thus complements other more systematically designed lectures for all PhD students. Thus, participation of students with primary research focus further from the topic is also strongly recommended.
Details for course spring 2025:
This spring Johannes Wessely and Ali Haroon, two experts from Vienna University will lead a hands-on course on Environmental niche modeling / spatial distribution modeling using current SDM/ENM methods to address conservation, biodiversity and speciation questions and discuss the limits and applications of the methods.
Students please install the "biomod2", "terra" and "CoordinateCleaner" R packages before the course
Location: Benatska 2, Seminarium (second floor, turn left and right at the end of the corridor to the right)
Program:
Wed 11.6. 1pm - 6pm: Introduction to ENM methods theory and practical
implementation. Demonstration of applications in ecology and evolution,
paleoecology
Thu 12.6. 9am - 6pm: Hands-on practical focused on constructing an
ensemble model in R (with the package biomod2) using own data, provided
data or originally downloaded GBIF data (based on participant's own
choice). Discussion of main technical issues and problems
(pseudoreplication, sampling bias, etc)
Own data should be in a machine readable format, such as .csv and
contain presences (and absences) of a species/lineage... including
coordinates
Fri 13.6. 9am-12pm: Interpretation of own results and general
discussion on practices and pitfalls in the interpretation of results
from ENM analyses
Poslední úprava: Kolář Filip, RNDr., Ph.D. (04.06.2025)