PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
PVS/VS Člověk v obrazu světa: čeština a ČZJ - ACN300482
Anglický název: PVS/VS Human Being in the Czech Language and in the Czech Sign Language
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (8)
Minimální obsazenost: 4
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.01.2016)
Práce bude dána tématem "Člověk v jazyce: prostor, příběh, prožitek". Bude vycházet z kognitivně- a kulturnělingvistických prací o antropocentrismu jazyka, prostorovém a zkušenostním ukotvení významu a o jeho metaforické a narativní povaze a pokusí se tyto poznatky aplikovat na studium sémantiky češtiny a českého znakového jazyka. U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.


Cíl předmětu
Poslední úprava: VANKI7AP (25.01.2016)

Se zřetelem k významotvorným opozicím vycházejícím z lidské tělesnosti a imaginativního myšlení ukázat,  jak se v češtině a v ČZJ projevují základní principy antropocentrismu, a to ve vybraných sémantických oblastech (podle zaměření účastníků semináře); údaje z češtiny a z ČZJ vzájemně komparovat. Podle možnosti budou výsledky práce v semináři uplatněny v příspěvcích na mezinárodní kulturnělingvistické konferenci.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: VANKI7AP (17.01.2016)

1/ Aktivní účast na semináři (75%), plnění zadaných úkolů (zejm. četba textů).

2/ Referát dle zájmu a dohody, s přípravou podrobnějšího handoutu pro účastníky semináře.

Literatura
Poslední úprava: VANKI7AP (17.01.2016)

PAJDZIŃSKA, A. (2007): Kategorie strukturující jazykový obraz světa: antropocentrismus a opozice „vlastní – cizí“. In Saicová Římalová, L. (ed.), Čítanka textů z kognitivní lingvistiky II, 2007, 27–44.

TAUB, S. F. (2001): Language from the Body. Iconicity and Metaphore in American Sign Language. Cambridge: Cambridge University Press.

VAŇKOVÁ, I. – NEBESKÁ, I. – SAICOVÁ ŘÍMALOVÁ, L. – ŠLÉDROVÁ, J. (2005): Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky. Praha: Karolinum.
WILCOX, S. (2007): Signed Languages. In: Geeraerts, D. – Cuykens, H. (eds.): The Oxford Handbook of Cognitive Linguistics. Oxford – New York: Oxford University Press, s. 1113 – 1136.

MAĆKIEWICZ, J.: Ja i moje ciało, czyli co to jest „bodycenryzm“. In: J. Bartmiński – A. Pajdzińska (eds.): Podmiot w języku i kulturze. Lublin 2008, s. 213 – 223.

WIERZBICKA, A. – GODDARD, C.: Language, culture and meaning: Cross-cultural semantics. In: R. Dirven – M. Verspoor (eds.): Cognitive exploration of language and linguistics. Amsterdam – Philadelphia, 1998, s. 137 – 159.

 

Sylabus
Poslední úprava: VANKI7AP (17.01.2016)

Práce v semináři bude dána tématem „Člověk v jazyce: prostor, příběh, prožitek“. Bude vycházet z kognitivně- a kulturnělingvistických prací o antropocentrismu jazyka, prostorovém a zkušenostním ukotvení významu a o jeho metaforické a narativní povaze a pokusí se tyto poznatky aplikovat na studium sémantiky češtiny a českého znakového jazyka. Se zřetelem k významotvorným opozicím vycházejícím z lidské tělesnosti se budeme zabývat vybranými sémantickými oblastmi, např. konceptualizací prostoru, členěním času, emocionalitou apod. – podle zaměření účastníků buď v češtině, anebo v ČZJ, s možností shromážděný materiál průběžně interpretovat ve srovnávacím aspektu.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (26.01.2016)

Seminář je určen pro studenty 3. a vyšších ročníků Bc. studia a NMgr. studia CNES. Studenti jiných ročníků a oborů mohou kurz navštěvovat po konzultaci s vyučující. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK