PředmětyPředměty(verze: 962)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Příběhy z evoluce rostlinné signalisace - MB130P89
Anglický název: Stories from evolution of plant sigalisation
Český název: Příběhy z evoluce rostlinné signalisace
Zajišťuje: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Další informace: https://www.facebook.com/signalisace/
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Stanislav Vosolsobě, Ph.D.
Anotace -
Obrovský rozvoj sekvenačních technik po roce 2010 umožnil, že se molekulární a buněčné studium nemusí omezovat pouze na několik modelových druhů, ale může začít zkoumat, jak fungují rostliny napříč celým evolučním stromem. Tím se zároveň začala psát nová kapitola evoluční biologie, ve které budou odkryty nejpalčivější záhady vzniku rostlin.
Začíná nová epocha evoluční biologie a během této přednášky budete moci její zrod sledovat naživo! Budete cítit mrazení z několik měsíců či jen týdnů starých objevů, které zodpovídají fundamentální otázky, které si pokládal již Darwin a jeho současníci před mnoha desítkami let... Během putování do dávnověku se podíváme jak do tajemné Rhynie, tak i do nitra rostlinných buněk a na všech těchto místech budeme pátrat po tom, co se stalo před několika stovkami milionů let. Budeme pátrat po funkci signálních proteinů, které jsou nezbytné pro vývoj moderních rostlin, v jejich předcích - v kapradinách, plavuních, mechorostech i řasách a tak zjišťovat, jaký mohl být původ hlavních rostlinných inovací. Dozvíte se, zda-li je evoluce flexibilní či rigidní, jak vznikají nové geny a jak nové morfologické novinky, porovnáme rostliny se živočichy, houbami i prvoky.

Poslední úprava: Vosolsobě Stanislav, Mgr., Ph.D. (29.01.2019)
Literatura -

Doporučená recentní literatura bude k dispozici v průběhu kurzu.

Poslední úprava: Konrádová Hana, RNDr., Ph.D. (29.10.2019)
Požadavky ke zkoušce

Zkouška bude probíhat formou referátu na libovolně vybrané téma z evoluce rostlin. Studenti připravý text či ústní prezentaci (dle osobních preferencí) na základě 3-5 recentních publikací k vybranému tématu (např. o evoluci určité proteinové rodiny, buněčném procesu, morfologickém znaku či evolučním přizpůsobení). Presentace budou probíhat jako součást přednášky na závěr semestru, připravené texty budou zveřejněny a použity v rámci studijních materiálů ke kurzu. Pokud by některý student vyžadoval klasickou formu ústního či písemného přezkoušení z probírané látky, bude mu vyhověno.

Poslední úprava: Konrádová Hana, RNDr., Ph.D. (15.03.2019)
Sylabus -

Vydejte se na fantastickou cestu do historie s nástroji molekulární a buněčné biologie. Dozvíte se, jak nám evolučně-vývojový přístup využívající molekulární a buněčné studium pomůže v odhalení dávno minulých událostí.

Moderní pokroky sekvenování a jeho význam pro historicko-evoluční studium. Jak funguje "Next-generation" sekvenování a kolik máme hlavních modelových sekvenovaných druhů. 

Co jsou vlastně rostliny? Představení hlavních evolučních linií rostlin od nejstarších řasových předků, shrnutí jejich hlavních znaků a evolučních pokroků.

Přechod rostlin na souš ve světle paleobiologie a molekulární biologie. Kde se vzal sporofyt, k čemu je dobrý a jak je regulován přechod mezi gametofytickou a sporofytickou fází vývoje rostliny?
 
Dřevo je základní inovace cévnatých rostlin. Kde se vzalo a jak souvisí s evolucí cév u rostlin? A co už umí mechorosty?
 
Mechanismy evoluce nových genů - polyploidisace a duplikace genů, konkrétní příklady. Paleopolyploidisace u Arabidopsis a jiných linií versus neopolyploidisace. Tajemný fenomén diploidisace a co je známo o jejím mechanismu. Jak se přestavují geny?
 
Jak vznikly fytohormonální signální dráhy specifické pro rostliny? Měly je už řasy, nebo vznikly jako novinka rostlin po přechodu na souš? Podrobně probereme vznik auxinové signalisace a porovnáme ji s dalšími signalisacemi založenými na řízené degradaci proteinů.

Jak je regulována aktivita meristému rostliny a z čeho se tato signalisace vyvinula. Jak spolu souvisí meristém kořene a prýtu a kdy vznikl v evoluci kořen?
 
Evoluce listu v kontextu molekulární biologie. Je pravdivá Zimmermanova teorie? Jsou skutečně odlišné listy plavuní, kapradin a pokročilejších rostlin?
 
Jaká je historie genů, které reguluji vznik květu. Pomůže nám rozkrýt záhadu původu květu?
 

Membránové receptory a signální peptidy - největší a stále nedostatečně prozkoumaná signální komponenta rostlin.

 

Prezentace naleznete v Google archivu https://drive.google.com/drive/folders/1sg2Mz12IRpnXGvIpOFpupHFHV_xn0Z3w?usp=sharing

Přednášky jsou přenášeny on-line prostřednictvím Google Meet meet.google.com/qsq-kuzf-xzn

 

 




Poslední úprava: Vosolsobě Stanislav, Mgr., Ph.D. (25.03.2021)
Vstupní požadavky

Ačkoliv nemá předmět stanoveny prerekvizity, je velice vhodné, aby se frekventanti orientovali v základním systému řas a rostlin (v rozsahu bakalářských kurzů Botanika bezcévných rostlin a Botanika cévnatých rostlin), měly základy anatomie fyziologie a vývojové biologie rostlin (kurzy Anatomie rostlin, Fyziologie rostlin, Růst a vývoj rostlin) a molekulární biologie rostlin (Rostlinná cytologie či Biologie rostlinné buňky).

Poslední úprava: Vosolsobě Stanislav, Mgr., Ph.D. (29.10.2019)
Požadavky k zápisu

Přednáška nevyžaduje předběžnou hlubší znalost buněčné biologie rostlin, problematika je vždy probírána od samotných základů.

Kurz zahrnuje 10 dvouhodinových lekcí, které mohou být přednášeny pravidelně každý týden, nebo turnusovou formou během dvou víkendových dní. Forma kurzu bude přizpůsobena preferencím zapsaných studentů prostřednictvím on-line hlasování před začátkem semestru, tudíž doporučuji všem zájemcům včasný zápis předmětu v SIS, aby se mohli zapojit do hlasováni. Předmět bude definitivně rozvržen v termínu prvního (domlouvacího) semináři Katedry experimentální biologie rostlin v letním semestru. Aktuální informace platné pro daný rok naleznete na facebookové stránce předmětu a na letáčcích

Poslední úprava: Vosolsobě Stanislav, Mgr., Ph.D. (29.01.2019)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK