PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Postkoloniální studia z genderové perspektivy (kombinovaná forma) - YMGS416
Anglický název: Postcolonial Studies in Gender Perspective
Zajišťuje: Program Genderová studia (24-KGS)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:8/4, Zk [HS]
Počet míst: 25 / neurčen (25)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. et Mgr. Tereza Jiroutová Kynčlová, Ph.D.
Vyučující: Mgr. et Mgr. Tereza Jiroutová Kynčlová, Ph.D.
Korekvizity : {Korekvizity kombinovaných kurzů studijního programu GS}
Neslučitelnost : YMGS316, YMGS616
Je neslučitelnost pro: YMGS316, YMGS616
Anotace
Poslední úprava: Kristýna Macková (27.02.2019)
Anotace Kurz představuje disciplínu postkoloniálních studií jak v rámci literární vědy a kulturních studií, odkud vzešla, tak v rámci kritických analýz historických i soudobých mocenských struktur, sociálních norem a kulturních reprezentací, jakož i v kontextu tzv. globalizovaného světa a mezinárodních vztahů. Kurz zkoumá kulturní a společenské praxe vztahující se k diverzitě, diferenci a zjinačování z pozice centra a okraje, analyzuje koncepty objektivizace „druhé/ho“ a s využitím feministických teorií a genderu jako analytické kategorie kontrastuje universalismus a kulturní relativismus. Vedle paralel mezi postkoloniálním a dekoloniálním myšlením sleduje též svébytný přínos feminismu k diskutovaným teoriím. Tematické okruhy 1. Kolonialismus, imperialismus a kapitalismus – reflexe základních pojmů a průnik s genderovými studii 2. Koloniální mapa světa, stručné dějiny kolonizace 3. Globalistické koncepce světového řádu 4. Orientalismus 5. Formy lokální modernity 6. Nacionalismus a národní stát 7. Hybridita, reprezentace minorit, migrace 8. Feminismus a multikulturalismus 9. Patriotismus, kosmopolitanismus, kulturní relativismus, universalismus 10. Filosofická a sociální pojetí kritérií diskriminace 11. Teorie hranice, kulturní identita jako „hraniční“, hybridní, nomádská, posthumanistická 12. Dekoloniálním myšlení 13. Postkolonialismus a epistemologie 14. Praktická cvičení – postkoloniální/dekoloniální analýza kulturních artefaktů
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Tereza Jiroutová Kynčlová, Ph.D. (25.02.2024)

POSTKOLONIÁLNÍ STUDIA Z GENDEROVÉ PERSPEKTIVY LS 2023/2024 KOMBI

Mgr. et Mgr. Tereza Jiroutová Kynčlová, Ph.D.

tereza.jiroutovakynclova@fhs.cuni.cz

----

Columbus became famous for his discoveries. Specifically, the discovery that you can discover a continent with millions of people already living on it that had also been visited by Vikings about 500 years earlier.

(Columbus Day - How Is This Still A Thing: Last Week Tonight with John Oliver (HBO), https://www.youtube.com/watch?v=eKEwL-10s7E, 1:35-1:46.)

----

Konzultační hodiny: prosím pošlete email/napište na MST chat KDYKOLIV budete mít zájem o konzultaci a dohodneme online setkání v předem dohodnutém čase. Osobní konzultace jsou možné v pondělí 9-10 a úterý 9- 10 v místnosti 2.40, v termínech blokových setkání pak v sobotu 14-15:30.

Logistika kurzu:

Kurz není vyučován online, učí se prezenčně za osobní účasti všech participujících osob.

Průběžné úkoly, které jsou specifikovány v sylabu, je třeba plnit v zadaných termínech. Pokud z nějakého vážného důvodu nemůžete příslušný termín dodržet, informujte mě prosím. Odevzdávání průběžných úkolů bude probíhat pomocí Zadání v MS Teams.

Pro komunikaci se mnou využívejte prosím nejlépe chat v MST či email.

Pokud máte poruchu učení či se ocitnete v závažné situaci, která Vám komplikuje soustavnou přípravu na výuku, prosím kontaktujte mě a dohodneme se na individuálním řešení nastalé situace a na vzájemné pomoci.

ANOTACE:

Kurz představuje disciplínu postkoloniálních studií jak v rámci literární vědy a kulturních studií, odkud vzešla, tak v rámci kritických analýz historických i soudobých mocenských struktur, sociálních norem a kulturních reprezentací, jakož i v kontextu tzv. globalizovaného světa a mezinárodních vztahů. Kurz zkoumá kulturní a společenské praxe vztahující se k diverzitě, diferenci a zjinačování z pozice centra a okraje, analyzuje koncepty objektivizace „druhé/ho“ a s využitím feministických teorií a genderu jako analytické kategorie kontrastuje universalismus a kulturní relativismus. Vedle paralel mezi postkoloniálním a dekoloniálním myšlením sleduje též svébytný přínos feminismu k diskutovaným teoriím a úvahám o sociální spravedlnosti. 

AKADEMICKÁ INTEGRITA

Dodržování pravidel správného odkazování použitých zdrojů je součástí akademické etické integrity. Jakékoliv případy plagiátorství, ať úmyslného či neúmyslného, jsou nepřípustné a budou postoupeny děkance FHS UK a etické komisi k projednání a řešení. Při nejasnostech ohledně správného citování a odkazovaná konzultujte příručku Stylistika, argumentace a akademické psaní (ed. Knotková-Čapková, Havelková, 2007) a neváhejte se mě kdykoliv obrátit s dotazem.

POŽADAVKY NA ATESTACI

K úspěšné atestaci je třeba prosím splnit všechny z níže uvedených požadavků.

1.     Aktivní účast v diskusích – 30%

Před každým setkáním si prosím přečtěte předepsanou povinnou literaturu či shlédněte doporučená videa/filmy. Výuka je koncipována pro seminární formu, tudíž společná diskuse nad tématem a jeho aplikace na konkrétní kulturní reprezentace, bude tvořit stěžejní část setkání. Během diskusí budeme analyzovat orientalistické diskursy na straně jedné a debatovat nad možnostmi a/nebo limity postkoloniálního/dekoloniálního zkoumání, a sice na příkladech konkrétních artefaktů, našich zkušeností, mediální výstupů, kulturních reprezentací a vývoje akademických disciplín. Budeme promýšlet hybridizační procesy, transnacionální kontexty, epistemologické přístupy a jejich posuny v čase a místě. Můžeme narazit na citlivá témata, která mohou být těžká k uchopení a artikulování. Buďme k sobě ohleduplní a solidární, projevujme si respekt a empatii a volme genderově i kulturně senzitivní jazyk k vyjádření našich myšlenek. Otázka jazyka je vůbec velké feministické i postkoloniální/dekoloniální téma, tudíž se budeme zamýšlet nejen nad obsahem, ale též formou našich sdělení. Většina setkání bude pracovat jak s akademickými a odbornými texty, tak bude věnovat pozornost i současným událostem a relevantním příkladům ze společenského a politického dění, které se vztahují k oblasti myšlení o postkolonialismu, dekolonialismu a dekolonizace. Tyto vzájemné kontrasty slouží k rozvíjení analytické a kritické debaty v kurzu.

2.     Průběžná analýza/reflexe v délce max. 500 slov – 20%

Termín odevzdání: 12.4., analýza dokumentárního filmu Ticket to Paradise, link bude zpřístupněn v zadání online

3.     Závěrečná práce – 50% (Termíny odevzdání 31.5., 14.6. a 28.6. 2024)

Závěrečná práce bude odborným, akademickým textem, jejímž předmětem bude analytický rozbor vybrané kulturní reprezentace (artefakt, obraz, videoklip, socha, drama, povídka, text, báseň, architektonický prvek, hudební dílo, památník, počítačová hra, módní doplněk apod.) Primárním záměrem práce je analytický rozbor vybraného díla/artefaktu/kulturní reprezentace z postkoloniální/dekoloniální perspektivy a genderové intersekcionální perspektivy. Neomezujte se tedy na popisný přístup. Práce by měla mít rozsah 1500-2000 slov (seznam použité literatury/zdrojů se do počtu slov nezapočítává), měla by mít vnitřní textové odkazy a seznam bibliografie. Poznámky pod čarou využívejte k doplňujícím sdělením, nikoliv pro účely odkazování a pište odpovídajícím akademickým jazykem. V rozboru díla využijte minimálně 3 zdroje probírané v kurzu a minimálně dalších 5 akademických zdrojů z odborných databází, monografií a editovaných svazků. Závěrečnou práci prosím odevzdávejte ve wordovském souboru přes MST.

 

OBSAH SETKÁNÍ

PRVNÍ BLOK, NEDĚLE 25.2. 2024, 1230-1525, místnost 2.42

Úvod do postkoloniálních studiírůzné koncepty pojmu, stručný nástin vývoje oboru, intersekcionalita s genderovými studii. Orient jako konstrukt a orientalismus jako diskurs podle E. Saida. Pojmy kolonialismus, neokolonialismus, imperialismus v různých kontextech. Kolonialismus jako paternalistický diskurs (příklad Kiplingovy básně).

 

SVĚDECTVÍ / K zamyšlení a debatě: Adichie Ngozi, Chimamanda. The Danger of a Single Story (Nebezpečí jediného výkladu), online: https://www.youtube.com/watch?v=D9Ihs241zeg

MUSEUM / K zamyšlení a debatě: Fota, Ana. “What’s Wrong With This Diorama? You Can Read All About It.“ The New York Times, 20.3.2019, online a také v SIS: https://www.nytimes.com/2019/03/20/arts/design/natural-history-museum-diorama.html

Povinná četba:

Said, E. “Introduction.” In Orientalism: Western Conception of the Orient. London: Penguin, 2003, 1-28.

Loomba, Ania. “Gender, Sexuality and Colonial Discourse” in Colonialism/Postcolonialism. London and New York: Routledge, 2015, 153-171.

McClintock, Anne. From “The Lay of the Land. Genealogies of Imperialism“ in Imperial Leather. Race Gender and Sexuality in the Colonial Contest. New York, London: Routledge, 1995, 21-31.

Kipling, Rudyard: “Břímě bělochů. ” Písně mužů. Praha 1947, překlad O. Fischer, s. 10-11, online: http://prameny.historie.upol.cz/artkey/dbt_00F_0002_85_Rudyard_Kipling_Brime_belochu_1899.php

Rozšiřující četba:

Loomba, Ania. “Situating Colonial and Postcolonial Studies” in Colonialism/Postcolonialism. London and New York: Routledge, 2005, 19-39.

Shohat, Ella. “Notes on the "Post-Colonial.Social Text, No. 31/32, Third World and Post-Colonial Issues (1992), 99-113.

Rozšiřující četba v češtině:

Jiroutová Kynčlová, Tereza. “Orientalismus. Západní koncepce Orientu.“ In Jedličková, Alice (ed.). Průvodce po světové literární teorii 20. století. Přepracované vydání. Brno: Host. 2012, 621-629. https://www.ucl.cas.cz/edicee/images/data/prirucky/obsah/pruvodce/Orientalismus.pdf

Knotková-Čapková, Blanka. “Průsečíky nerovností a cesty k jejich odstraňování z pohledu postkoloniálních feminismů” in Horký-Hlucháň, Ondřej a Tomáš Profant (eds.). Mimo Sever a Jih: Rozumět globálním nerovnostem a rozmanitosti. 2015, 129-155.

Jiroutová Kynčlová, Tereza a Blanka Knotková Čapková.Postkoloniální a dekoloniální myšlení ve feminismu a analýzy “zjinačujících” reprezentací.“ Gender a výzkum / Gender and Research, 2017, 18 (2) 1-8, online: https://www.genderonline.cz/pdfs/gav/2017/02/01.pdf

Monotematické číslo časopisu Gender a výzkum / Gender and Research, 2017, 18 (2), Postkoloniální a dekoloniální myšlení ve feminismu.” Fulltext online: https://www.genderonline.cz/magno/gav/2017/mn2.php

 

DRUHÝ BLOK 24.3. 2024, 9-1155, místnost 2.42 - !!! POZOR ZMĚNA ČASU!!!

Globalistické koncepty Huntingtona a Fukuyamy (konzervativní a neoliberalistický přístup) a jejich postkoloniální kritika (E. Said). Feministická a postkoloniální kritika: Reprezentace minorit, kritika kulturního a epistemologického imperialismu, multikulturalismus genderovou optikou. Vědění a perspektiva z hlediska globálního Jihu a minorit.

 

PANDEMIE / K zamyšlení a debatě při setkání: Byatnal, Amruta. “Is COVID-19 magnifying colonial attitudes in global health?“ Devex.com, 19 June, 2020, online: https://www.devex.com/news/is-covid-19-magnifying-colonial-attitudes-in-global-health-97499

Povinná četba:

Tuhiwai Smith, Linda. Decolonizing Methodologies: Research and Indigenous Peoples. London, New York: Zed Books, 1999, 42-77.

Okin, Susan Moller. “Feminism and Multiculturalism. Some Tensions.” Ethics, 108, 1998: 661-684.

Huntington, Samuel. “The Clash of Civilizations.” Foreign Affairs. 1993, 72 (3), 22-49.

Fukuyama, Francis. “The End of History?” The National Interest, 1989, 13, 3-18.

Said, Edward. “The Clash of Ignorance.” The Nation, Oct. 4, 2001, online: https://www.thenation.com/article/clash-ignorance/

TERMÍN ODEVZDÁNÍ 12.4. (reflexe k filmu Ticket to Paradise, online)

Rozšiřující četba:

Mohanty, Chandra Talpade. “Under Western Eyes. Feminist Scholarship and Colonial Discourses.” boundary 2, 12 (3). On Humanism and the University I: The Discourse of Humanism, 1984, 333-358.

Haraway, Donna. “Situated Knowledges: The Science Question in Feminism and the Privilege of Partial Perspective.“ Feminist Studies, Vol. 14, No. 3. (Autumn, 1988), 575-599.

Okin, Susan Moller. “Is Multiculturalism Bad for Women?” Boston Review, 1. 10. 1997. http://bostonreview.net/forum/susan-moller-okin-multiculturalism-bad-women

Phillips, Anne. “Multiculturalism, Universalism and the Claims of Democracy.” Democracy, Governance and Human Rights, Programme Paper Number 7, United Nations Research Institute for Social Development, December 2001, 1-20.

Tuhiwai Smith, Linda. “Twenty-five Indigenous Projects.” In Decolonizing Methodologies: Research and Indigenous Peoples. London, New York: Zed Books, 1999, 143-164.

 

TŘETÍ BLOK, 21.4. 2024, 1230-1525, místnost 2.42

Postkoloniální identity v kontextu modernismu a nacionalismu na příkladu Indie. Modernismus jako multikulturní fenomén: pluralita modernit, jazyk jako politikum post/koloniálních diskursů.  Feminismus a multikulturalismus - průniky a konfrontace. Patriotismus, kosmopolitanismus, kulturní relativismus, universalismus a jejich různé interpretace. Téma hledání kritérií diskriminace: Martha.C. Nussbaum a koncept funkčních schopností.

FEMINISTICKÁ MUZEOLOGIE / K zamyšlení a debatě: KRUTÍLKOVÁ, Hana. Feministická muzeologie: Výběr současných světových trendů. Acta Musei Nationalis Pragae – Historia. Praha: Národní muzeum, 2021, 75(1-2), 7–17. DOI: https://doi.org/10.37520/amnph.2021.002. ISSN 2570-6845 (print), 2570-6853 (online). Dostupné také z: https://publikace.nm.cz/periodicke-publikace/acta-musei-nationalis-pragae-historia/75-1-2/feministicka-muzeologie-vyber-soucasnych-svetovych-trendu

V případě zájmu je více k  postkoloniálním a dekoloniálním a genderovým perspektivám v muzejnictví dostupné v čísle časopisu Acta Musei Nationalis Pragae – Historie 75(1-2): https://publikace.nm.cz/periodicke-publikace/acta-musei-nationalis-pragae-historia/75-1-2

Povinná četba:

Nussbaum, Martha. Women and the Human Development. The Capabilities Approach. Cambridge: Cambridge University Press: 2000, 34-106.

Bhabha, Homi. “DissemiNation - Time, Narrative And The Margins Of The Modern Nation.” In The Location of Culture. London–New York: Routledge, 2004, 139-170.

Jusová, Iveta. 2016. “Situating Czech Identity.” Pp. 29-45. in Jiřina Šiklová and Iveta Jusová (eds.) Czech feminisms: perspectives on gender in East Central Europe. Bloomington: Indiana University Press, 2016, 29-45.

Barša, Pavel. 2020. „Nulový stupeň dekolonizace“ Artalk Revue, č. 4, zima 2020, online i v SIS. https://artalk.cz/2020/01/20/nulovy-stupen-dekolonizace/

Rozšiřující četba:

Nussbaum, Martha. Patriotism and Cosmopolitanism. Boston Review, 1 Oct., 1994, online: http://bostonreview.net/martha-nussbaum-patriotism-and-cosmopolitanism

Kalmar, Ivan. White But Not Quite. Cenral Europe’s Illiberal Revolt. Bristol: Bristol University Press, 2022.

 

ČTVRTÝ BLOK, 12.5.2024, 1230-1525, místnost 2.42

Dekoloniální myšlení a feminismus, gender jako kategorie koloniální moci, kolonialita, debaty mezi dekoloniálními a postkoloniálním teoriemi. Genderově motivované násilí v postkoloniálním a dekoloniálním kontextu na příkladu analytické kategorie femicidy/feminicidy. Dekoloniální myšlení a postsocialismus.

 

DĚDICTVÍ / K zamyšlení a debatě při setkání:  Daniels, Jesse. “Why White Americans Love to Claim Native Ancestry? HuffPost.com, 16.10. 2018, online: https://www.huffpost.com/entry/opinion-warren-cherokee-dna_n_5bc63a69e4b0a8f17ee6ba9a

Povinná četba:

Grosfoguel Ramón. “Decolonizing Post-Colonial Studies and Paradigms of Political-Economy: Transmodernity, Decolonial Thinking, and Global Coloniality.“ TRANSMODERNITY: Journal of Peripheral Cultural Production of the Luso-Hispanic World, 2011,1(1). Accessible online: https://escholarship.org/uc/item/21k6t3fq#main

Lugones, Maria. “Toward a Decolonial Feminism.” Hypatia, 25(4), 2010,  742-759.

Mendoza, Breny. “Coloniality of Gender and Power: From Postcoloniality to Decoloniality.“ In Lisa Disch and Mary Hawkesworth, (eds.). The Oxford Handbook of Feminist Theory, Oxford, Oxford University Press, 2016, 100-120.

Lokaneeta, Jinee. “Violence”. In Lisa Disch and Mary Hawkesworth, (eds.). The Oxford Handbook of Feminist Theory, Oxford, Oxford University Press, 2016, 1010-1029.

Paulina García-Del Moral, "The Murders of Indigenous Women in Canada as Feminicides: Toward a Decolonial Intersectional Reconceptualization of Femicide," Signs: Journal of Women in Culture and Society 43, no. 4 (Summer 2018): 929-954.

Tlostanova, M. 2015. Can the post-Soviet think? On coloniality of knowledge, external imperial and double colonial difference. Intersections. East European Journal of Society and Politics. 1, 2 (Jun. 2015). DOI: https://doi.org/10.17356/ieejsp.v1i2.38

Rozšiřující četba:

Fregoso, Rosa Linda. “Voices Without Echo: The Global Gendered Apartheid.“ Emergences: Journal for the Study of Media & Composite Cultures, (2000), 10:1, 137-155.

Jiroutová Kynčlová, Tereza. “On Border and On Murder: Juárez Femi(ni)cides.” Central European Journal of International and Security Studies, Vol.3, 2015, 154-174.

 

 

DOPLŇUJÍCÍ ČETBA:

Anderson, Benedict (2008): Představy společenství úvahy o původu a šíření nacionalismu. Praha: Karolinum.

Anzaldúa, Gloria and Cherríe Moraga, (eds.). This Bridge Called My Back: Writings by Radical Women of Color. New York: Kitchen Table: Women of Color Press, [1981] 1983

Anzaldúa, Gloria. Borderlands/La Frontera: The New Mestiza. San Francisco: Aunt Lute, [1987] 1999.

Ashcroft, B., Griffiths, G., Tiffin, H. (eds.). Postcolonial Studies. The Key Concepts. London, New York: Routledge, 2000.

Atlas transformace: http://www.monumenttotransformation.org/atlas-transformace/index.html

Barša, Pavel (2011a): Orientálcova vzpoura (a další texty z let 2003–2011). Praha: Dokořán–ÚMV.

Bhabha, Homi. (2012): Místa kultury. Praha: tranzit.cz.

Bhabha, Homi. (1994): The Location of Culture. London, New York.

Césaire, Aimé (2011): Rozprava o kolonialismu. In: Havránek, Vít (ed.): Postkoloniální myšlení II. Praha: tranzit.cz, s. 86–115.

Dussel, Enrique (1992): Filozofie osvobození – z hlediska praxe utlačených. Filozofický časopis, Vol. 40, No. 6, s. 1007–1024.

Fanon, Frantz (2011): Černá kůže, bílé masky: postkoloniální myšlení I. Praha: tranzit.cz.

Fanon, Frantz (2015): Psanci této země: postkoloniální myšlení V. Praha: tranzit.cz.

Freire, Paulo (1970): Pedagogy of the Oppressed. New York: Continuum.

Greenblatt, Stephen. Marvelous Possessions: The Wonder of the New World. Chicago: The University of Chicago Press, 1991. Print.

Harding, Sandra (1991): Whose Science? Whose Knowledge? Thinking from Women’s Lives. Ithaca: Cornell University Press.

Havránek, Vít (2011): Postkoloníální myšlení II. Praha: tranzit.cz.

Havránek, Vít–Lánský, Ondřej (2013): Postkoloniální myšlení IV. Praha: tranzit.cz.

Chakrabarty, Dipesh (2007): Provincializing Europe: Postcolonial Thought and Historical Difference. Princeton: Princeton University Press

Jiroutová Kynčlová, Tereza (2011): La Malinche: Diskurzy autonomie a zrady na pomezí kultur a jazyků. In: Knotková-Čapková, Blanka a kol: Mezi obzory. Gender v interdisciplinární perspektivě. Praha: Gender Studies, o.p.s., s. 207-216.

Knotková-Čapková, Blanka (2004): M. C. Nussbaum, Women and Human Development. The Capabilities Approach. Recenze. Reflexe. Filozofický časopis, Vol. 22, s. 100–104.

Knotková-Čapková, Blanka (2005): Konstruování genderu v asijských literaturách: případové studie z vybraných jazykových oblastí. Praha: Česká orientalistická společnost.

Knotková-Čapková, Blanka (2013): Witches and Rebels: Archaic Beliefs and Their Misuse by the Power Discourse (in selected Bengali texts). In: Dluhošová, Táňa (ed.): Archiv Orientální. Journal of African and Asian Studies, 81/2013, s. 33–47.

Lánský, Ondřej (2013): Kolonialismus a postkolonialismus. In: Hrubec, Marek a kol. (eds.): Kritická teorie společnosti. Český kontext. Praha: Filosofia, s. 199–232.

Lánský, Ondřej (2014): Postkolonialismus a dekolonizace. Základní vymezení a inspirace pro sociální vědy. Sociální studia, Vol. 11, No. 1, s. 41–60.

Lazarus, N. (ed.). The Cambridge Companion to Postcolonial Literary Studies. Cambridge: Cambridge University Press, 2004.

Memmi, Albert. The Colonizer and the Colonized. Introduction by Jean-Paul Sartre; afterword by Susan Gilson Miller; translated by Howard Greenfeld. Expanded ed. Boston: Beacon Press, 1991.

Mignolo, W., Walsh, C. On Decoloniality. Concepts, Analytics, Praxis. Durham, London: Duke University Press, 2018.

Mohanty Talpade, C. Feminism without Borders. Decolonizing Theory, Practicing Solidarity. Durham, London: Duke University Press, 2003.

Parry, B. Postcolonial Studies. A Materialist Critique. London, New York: Routledge, 2004.

Said, Edward (1994): Culture and Imperialism. London: Vintage.

Said, Edward (2008): Orientalismus. Západní koncepce Orientu. Praha–Litomyšl: Paseka.

Sandoval, Chela. Methodology of the Oppressed. Minneapolis and London: University of Minnesota Press, 2000.

Spivak, Gayatri Ch. (1999): A Critique of Postcolonial Reason: Toward a History of the Vanishing Present. Cambridge–Massachusetts–London: Harvard University Press.

Spivak, Gayatri Charkravorty (1994): Can the Subaltern Speak? In: Williams, Patrick–Chrisman, Laura (ed.): Colonial Discourse and Post-colonial Theory: A Reader. New York: Columbia University Press, s. 66–111.

Spivak, Gayatri Charkravorty (2009): Může mluvit subalterní člověk? Atlas transformace. Praha: tranzit.cz, 2008–2010, online: http://www.monumenttotransformation.org/atlas-transformace/html/s/subalterni-clovek/muze-mluvit-subalterni-clovek.html

Todorov, Tzvetan (1996): Dobytí Ameriky: Problém Druhého. Praha: Mladá fronta.

Todorov, Tzvetan (2002): The Conquest of America: The Question of the Other. Norman: University of Oklahoma Press.

Todorov, Tzvetan (2010): The Fear of Barbarians. Chicago: The University of Chicago Press.

Todorov, Tzvetan (2011): Strach z barbarů. Kulturní rozmanitost, identita a střet civilizací. Praha–Litomyšl: Paseka.

Wallerstein, Immanuel (2006): European Universalism – The Rhetoric of Power. New York: The New Press.

Wallerstein, Immanuel (2008): Evropský univerzalismus. Rétorika moci. Praha: Slon.

Young, Robert, J. C. (2001): Postcolonialism. An Historical Introduction. Malden–Oxford–Carlton: Blackwell Publishing.

Yuval-Davis, Nira. Gender & Nation. London, Thousand Oaks: SAGE Publications, 2005.

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK